probleme cu violetele

mymo

Active Member
Violetelor le trebuie ghiveci cu gura mai larga si mai putin adanci,eu asa stiu,poate ma insel :?
 

Sash

Active Member
Am cumparat de curand o violeta... de la un chiosc de flori... ideea e ca era in aer liber si erau doar cateva grade afara. Acuma...nu stiu exact cat o fi stat afara, dar vad ca se resimte - florile cu care era s-au pleostit (insa se deschid altele noi), unele frunze sunt pleostite si/sau uscate pe margini si am observat ca pe pamant e... muschi :eek:
O las in pace sa-si revina singura sau pot sa o ajut cumva? Aveti idee?
 

byby_anka_w

Member
eu zic sa o la o lasi in pace cateva zile daca nu are pamantul foarte ud
in general eu daca iau o floare de la o temperatura asa mica nu o bag direct in camera la 22 de grade,o las in bucatarie o zi unde am vreo 16-18 grade
 

daisy111

Active Member
Cred ca se intampla ceva ciudat cu una din violetele mele...desii sta lipita de celelalte,decat la ea am vazut....tot timpul gasesc o panza de paianjen f deasa pe sub frunze si printre primele frunze de la baza,eu le sterg si ea apare iar...dar de daunator nu dau de nici un fel :? Ce poate fi :roll: si daca e vreun daunator si eu nu-l vad?! :? cu ce sa tratez frunzele?
 

Roxana

Active Member
pot sa aiba paianjeni rosii. astia nu se vad cu ochiul liber, ci se depisteaza dupa panja de paianjen. eu am avut la Impatiens si le-am facut un dus cu apa rece si vad ca au scapat. nu stiu daca merge dus la violete, ca apar pete pe frunze. :(
 

daisy111

Active Member
Si cu ce as putea sa o tratez?nu vreau sa o pierd :cry: iar aseara am facut si eu dus la impantiens ca la fel facuse numai panze si ii cazuse f multe frunze :(
 

simona2

Member
Daisy , nu ar strica niste poze !
Poti intreba si la farmaciile fitosanitare . Ei sunt cei mai in masura sa te sfatuiasca ce sa cumperi .
 

daisy111

Active Member
:eek: :eek: ce sa va zic decat ca am ramas socata ce am gasit in 2ghivece de violete,panza multa de paianjen si am studiat bine fiecare frunza si ce credeti ca am gasit la baza lor,deasupra pamantului...cate un paianjen rosu cu putin negru f urias (dar diferit de cei ce cresc pe afara si putin mai mici decat ei,insa muuuult mai mare decat cei rosii de flori) si incercau disperati sa se ascunda in pamant,au fost cate unul la ghiveci,deabia am reusit sa-i prind si sa-i omor :x ,apoi am dat cu un spray cu o gama mai larga de aratari :( sper sa nu pateasca nimic florile :( De ce o fi aparut creaturile alea? :? si ce fel de paienjeni or fi? :roll: Sper din suflet sa nu mai gasesc asa ceva :rugaciune:
Multumesc frumos Simona2 :* ....poze nu am facut ca nu aveam timp sa-i mai prind.
 

Sash

Active Member
:eek: Bine ca ai reusit sa-i prinzi si sa-i omori. Si...bine ca nu i-ai pozat ca eu nu tineam mortis sa-i vad...nici macar in poza. Ce-i cu aratarile astea de se tot aciuiesc pe langa floriciunile noastre?!?
 

Cornel

Member
Sash a spus:
:eek: Bine ca ai reusit sa-i prinzi si sa-i omori. Si...bine ca nu i-ai pozat ca eu nu tineam mortis sa-i vad...nici macar in poza. Ce-i cu aratarile astea de se tot aciuiesc pe langa floriciunile noastre?!?
cald si uscat=daunatori
rece si umed=boli
Aici e vorba de primul caz. Trebuie ridicata(=adusa la normal) umiditatea atmosferica din zona cu plante prin amplasarea de recipiente cu apa Sursele de caldura usuca foarte mult aerul asa ca tb facut ceva care sa compenseze, ca altfel vin "aratarile" :)
 

daisy111

Active Member
Cornel ai dreptate...am caloriferul sub pervaz si e f cald,desii tin un castronel de inox cu apa pe calorifer,probabil nu face fata :? ....oricum nu-mi mai doresc asa creaturi urate,ca mi-e si frica de ele :cry: (acum serios vb,mi-e frica de paianjen de cand am fost muscata de unul mare si verde de padure :cry: :oops: )
Sash cum sa le venim de hac sa nu mai apara nici o ciudatenie de creatura? :?
 

Cornel

Member
E imposibil sa scapi de paianjeni pentru totdeauna. Trebuie sa te inveti cu ei:). Acolo unde e un pic de natura pot fi si paianjeni. Dispar acum dar pot apare oricand.
 

floare mica

Member
Daisy111, in afara de castronelul cu apa de pe calorifer foloseste un pamatuf de curatat pinzele de paianjeni. In fiecare saptamina cureti praful dintre perete si calorifer, printre elementi si in orice zona din casa expusa formarii de pinza de paianjen. Dupa ce ai terminat, scuturi pamatuful, il speli cu apa calda si detergent, limpezesti si-l usuci atirnat la aer. :D
 

daisy111

Active Member
:oops:Multumesc floare mica de sfat...dar nu am ce sterge pt ca nu exista panze de paianjen prin casa pt ca de frica lor stau atenta mereu sa vad daca au intrat in casa sa-i distrug....asa ca,poate sa mai pun inca un vas cu apa sa fie umuditate mai multa :wink:
 

anaelis

Member
AM INCEPUT SA AM PROBLEME CU O VIOLETA...FRUNZELE AU INCEPUT SA AIBA CEVA PETE MARO SPRE GALBEN, CA SI CUM S-AR DELOCORA, DAR FLOAREA NU PARE SA SE VESTEJEASCA.DESPRE CE E VORBA OARE? E BOLNAVA?
 

angela draganoiu

Active Member
bine ar fi sa pui o poza poate ne dam seama mai bine.
te rugam sa nu mai scrii cu litere mari, e ca si cind ai tipa la noi. stiu ca esti suparata ca violeta are ceva dar .................
 

byby_anka_w

Member
cum a spus si angela draganoiu,ar fi bine sa ii faci o poza sa o vedem.cauzele pot fi mai multe picaturi de apa pe frunze,curent de aer rece...
 
Sus