probleme cu violetele

oana_oana

Member
probleme cu violetele

ce problema sa aiba?


mai am si o chimera sharon care face florile direct cu pete maronii. unde nu o fi bine?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fie le-ai lasat in soare direct - desi au fost putine zile pana acum cu soare intens care ar fi putut sa fie asa daunator - fie le-ai udat prea rar sau superficial, cu stropire accidentala pe frunze (apa rece?).
 

oana_oana

Member
cred ca stropirea cu apa reciutza...violeta asta a stat langa un stephanotis pe care l-am stropit cu apa si cred ca au ajus stropi pe frunzulitze.
dar de sharon sti ceva? se deschid florile si zici ca sunt pe trecute, cu pete maro.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca petele alea arata ca niste arsuri e posibil sa fie vorba de daunatori: tripisi sau musculite albe. Daca nu vezi nimic pe ea la prima privire, inseamna ca e vorba de tripsi. Se intampla uneori ca plantele atacate sa aiba flori cu astfel de comportament. Nu poti decat sa indepartezi florile afectate, sa stropesti cu insecticide diferite alternativ si sa supraveghezi conditiile de mediu - umiditatea.
 

oana_oana

Member
multumesc din suflet de sfat. maine ma apuc sa defrisez floricelele bolnavioare. in pamant nu am gasit nimic pentru ca l-am schimbat acum o saptamana.
oricum mersi mult! :rose:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Musculitele nu le vei gasi in/pe pamant. Ele sunt niste chestii lipicioase pe frunze ... Pot fi indepartate cu un tampon umed + stropiri cu insecticid.
 

melu

Member
Parerea mea ori are/a avut prea multa apa sau mai degaba a stat in curent. Eu mai patesc asa ceva cu violetele aflate pe pervazul balconului de la bucatarie unde mai deschid geamul si iarna pentru ca gatesc si musai trebuie sa aerisesc, iar primele ghivece cu violete aflate in dreptul geamului ajung de multe ori la starea asta... Nu o mai uda o vreme si pune-o undeva unde sa nu aiba curenti de aer. si s-ar putea sa-si revina.
 

mymo

Active Member
Prin pahar nu se vede daca e prea ud substratul? ca daca e asa ma gandesc ca ai putea sa-l schimbi.
 

Alexandrina

Member
trebiue sa va spun ca puiul l-am primit de la cineva dar a stat in apa cateva zile inainte sa il plantez,sa fi fost asta de vina?
 

angela draganoiu

Active Member
atunci i-ai pus prea multa apa. eu as scoate violeta si i-as schimba pamintul cu unul proaspat amestecat cu putin nisip si as uda-o rar. pe ale mele le ud o data pe saptamina si nu s-au suparat nici cele cu ghiveci mic.
vara le pun mai des apa insa de cind s-a racit, cam de prin septembrie, le uda numai o data pe saptamina, si le merge super. la 2 udari le pun si un picut de ingrasamint.
 

Fleur

Active Member
Pune-i si un ghivecel mai putin inalt Alexandrina fiindca asta pastreaza prea multa umiditate la fundul lui desi la suprafata poate parea uscat pamantul.
 
Sus