Probleme cu vantul in gradina

adrianam

Well-Known Member
Ca sa nu iti mai rupa plantele, incearca sa te orientezi spre plante cu talie mai mica- ex lalele pitice, crini mai mititei.
 

FlorentinaS

Member
Multumesc!
Am promis ca de la anul nu mai cumpar decat flori pitice, dar anul trecut de unde pacatele mele sa stiu ca o sa ma innebuneasca vantul in halul asta? :mrgreen:
Nici de lalele nu am stiut ca sunt asa "fotomodele" (adica lungi si slabe), ca au si peste 70 cm lungime. Cum sa nu le rupa???
Acum sunt curioasa in ce hal o sa imi ciufuleasca lonicera si clematita. Le-am pus pe spaliere si le-am legat cum am putut, dar nu cred ca vor scapa fara probleme... :|
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Mai Florentino , dar la tine e cumva nonstop "uragan" desi ma laud si eu cu vantoase "libere" nici chiar asa sa ramana gradina goala :| :rofl:
 

Blitz

Active Member
Super fain arata "pasii" :D

Apropo vant: aveam pe vremuri (nu spun acu' cati ani) un dascal f.f.f. bun la mecanica, la facultate. Era Prof. emerit, lucra si pentru NASA, era un pedagog de exceptie- numai ca avea pretentii asemanatoare si de la studenti. Cand iti spunea "copile, ai invatat, ai studiat, dar NU pricepi mecanica" ti se facea pielea de gasca ca stiai rezultatul :cry: .
Unul din colegii nostri, nu prea "studios" era pe muchie de cutit- cu invatatul nu prea se omorase, dar pricepea multa practica si Profu' inca nu rostise fraza fatidica. Dar profu' s-a gandit sa-i puna studentului o intrebare de genul: gardul si vantul (presupun ca voia sa-l testeze la descompuneri de forte).

"Baiete, am un gard pe care mi-l tot darama vantul, ce sa fac?"
"Domn' profesor (nu iti venea sa-i spui "tovarase" :rofl: ), punem propte"

"Bine, dar cum?"
Schite, discutii, etc.- domn profesor tot nu era multumit.

Deageaba a mutat colegul proptele ipotetice, le-a intarit, etc. nimic.

Candva colegul nostru si-a zis in gand: 'Asta e, daca ma pica, ma pica si gata' si a raspuns:

"Domn' profesor, facem gauri in gard sa treaca vantul prin ele" :rofl: :rofl: :rofl:

Domn' profesor s-a uitat, a zambit, a zis "Asa o prostie nu am mai auzit, dar tocmai de aceea- 5 iti ajunge?"

Examen luat de un student un pic cam chiulangiu, dar cu simt practic si umor :D

Dar acum eu tot imi pun problema- daca domn profesor stia ca asta e solutia :eek: :oops: :wink:

P.S.
Domn' profesor a fost regretatul Prof.em. dr. ing., Membru Corespondent al Academiei Romane Silas Gheorghe, de la Politehnica din Timisoara si am avut onoarea si placerea sa-mi fie dascal. Stiu si numele colegului, dar nu vi-l spun (nu sunt eu, ca nu am atata simt practic :rofl: ).

Asa ca- faceti gauri in garduri sa treaca vantul prin ele :rofl: :rofl: :rofl:
Scuze pentru off-topic :oops:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai nu asta am zis si eu , diminuand forta vantului ii scazi din intensitate.... dupa si zicala un ocean e puternic ca sunt miliarde de picaturi de apa , uitate la o mica picatura de apa incapabila sa faca ceva si uitate cand sunt impreuna ce ravagii pot face... :wink:
 

FlorentinaS

Member
La noi in gradina nu e numai vantul "la liber"; sunt si "turbioanele" facute din cauza faptului ca, odata intrat in gradina, nu prea mai are pe unde iesi, din motive de casa si gard de beton.
Cred ca avea dreptate studentul, trebuiau niste gauri, dar cum sa mai gauresc gardul acum? Ca sigur n-oi gauri casa :rofl:
Daca ma gandesc bine, reclamele alea de atarna peste sosele si pe blocuri, nu-s pline de gaurele, sa se distreze vantul cu ele? (na, ca fac si versuri ) :rofl:
 
Sus