Probleme cu vantul in gradina

FlorentinaS

Member
Pentru ca m-a innebunit vantul, m-am hotarat sa deschid un topic si sa va intreb daca ati gasit, in vreun fel sau altul, ac de cojocul lui, macar partial.
Eu port razboi cu el de un an si evident, de fiecare data a castigat!
Ne-am facut alei cu scoarta de copac vara trecuta, le scoatem anul asta ca toata scoarta mi-o zboara in gazon, pe terasa etc.
Am cumparat un soi de tuia, care trebuia sa creasca globular, dar atata l-a batut vantul, ca mai curand seamana cu un OZN.
Azi am observat ca mi-a rupt si lalelele si narcisele care abia se pregateau sa infloreasca :x
Incerc sa imi dau seama cum as putea proteja florile, sa pun ceva in jurul lor in perioada in care bate asta ca turbatu'. Am incercat cu niste pet-uri, a durat- evident!- cam 30 de secunde dupa care a trebuit sa alerg dupa pet-uri prin toata curtea.
Precizez ca am pus lalelele si narcisele de-a lungul gardului, printre tuia, cate una, deci am destul loc sa protejez fiecare floare individual.
Mi-ar trebui tot ceva cilindric, dar mult mai greu decat un pet.
Ceva idei?
Multumesc!
 

bebe Iris

Active Member
Nu stiu ce sa faci :( , eu ma lupt cu vantul care-mi culca la pamant boltele cu trandafiri :cry: Toate mi le rupe :cry:
 

danya

Active Member
Eu n-am gradina, dar am o sala pe care am ghivece cu flori si vantul mi le da jos mereu. M-am gandit sa pun bolovani in ghivece. :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Un gard de lemn e ceea ce vreau sa fac sa tin dos , golurile dintre scanduri vor fi mici cam 2 cm sa nu aiba putere :D
 

FlorentinaS

Member
La mine situatia e cam asa: curtea e mica si aproximativ patrata. Pe o latura e casa, pe una garajul, pe una un gard de beton de 2 m inaltime (la strada) si pe ultima un gard din plasa de sarma cu rulouri de trestie, de 1,70 m, spre vecin.
Cand ne-am mutat, cele 2 garduri lipseau si batea un vant turbat, care ne lua papucii, pungile, ghivecele goale etc de pe terasa si ni le ducea la vecini. Dupa ce am facut gardurile am crezut ca va fi mai adapost, dar ne-am inselat. Vantul asta parca ar trece peste obstacolele de pe margine si se napusteste de sus in gradina, ''vede" ca e greu sa iasa si face dezastru printre flori :cry:
De 2 zile bantui prin pod si incerc sa imi dau seama ce fel de protectie pot face pt flori, folosind ce am pe-acolo.
Sau... trec doar pe flori alpine, care nu cresc inalte. Si care sigur nu vor supravietui in pusta asta... :mrgreen:
 

Blitz

Active Member
Greu si foarte greu cu vantul, eu din fericire am "scapat" fara victime, dar ne-a innebunit ieri la Timisoara, la Expozitia de Flori. Si azi dimineata se potolise bestia in Timisoara, dar pe drum spre Resita mi/a dat de furca, voia sa conduca el masina, nu eu :rofl: :x :rofl:

Florentina, nu prea ai ce sa faci contra vantului. Pentru ghivece, dar, merge varianta cu pietris pus la baza ghiveciului, in rest- nu prea exista solutii :x :x :x

Noua ne-a adus vijelia de acum vreo 2 saptamani niste bucati de ... nini nu stiu cum sa spun, ca nu era tencuiala, ci doar "zugraveala decojita", NU de pe peretii nostri, dar cert este ca toata curtea si gradina si spatiul cainilor erau cu bucatele dintr-astea :eek: Efectiv ca si cand cineva si/ar fi cojit peretii si a imprastiat totul la mine :eek: :x :eek:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Indesirea caselor poate fi o solutiile in cazul "oraselor noi" caci daca nici gardul nu i vine de hac , atunci cine
 

Blitz

Active Member
Probabil ca ai dreptate, Danero, dar nu cred ca cineva se apuca sa mai construiasca o casa numai ca sa apere casa si curtea existente de vant :wink:
La noi nu este numai vant, s-a lasat si frigul :x :x :x
 

victoria

Active Member
si eu ma gandesccu groaza ca vreau sa scot begonii si alte plante si o sa mi le ameteasca vantul.Am un suport la care o sa iau farfuriutele ca sa intre ghivecele in cercurile de metal pana la jumatate si asa nu vor mai cadea.Dar oricum acolo incap doar vreo 8 ghivece :(
 

FlorentinaS

Member
La mine de ghivecele de afara nu s-a atins vantul, ca am scos doar cactusii si ghivecele lor sunt foarte grele, din cauza nisipului si pietrisului :)
Si mai am cateva jardiniere cu panselute si plante de bucatarie (marar, petrunjel, busuioc) dar si alea sunt prea grele sa le miste.
In schimb, e potop prin plantutele de gradina, saracele... Si azi am adunat lalelele rupte :cry:
 

gabrielais

Active Member
de 3 ani aproape, de cand ne-am mutat la casa...lupta mea cu vantul m-a cam epuizat...zilele trecute zburau narcisele prin curte ca la nebuni...toate ghivecele mele au in ele pietroaie, ca abia le transport primavara afara..si cu toate acestea tot mai exista victime colaterale :rofl: noi avem gard de beton inalt, in spate o padurice care mai protejeaza cat de cat...dar pe laterale nu e nimeni si nici nu va fi curand; m-am gandit sa pun niste tuia ceva pe una din laterale, dar nu sunt convinsa ca voi avea succes, plus ca trebuie sa treaca ceva ani ca acestia sa creasca si sa devina intr-adevar o bariera in fata vantului...pana una alta asta e..incerc sa minimalizez pierderile si cam atat...nu prea avem ce face
 

Ninutza

Member
Si la noi bate un vant de-mi zapaceste florile, mai ales cele agatate. Nu stiu daca putem lupta cu natura, unii au fost mai " smecheri" si au " plantat " multe euliene, avem la euliene in zona...
 

FlorentinaS

Member
Am deja garduri pe toate lateralele posibile, unde sa mai pun inca un gard? :rofl:
Deocamdata "adaptarea" mea arata asa: am scos cararile cu scoarta de copac si am pus rulouri de gazon, in care vom pune pietre de-alea mari.
Cu scoarta de pe margine, unde sunt plantati tuia, nu am ce face. La fel si cea din jurul trandafirilor. Doar sa o lipesc cu super-glue! :)
O sa am grija daca mai cumpar flori, sa fie toate pitice.
Cam atat...
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am scos frumusete de hoya la 1 aprilie, afara am zis ca ii va merge mai bine la soare si aer proaspat, imi era frica sa capete ceva paduchi testosi in casa.
Ieri am bagat-o in casa si ii plang de mila, i-au cazut o gramada de frunze pe care le-a batut vantul pana s-au ingalbenit, iar cele ramasa s-au subtiat si arat parca deshidratate!

La gradina eu am incercat sa plantez crinii, narcisele, lalele pe langa garduri sau alte plante mai mari care sa le tina cat de cat un adapost.
Anul trecut crinii au ramas cam pitici. Anul acesta am plantat unii care pe balcon au crescut mai inalti, sa vedem cum se vor comporta la vant. Am citit ca pentru a fi mai stabili la vant, crinii ar trebui plantati un pic mai adanc.

Ar trebui tinut cont si de directia vantului- primavara si vara bate mai mult dinspre vest, pe cand iarna bate mai mult dinspre est - cel putin in zona mea.
 

adrianam

Well-Known Member
Din cate vad eu, in zona nu prea sunt copaci iar casele sunt noi, deci gradinile sunt la inceput iar copacii, daca au fost plantati, sunt inca mici.
Cu timpul, pe masura ce vor creste pomi si copaci in cartier, nu cred ca va mai avea aceeasi forta vantul.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu am observat ceva interesant , daca faci o bariera de vant acesta nu scade in intensitate pentru ca il ocoleste , dar insa daca lasi niste spatii pe unde un anume procent din vant trece dar fara forta , taie semnificativ viteza vantului
 

FlorentinaS

Member
Vecinii si-au plantat pomii la adapostul caselor, sa nu ii rupa vantul :)
Problema e ca multi copaci sau pomi nu avem cum planta, pentru ca sunt destul de mici curtile si legea ne obliga la o distanta minima fata de proprietatea vecina.
Iar de jur imprejur sunt terenuri agricole, unde lumea cultiva porumb, n-au ei chef de paduri... :mrgreen:
 
Sus