probleme cu muscata

Chrisstina

Member
Am remarcat de cateva zile ca frunzele unei muscate au capatat o culoare neagra. Nu toata frunza, doar niste striatii cam la jumatatea frunzei, iar una din frunze are o culoare visinie in totalitate. Nu am gasit nici un fel de vietuitoare nepoftite. Eu nu am mai vazut asa ceva si nu stiu ce ar putea fi. :?
 

cory_helen

Active Member
indeparteaza frunzele afectate si roaga-te sa nu fie nimic la radacina... e posibil sa o uzi prea mult si sa putrezeasca?

in caz de forta majora tunde o portiune din tulpina... ca ultima solutie schimba pamantul... eu asa as proceda...

:D
 

Chrisstina

Member
cory_helen a spus:
indeparteaza frunzele afectate si roaga-te sa nu fie nimic la radacina... e posibil sa o uzi prea mult si sa putrezeasca?

in caz de forta majora tunde o portiune din tulpina... ca ultima solutie schimba pamantul... eu asa as proceda...

:D
a cam plouat-o zilele astea...acum am obs ca ii apar pe tulpina niste frunzulite mici rosii :(
ce am mai citit ar fi: deficit de fosfor..
 

cory_helen

Active Member
sa nu fie ceva paduchi... sau viermisori... controleaz-o cu mare atentie... de cat timp o ai si de unde ai luat-o?

adica - e prinsa de tine, e cumparata din florarie??? e posibil sa trebuiasca schimbat substratul...

fa-i si o poza...

:D
 

Fleur

Active Member
Frunzele unor plante, inclusiv muscate, se inrosesc din cauza frigului. Daca o tii afara poate fi explicatia frunzelor rosii.
 

Chrisstina

Member
deci ieri am studiat profund problema (am citit tot ce am gasit referitor la muscate) :) si am ajuns la urmatoare concluzie: in cazul meu pamantul muscatei e secat(marginile frunzelor erau ingalbenite) si, da, a prins-o frigul(asta cauza roseata frunzelor)! :(
 

Chrisstina

Member
danya a spus:
Si la mine sunt rosiatice unele. Sa le rup?
din cate am citit roseata e data de nopti prea friguroase. Nu am citit ca ar trebui rupte ci reglata temperatura.(nu e bine sa scada temperatura sub 21C) Eu asta am citit, acum urmeaza sa aplic si te tin la curent :D
 

Fleur

Active Member
E exagerat sa nu scada temperatura sub 21 de grade in cazul muscatelor. Aceasta roseata apare cand temperaturile de noapte se apropie de 0 grade iar plantele nu sunt obisnuite treptat. Roseata apare numai primavara cand scoatem plantele din mediu protejat direct afara, dar toamna nu se intampla asta fiindca plantele se obisnuiesc cu racirea treptata a vremii desi noptile sunt la fel de reci ca acum.
 

danya

Active Member
Asa este, pt ca ele stau iarna in repaus si nu au nimic.
Cand scade brusc temperatura se inrosesc, daca am inteles bine.
 

Chrisstina

Member
si mie 21 C mi s-a parut exagerat...mai ales ca au stat si sub 21 si nu au patit nimic. Da, cred si eu ca mai mult schimbarea brusca de temperatura le-a cauzat roseata.

danya ma amuza locatia ta! eu sunt pe orbita, iar tu esti printre floricele :rofl: super!!
 
Sus