Probleme cu Hibiscusul

Hariclea

Member
Hibi se descurca mai bine la soare, cel putin ai mei stau in soare de pe la 3 pana seara si sunt plini de booci! Trebuie udati abundent, intr-adevar, dar le merge foarte bine la soare!
 

doina

Member
Hibi chiar ca se descurca foarte bine la soare. Cei pe care ii am la serviciu ii scot afara in primavara , cand sunt sigura ca nu mai sunt noptile prea reci pentru ei. Sunt sub streasina cladirii cu fata spre sud , deci au soare din abundenta.Nu am avut probleme cu frunze arse de soare si infloresc abundent.Ce nu-mi place este ca desi ii ud zilnic cu multa apa si ii pulverizez aproape zilnic pe la orele 3-4 frunzele se ofilesc dar isi revin spre seara. :x Din acest motiv i-am mutat la umbra unor salcii si cred ca le place . :D
 

doina

Member
Multumesc Angela . Am constatat ca hibi rosu involt suporta mult mai bine soarele fata de cel roz , din acest motiv i-am mutat. Cel rosu statea in soare fara nici o problema. :wink:
 

angela draganoiu

Active Member
cred ca dintre toti hibi cel rosu involt este cel mai bine adaptat la conditiile noastre de clima. am vazut si eu multi hibi rosii stind in soare si erau plini de flori. cei galbeni si portocalii, din experienta spun, sint mai pretentiosi.
 

doina

Member
Sunt perfect de acord cu tine. Cu cel rosu nu am avut probleme niciodata , decat niste musculite , care se rezolva usor cu mospilan :evil: .Cel roz este mai sensibil.
 
D

dyayzh

Guest
La unul din hibii pomisori, am vazut pe toate frunzele ca un fel de pamant fin, pe dosul frunzei, iar frunzele - toate - au punctulete galbui ca un model. Poate fi vre-o problema sau e doar praf de la transport si ala sa fie modelul frunzei?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Biba sunt musculite albe, ele sunt lipicioase. Dar frunzele nu cad numai din vina lor ci si din vina caldurii.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Hmmm... nu stiu alt daunator care sa fie lipicios. Tripsi?? Nu prea cred, nu se omoara dupa hibiscusi.
 
A

Anonymous

Guest
Hibiscusi

Si eu am probleme cu koenig,deoarece face boboci si cand sa se deschida se ingalbeneste codita si cade.De cand il am nu l-am vazut niciodata inflorit.Ce sa fac ,cum sa-l tratez?
 
Sus