Probleme cu Hibiscusul

danero2004

Well-Known Member
Moderator
daca de pilda consideri ca avand boboci ar fi bine sa schimbi regula udarii si sa uzi mai des sau mai rar
 

liliput

Member
Am revenit.Nu,n-am schimbat in niciun fel regula udarii,dar banuiala e ca sta in curenti de aer cat e fereastra deschisa.Asta duce la pierderea bobocilor?
 

Atașamente

liliput

Member
Ba lumina este puternica,poza nu e bine facuta.Am observat si eu....si deci pierde bobocii din cauza curentilor de aer,nu? Ca sa remediem...
Multumesc.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Geo nu a zis rau , dar nu am inteles bine cand cade ,fix la deschidere sau dupa ce i se vede culoarea prin boboc ?
 

liliput

Member
Nu,cad cand ajung cam de marimea unui bob de piper mai mare...si avea si cate 3 odata pe aceeasi crenguta.Acum,dupa lamuririle dvs.,cred ca ii pierde din lipsa ingrasamantului ( si a acelei chestii,sarea amara,care e un pont ciudat; in sensul ca ''de unde si pana unde asa ceva la plante'',dar daca o folositi si functioneaza,eu nu ma indoiesc de nimeni ) si a curentilor de aer,ca sta cam in fereastra.
 

adrianam

Well-Known Member
La mine au pierdut bobocii fie din dereglare de udare- adica s-a uscat cam mult pamantul intre doua udari,
fie nu am mai pus ingrasamant atunci cand s-a epuizat precedentul.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sarea amara e sulfatul de magneziu , bine nu hiar la fel , sulfatul de magneziu pentru plante e purificat in laborator pe cand sarea amara nu trece uneori prin aceasta procedura. Rolul ei este in a mentine frunzele in perfecta stare de functionare , de a transfera ingrasamintele din sol spre frunza si in seva elaborata inapoi in radacini , de a face fotosinteza cat mai corect.... deci e interesanta

la cadere cad de verzi sau mai intai se fac galbeni ?
 

liliput

Member
La al meu i-a cazut bobocii de foarte mici,cum am scris mai sus si da,se fac mai intai galbui.
Ce ingrasamant imi recomandati? Ca eu nu stiu ce sa iau....
 

gomez99

Well-Known Member
incearca cu un fungicid cu gama larga, cu ar fi SCORE. S-ar putea ca, fiind aproape de calorifer, mediul cald si uscat sa fi favorizat oarece bacterii.
vezi pe dosul frunzei daca nu sint urme de depuneri de oua de ceva gijganii. anul trecut am observat ca sint paduchi testosi care se aglomereaza la marginea frunzei, nu la baza ei ca pina acum.
 
Sus