Probleme cu Hibiscusul

belisima

Well-Known Member
cam asa o problema , ca si lacrimioara, am si eu, am crezut ca e doar transferul de la exterior la iernare....uf, ca pretentiosi mai sunt, nu stiu cum de am facut o mica colectie:think::angel: tot adun frunze de la ei....din pacate in vara am avut probleme si cu cel pomisor, avea o coroana f frumoasa, dar ceva nu i-a convenit...se poate sa fi fost o rama pe la radacina lui. ramele dauneaza in ghivece?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ultima frunza e naturala , e o retragere a nutrientilor in seva lui dar prima frunza si a doua au alta cauza externa , poate a cazut o bruma pe ei , si cred ca si solul a fost umed la acea data si posibil si acum sa fie la fel , in rest se poate merge si pe cele zise de Belisima , asa e , la mutare isi "acordeaza" bucataria dupa caldura si lumina noului amplasament
 

Nicola

Member
Problema maxima..
Doi hibi tufa, micuti, uitati de inculpata afara in iarna. Frunzele au cazut, tulpinile s lemnoase, dar radacinile par ok in ghiveci. Ce ma fac? Au inflorit frumos toata vara , oare mai au vreo sansa? Sau sa eliberez ghivecele?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Cam cate grade au fost, zona era adapostita cumva, ce fel de hibi sunt? Ceva fotografii nu poti sa postezi? Cum ti-ai dat seama ca radacinile sunt ok?
 

Nicola

Member
Sunt hibi cu floare simpla, cumparati din florarie si au fost maxim -3 grade, fara sa persiste. Radacinile le- am vazut acum, incercand sa scot plantele din ghiveci,par viabile, alb- verzui, bine ramificate si multe radacinute mici, hidratate. Planta insa, arata ca un simplu bat.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mici sansele sa fi supravietuit. Daca nu-i bagi la caldura acum sa vezi daca inverzesc sau nu, nu prea ai cum sa-ti dai seama (dezavantajul va fi insa ca va trebui din nou sa-i aclimatizezi cand ii scoti afara la caldura).
 

liliput

Member
Buna.Am observat ca doua din frunzele trandafirului au multe gauri.De la ce poate fi? Si ce pot sa fac?
Multumesc.
 

geodezia

Well-Known Member
melci limacsi in perioada asta maninca frunzele ia-le ceva si da-le de mincare niste bobite albastre de la fitosanitare
 
Ultima editare:

geodezia

Well-Known Member
rezista pina la 10 grade dar sa nu fie prea udat ca eu asa am paradit unul acum ca am tot pus si odata fleosc frunzele si s-a ingalbenit cind am bagat degetul in pamint ud fleasca of
 

adrianam

Well-Known Member
Eu cred ca principala cauza este lumina insuficienta. Ca si la muscate.
Cad frunzele care sunt dezvoltate astfel incat sa absoarba lumina puternica si se dezvolta altele, mai mari si etiolate, care sa absoarba lumina difuza de iarna.
 

adrianam

Well-Known Member
Clar trebuie udati mai rar- adica numai dupa ce se usuca pamantul.
Ce mai fac hibiscusii?
A incetinit caderea frunzelor? La mine se mai ingalbenesc inca, dar mult mai putine.
 

liliput

Member
Buna.Am un hibiscus tanar,de un an,il tin intr-o camera indreptata spre sud,are temperaturile potrivite,dar pierde bobocii cand ajung de marimea unui bob de piper mai mare (se usuca).Oare ii trebuie ingrasamant? De fapt,cum,cand si ce ingrasaminte le dam hibiscusilor?
Va multumesc.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Curent de aer , iregularitati in udare , depinde si de aspectul lui , mereu o poza face cat o mie de cuvinte . Dupa evaluare plante e mai usor de zis ce anume lipseste
 
Sus