Probleme cu Hibiscusul

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Albi la plante sunt urmatoarele

Musculita alba
Paducele lanos
Puricii de sol

In prima categorie , musculita , e foarte greu de scapat de ea daca i se permite invazia si stropirile iregulate nu ajuta cu nimic poate chiar strica , o igiena a plantelor de cum da caldura e necesara

A doua categorie , paduchele lanos , destul de invazivi si greu de depsitat pentru ca se ascund in cele mai ascunse locuri unde fac o cresa de pui
Dar se scapa cu un ciclu se Mispilan destul de usor sau cu o solutie tamponabila cu betiosale din spirt si sapun fara apa

A treia categorie , puricii de sol , se scapa usor prin uscarea solului sau cu o solutie de apa cu sapun , sau apa oxigenata diluata
 

danya

Active Member
E musculita alba... batai mari de cap cu ea.
Daca i vine cineva de hac sa ne spuna.
Multumesc de ajutor!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Trebuie un program , elementele care scapa de ea sunt :

Pentru cele mature - prinderea lor pe cat posibil manual pana la extinctie si Neem Oil
Pentru cele inca fara aripi cand inca sunt atasate de frunze - apa cu spirt si sapun 1 x 3 zile timp de 5 sapt
Pentru larve si oua un program din - Mospilan-Actara-Neem Oil 1 x 6 zile
Tratamentul e pe minim 4-5 sapt per un ciclu
 

danya

Active Member
danero2004 a spus:
Trebuie un program , elementele care scapa de ea sunt :

Pentru cele mature - prinderea lor pe cat posibil manual pana la extinctie si Neem Oil
Pentru cele inca fara aripi cand inca sunt atasate de frunze - apa cu spirt si sapun 1 x 3 zile timp de 5 sapt
Pentru larve si oua un program din - Mospilan-Actara-Neem Oil 1 x 6 zile
Tratamentul e pe minim 4-5 sapt per un ciclu
Am inteles bine? Dau cu Mospilan, peste 6 zile Actara si peste alte 6 zile Neem Oil?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mai bine e mospilan-actara-neem , neem e un ulei si nu stiu daca actara mai intra asa bine dupa un ulei
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cu mare placere si succes

o alta metoda "curata" e inghetul , o seara cu cateva ore de -1 cel mult , distruge tot , preferabil ca temperatura sa fie atinsa in sera unde frigul se simte altfel la plante

tot ce e daunator pe el dispare , acarieni , lanosi , mai ales musculita in toate formele ei

Se poate sa fie un pic suparat dar isi revine bine
 

danya

Active Member
Metoda asta nu stiu daca am curaj sa o incerc.... sa nu raman de tot fara el :rofl:
Si seara cam cate ore si incepand de la ce ora? La 0 grade nu mor?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu am termometru cu minim - maxim si la -2 nu au avut nimic , solul fireste pe latura uscata si mai putin umed , e de "o mie" de ori mai bine decat mospilan la bagat in casa . liniste totala

Doar cei care erau prea inalti si au stat aproape de folia de pe solar ca erau pe masa in ziua aia au lasat usor frunzele in jos dar in 3 zile le aveau fresh la loc

Eu personal anul asta de abia am asteptat frigul , toate plantele le duc un pic mai jos tocmai in ideea asta

Doar ca idee , testul nu e facut pe hibi tropicali ci doar pe cei de la Kaufland si renumitii hibi clasici
 

ena

Member
Eu am avut rezultate foarte bune cu Nissorun (5g la 5 litrii de apa) si Neem. Am stropit, am lasat sa se usuce frunzele cateva ore si pe urma am stropit cu Neem. Am facut asta de 2 ori la interval de 7 zile. Deocamdata nu am mai vazut musculite. Azi stropesc cu Milbeknock in loc de Nissorun si Neem.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am vazut ca scrie "...si alte ...." dar in afara de acarieni unde este intradevar foarte bun nu am observat alte "lighioane" decedate :D
 

belisima

Well-Known Member
am cativa hibi mari,primiti cu ghivece,sunt la mine de 2-3 ani si constat canu le merge bine deloc,lasa frunzele iar pamntul din ghivece e imbacsit cu radacini,ar fio mare problema daca le-as schimba ghivecele acum?am zis sa aman pt primavara dar imi pare rau si de ei,au frunze mici ,iar cel rosu a pierdut deja frunzele,ma gandesc sa il tund...stau pe un hol la 16-18 grade,lumina desigur,e mai putina ca vara
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca frunzele nu cad de batranete sau se inglabnesc natural de la mutare atunci e ceva la nivel radicular , fie reteta solului fie modul in care e intretinut : apa , ingrasaminte, caldura
 

Setris

Member
Eu de acarieni am scapat cu dusuri dese...se pare ca nu le place umezeala. Mare atentie sa nu balteasca radacina, eu la toate ghivecele am pus primul strat pietrisi si am o drenare foarte buna.
 
Sus