Probleme cu Hibiscusul

alirare

Member
pentru cloroza am gasit un ingrasamant special. i-am stropit de vreo 3 ori (intre timp au aparut frunze galbene si la al meu, nu numai la al soacrei). pe prospect scrie k tb stropite frunzele, dar nu se uda si pamantul. astept sa vad dak da rezultate :)
o intrebare, dak se poate : topic despre dracena exista? am tot cautat si nu am gasit nimic :(
 

alirare

Member
cred k este bun ingrasamantul pt cloroza (regenerator). nu au mai aparut frunze galbene, iar ingalbenirea frunzelor afectate s-a oprit. :D . ba chiar a inflorit a 2-a oara de cand l-am cumparat. :D
 

daniela1979

New Member
Ma poate ajuta cineva am un hibi si a fost asezat langa trandafirii de gradina si a capatat cateva musculite albe in special pe boboc ce pot sa i fac,mentionez nu sun multe si nu e pe tot trandafirul doar in varf ....multumesc
 

popescu gp

Well-Known Member
Pentru tratamentul cel mai eficacecontra musculitei albe se recomanda Midash 200SK 1 fiola in amestec cu Karate zeon 1 fiola
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator


cu ce sa stropesc???Cred ca nu am mai avut asa ceva de ani de zile si nu mai stiu ce merge ...Va rog ajutooooooooooooooor :)

Si la mosqueutos a aparut asa ceva:

aici ce mai trebuie sa fac?

Sincer in ultima vreme nu prea am avut probleme cu plantele dar uite ca se mai intimpla. :cry:
Va multumesc pentru orice raspuns primit.
 

adite

Active Member
N-ai stropit cu nimic pana acum? :eek:
Ce or fi chestiile acelea albe din a doua poza? Am si eu afara, pe petunii si le-am vazut plutind prin aer inainte de a se aseza. Nu se misca pe plante si am zis ca nu sunt insecte, dar parca au picioare. Frunzele petuniilor sunt lipicioase. Pe hibi n-au ajuns.
 

sini

Well-Known Member
Eu am vazut asa ceva la niste hibi de la servici.Nu erau de "firma".Erau mari,copacei si in afara de apa ,nu le punea nimeni nimic.I-am stropit de doua ori cu Mospilan si s-au vindecat.
La tine ,cred ca ar trebui sa le faci un dus zdravan,poate mai cad si apoi sa-i stropesti cu insecticid.Eu zic sa incerci mai intai cu Mospilan.
Sper ca "albicioasele" nu sunt vestitele musculite albe?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:cry: multumesc....culmea ca afide nu am decit la vreo 2-3 (cum se poate asa ceva?astia nu migreaza?)iar chestia aceea careia nici nu vreau sa ii pronunt numele :evil: nu o am decit pe acel hibi in gradi :?
In fine...banuuelile au devenit certitudini din pacate.
 

Dea

Active Member
Gabiuta draga, Actara pentru musculita alba si alternat cu Mospilan, dar in concentratie mai mare decat cea indicata pe plic. Eu pentru musculita am pus si jumatate de plic la 1,5 litri de apa.

Doi hibi ai mei se confrunta cu asa ceva :(

La soare frunzele par a fi foarte fin ciuruite. Aceste "pete" negre se curata usor de pe frunze, dar reapar mai tarziu. M-am uitat prin lupa sa vad ceva miscare sau ceva "picioruse" pe acolo, dar nimic de acest gen. Frunzele se ingalbenesc si cad, iar planta, per ansamblu sufera, e anemica rau!

Aveti idee ce poate fi? Am stropit si cu Mospilan, si cu Actara, si cu Nissorun ... nimic, pana acum :cry:
 

Dea

Active Member
Sini, iti multumesc!
Daca este paianjenul rosu, atunci nu-mi explic de ce Nissorun nu a avut nici un efect. Ce alte acaricide imi recomandati?
 

lacrimioara

Member
Va rog sa ma ajutati cu un hibi , frunzele parca se ard pe margine apoi se ingalbenesc si cad , nu tine nici bobocii , cu ce as putea stropii ?





 

alirare

Member
acum am probleme cu un al hibi. nu i-a mers foarte bine din primavara, de cand l-am cumparat. saptamana trecuta i-am dat fertilizator, apoi l-am stropit cu nissorun (pe el si pe toate celelalte flori , avand niste lanosi la o gloxinie si ''semne'' de musculita la fuchsii). ce e cu el? :(
,,,
 

danya

Active Member
Imi poate spune cineva cum se numesc "puricii" albi care stau pe hibiscusi si fuchsii (cred) si daca ati gasit vreo metoda sa scapati de ei?

Tatal meu are 2 hibiscusi mari si toata vara au fost plini de acesti purici.... si acum sunt la fel. A dat cu mospilan dar degeaba. Exista vreo sansa sa scape de purici?
 
Sus