Probleme cu Hibiscusul

corinap

Member
"stafidit tulpina'' este cu 2 intelesuri,daca-i lipsa de apa,du-i la baie , uda-i bine si pe frunze si lasa-i sa se scurga.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Georgiana, nu cumva i-ai pus prea putina apa? Am patit si eu asa cu un pui de hibi, am uitat sa-l ud mai des si i-au cazut frunzele.
Acum vad ca si-a revenit :D
 

diana999

Active Member
danero2004 a spus:
Nu a vrut el , recent am auzit niste chestii cu ceva plantute care desi fiind inradacinate nu au trait .

O analiza ar fi fost de ex la cazul asta

- tratament prea intens produs cu substante rizogene = radacini firave si anemice deoarece totul trebuie sa decurga natural
- spatiul de inmultire e controlat = planta a pierdut imediat frunze deoarece perioada de acomodare la plante cu frunze mari poate ajunge si la 2 luni dupa caz iar planta a fost imediat mutata in sol fara perioada de acomodare si trimisa asa
- crestere defectuoasa = plantare prematura dupa ce a iesit din mediul de propagare
- crestere in suturi uneori cu regres = fertilizare prea rapida , doze mari de Atonik ( nu ca dilutie ci ca volum in timp) radacini disecate de osmoza
- alti factori de mediu din casa = asta e acomodarea pe care oricine trebuie sa o faca si e bine ca aceasta sa se faca in perioada optima

succes Diana si incearca o minisera improvizata din pahar de bere daca iti permite volumul dar cu gauri care sa asigure ventilatia usoara
El inca traieste, asa mi se pare dar.....chiar asa sensibil sa fie incat sa-i cada toate frunzele ?
Am o phalaenopsis pe balcon care rezista cu brio de 2 ani pe balconul neincalzit.
Poate l-am udat prea rar ....

Multumesc pentru sfaturi :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Inspecteaza balotul , intoarce usor ghveciul si fara sa zdruncini , uitate la radacini , trebuie sa fie alb crem ...daca nu ...e o problema pe absorbtia apei , poate chiar uscarea varfurilor de tranzit a subtantelor din sol :D
 

angela draganoiu

Active Member
am un hibi rosu clasic cu floare batuta care nu mai face flori, iar bobocii pe care ii face se deschid putin sau nu se mai deschid de loc si cad. oare ce o avea ? va rog dati-mi un sfat.
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc de raspuns Dane, dar are lumina buna pt ca e in blacon la cam 30 cm de geam, are caldura, i-am schimbat pamantul cam prin septembrie trecut, i-am pus ingrasamant la 2 saptamani si nu l-am miscat din locul lui de cand l-am pus acolo. nu mai stiu ce sa fac. nu pare sa aibe vreo problema pt ca frunzele sint "curate". tot ce pot sa spun ca a cam suferit de sete la un moment dat. cam prin toamna. in rest ...........
 
Sus