Probleme cu Hibiscusul

ghia_don

Active Member
Cred ca totusi la 3-4 zile il uzi cam des in perioada asta, mai ales daca spui ca sta la 15-18 grade... Sa nu fie o problema la radacina, daca pamintul e rece si nu se usuca bine intre udari...
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Doina poate ca ai dreptate deja ma hotarasem sa-i ud mai rar sa vad cum le merge.
il udam in ritmul asta pt ca are ghiveciul mic si se cam pleosteau frunzele, iar cand verificam pamantul se simtea uscat (in balcon e mare uscaciune din cauza aerului care vine pe usa de la sufragerie care e tot timpul deschisa).
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Rog si eu un raspuns pentru o prietena care afre niste probleme cu cei 5 hibi pe care ii are:
"o lacrima la baza frunzei, pe spate, unde incepe codita. chestia e lipicioasa si ma enerveaza. si parca-parca se ingalbenesc cam multe frunze si cad. le mai fac dus, dar lipiciosenia reapare ".
A avut musculita alba dar a disparut......acum are din nou.
Ce se poate face?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu cred ca ca a scapat de daunatori , lipiciunea e de fapt zaharul din frunze mancat apoi scos prin "usa din dos" de balauri

o inspectie mai riguroasa e necesara , musculita din cate stiu nu secreta nimic , doar testosii/lanosii... :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pai identificare mai intai caci nu e la fel

daca e acarian desi nu prea am gasit "roua" dupa ei

Emerit energy + Vertimec la 6 zile


daca e testos sau lanos

emerit energy + calypso (1 la 6l) la 6 zile

daca e altceva trebuie revazut , dar mai intai la lanosi si testosi indepartare manuala si dupa tratamentul
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Uite ca o sa intreb de chestia cu linosii fiindca stiu ca la un moment dat a avut asa ceva pe la niste violete.Poate s-or fi extins si nu a vazut?Ma rog...voi intreba si ii voi da solutia data de tine.Multumesc mult.
Revin cu amanunte daca e cazul :D
 

Roxana

Active Member
Si eu am observat pe cateva din frunzele Hibiscusului meu niste chestiute foarte mici, muuulte si albe. Se iau daca stergi frunza, dar nu dispar. Musculita alba nu cred ca este. Momentan plantuta se simte bine, inca, a si inflorit, dar nu cred ca este in regula sa o las asa. :(
 

pesi

Member
As vrea sa va intreb si eu de ce nu imi infloreste hibiscus? e in birou, lumina toata ziua, neon in rest, creste mare dar doar frunze, il ud , ii dau si ingrasamant atonik dar nimic
ce pot face ?
 

bibacj

Member
Am reusit sa stau departe de aceasta rubrica dar cred ca m-am "contaminat" iarasi. Eu nu prea am reusit sa scap de musculita de sera. Voi aveti aceeasi problema? Cum o rezolvati?
 

georgiana georgiana

Active Member
anul acesta am dat cu ulei de neem si vad ca a dat rezultate, musculitele s-au redus cam la un sfert
si repet tratamentul saptamanal, poate am noroc
 

Roxana

Active Member
eu pentru musculita am folosit Mospilan pana acum si am reusit sa scap de ele. Nu pot sa zic ca am apelat de multe ori la el pentru ca nu prea am avut nevoie, dar e bun.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
georgiana georgiana a spus:
anul acesta am dat cu ulei de neem .....
Georgiana eu am amestecat uleiul de neem cu insecticid si un pic de sapun lichid. Nu mai am fir de daunatori. :)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Banuiam ca urmeaza intrebarea cheie :( :oops: , dar chiar nu-mi aduc aminte ca am tot stropit cu multe. :oops:
Ceea ce-mi aduc aminte este ca era fiola si l-am pus pe tot (deci nu prea mare). In noiembrie am facut operatia si pt varsta mea deja e prea mult! :oops: :mrgreen: :( :oops:
Tot timpul spun ca o sa scriu, dar ori uit ori nu mai stiu unde am scris. :nu stiu: :nu-mi_place: :aoleu: :oops: :oops: :oops:
O sa caut si daca gasesc iti spun.
 
Sus