Probleme cu Hibiscusul

riana

Active Member
ai dreptate Gabiuta si la mine a fost atacat un leandru de paianjenul rosu si s-a uscat. de musculita alba am scapat, spalandu-l cu apa si spirt de mai multe ori
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In general nu vorbesc vorbe :wink: desi recunosc ca o mai dau in bara si eu :mrgreen:
 

Cristiana

Member
Am gandit profund miscarea de azi, dupa ce o saptamana m-am tot uitat la hibii mei: frunze care se ingalbeneau si cadeau, ici-colo cate un strop lipicios la baza frunzelor, un fel de praf pe dosul lor si cate o ganganie mica. Concluzia? Invazie de musculite albe, mai ales ca e atat de cald in aceasta perioada. Fiindca mi s-a parut ca zaresc si niste panze mici am amestecat Confidor si Nissorun, am transportat toata familia in curte si am purces la exterminare. Fiindca era destul de racoare la momentul respectiv, cum am scos plantele afara cum au aparut "clientele" pe frunze, ori ca au presimtit ceva, ori ca au vrut sa protesteze ca le-am deranjat de la caldurica.

Joia viitoare repetam figura, poate scap de inamic!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cristiana nu cred ca are efect daca dai la interval asa de mare.Banuiesc ca iti este teama sa nu pateasca ceva.Dar garantat ! daca le faci asa cum am mai prezentat eu pe forum si pe la alte topicuri ,scapi de bestii cit ai bate din palme. Dupa simtomele prezentate de tine nu par a fi miliarde.Poate numai milioane :rofl:
 

Cristiana

Member
Gabiuta a spus:
Cristiana nu cred ca are efect daca dai la interval asa de mare.Banuiesc ca iti este teama sa nu pateasca ceva.Dar garantat ! daca le faci asa cum am mai prezentat eu pe forum si pe la alte topicuri ,scapi de bestii cit ai bate din palme. Dupa simtomele prezentate de tine nu par a fi miliarde.Poate numai milioane :rofl:
Si care ar fi intervalul recomandat? Musai sa fie o zi lucratoare (sa fie piciul la gradi ca sa nu se invarta dupa mine ca o baba curioasa) si pana joi cand mi se termina concediul :mrgreen: .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Zilnic.3 zile consecutive.Zi de zi la fel de concentrat.Nu-l face beton dar nici apa chioara.La interval de o saptamana inca o stropire cu o zeama "usoara" de data asta.Si gata,ai scapat de ele.Stii tu cum sa stropesti .Si pe fata si pe dos si pamintul
:)

David e curios??? :rofl: :rofl: :rofl:
 

Cristiana

Member
Razi tu, razi Gabiuta, se tine dupa mine scai si musai sa studieze amanuntit toate procedurile :rofl: dupa care povesteste mai departe. Saptamana trecuta a fost la tanti si mi-a povestit ca s-a dus sa sufle in varza, ce stii tu?

Asta a fost offtopic, cer scuze, deci clar voi face procedura luni, marti si miercuri, altfel n-am scapare. Si nici nu vreau sa intre in contact cu insecticidul, mai ales.

Inca ceva, la baza catorva frunze se vede cate o pata mica, neagra, cred ca de la picaturile de "miere", excrementele musculitelor. Bag la vreuna din stropiri si un fungicid?
 

dorica

Member
pentru paianjenul rosu cel mai bun tratament este VERTIMEC
se gaseste sub forma de fiola si da rezultate foarte bune... o spun din experienta proprie
 

nki

Member
am si eu probleme cu un hibilic ,daca ma puteti ajuta ,,,un konig ... cred ca i-am dat cam multa apa saracutul ,i-am schimbat pamantul imediat ce am vazut ca se pleosteste ,dar cred ca a murit :cry: :cry: :cry: ,credeti ca-l mai pot salva in vreun fel? :(
 

dorica

Member
nu stiu ce sa zic....
tunde-l ,poate-i da lastari tineri
eu le-am mai pus la radacina apa calda si le-a mers foarte bine
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Nki, daca-i mort de tot nu cred ca mai poti face ceva :( , dar poate e numai ametit si mai are seva in tulpina, incearca sa-i pui punga in cap si lasa-l la caldurica.
 

nki

Member
sa-i fac o minisera? un pet ar fi mai bun? o sa incerc ,sper sa-l resuscitez ,imi doream mult un konig ,si uite ca nu-i place la mine :cry:
 

nki

Member
dorica ,adica cum sa-i pun apa calda? el a murit de prea multa apa ... :? ,mersi fetele de raspunsuri
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
nki a spus:
sa-i fac o minisera? un pet ar fi mai bun? o sa incerc ,sper sa-l resuscitez ,imi doream mult un konig ,si uite ca nu-i place la mine :cry:
Da, un fel de minisera. Daca incape sub un pet e ok. Nu gauri petul, dar aeriseste-l des (zilnic) cate un pic. Daca nu poti sa-l supraveghezi mult, fa-i cateva gaurele totusi. Eu asa am procedat si-am salvat trei hibi-n ultima luna. Tinem pumnii! Succes!
 

nki

Member
ar fi super sa-l pot salva ... il ud putin ? e uscat pamanbtul de tot ca nu l-am mai udat de cand l-am schimbat... totusi nu cred ca-l salvez dar incerc ,i-am pus petul ,mersi de sfat ,reanimare de urgenta :wink:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Da, cateva picaturi. Daca crezi ca nu se poate salva asa intreg, taie un butas macar si pune-l in banut, cocopeat, substrat umezit. Daca nu incerci sigur nu salvezi nimic. Bafta!
 

dorica

Member
eu asa le-am pus apa calda pt ca in pamant e posibil sa fie musafiri nedoriti.In felul acesta am reusit sa-i omor.( ACEST LUCRU E VALABIL DOAR LA HIBI)
Eu am procedat asa la recomandarea altor persoane si nu s-a intamplat nimic rau.
 
Sus