Probleme cu Hibiscusul

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
vezi sa nu bata aerul conditionat spre flori ....eu tocmai am mutat o tona de ghivece ca sa pot da drumul la AC ca muream de cald ... :(
 

kriss

Member
stiu cum e cu caldura... si plantele mele cam sufera, dar incearca sa-l pui intr-o camera mai racoroasa.
eu am avut 3 hibi in dormitor si unul dintre ei era sa moara de la caldura si a trebuit sa-l mut. ceilalti 2 sunt ok, doar ca ii ud mai des.
 

Chiquitita

Member
Bine, la asta nu cred ca e cazul, e clar ca e bolnav. Gata l-am mutat, l-am stropit cu mospilan, l-am bibilit, asteptam evolutia.
 

gani

Member
exista vreun remediu naturist impotriva problemelor cu hibiscusii? am comandat cativa de la gommer si am citit mai sus ca e posibil sa vina cu musafiri, n-as vrea sa trec direct la chimicale...
 

andreiacamelia

Active Member
PROBLEMA. Am un hibi cumparat care de cand l-am luat tot asa a ramas. Adica sta. Mai nou, am observat i se ofilesc frunzele si pe spatele lor sunt niste chestii miscatoare rosii. Am stropit cu Mospilan duminica, si azi am observat ca se plimbau in voie. Am mai stropit odatasi fata si spatele frunzelor. Sper sa reusesc si sa nu il pierd. :( Poate ma mai ajutati cu sfaturi!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Inainte de a-l stropi, trebuia sa-l dusezi bine. Si cu mana sa dai pe ambele fete ale frunzelor, insistand spre coditza. Spala-l acum si daca mai e nevoie il stropesti peste cateva zile, dupa ce-l studiezi bine. Succes!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Aaaaaaa, nu-l tine langa celelalte flori. Baga-l in carantina ca altfel se umplu toate de paianjeni! :(
 

andreiacamelia

Active Member
Alta problema. Un lastar de hibi inradacinat de cand l-am primit statea cam pleostit. Acum i-au cazut frunzele si am constatat ca avea prea multa apa. Am mai precizat si in alta sectiune ca eu am o problema cu udatul! L-am schimbat in alt ghiveci.
Si inca un lastar pus la prins cu pet in cap: i-au mucegait frunze care atingeau petul, si i-am scos petul cu totul sa ia un pic de aer.
Credeti ca isi mai revin?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
andreiacamelia a spus:
Alta problema. Un lastar de hibi inradacinat de cand l-am primit statea cam pleostit. Acum i-au cazut frunzele si am constatat ca avea prea multa apa. Am mai precizat si in alta sectiune ca eu am o problema cu udatul! L-am schimbat in alt ghiveci.
Si inca un lastar pus la prins cu pet in cap: i-au mucegait frunze care atingeau petul, si i-am scos petul cu totul sa ia un pic de aer.
Credeti ca isi mai revin?
1. Degeaba l-ai schimbat in alt ghiveci, daca-l o sa-l uzi iar prea mult! :)
2. Daca sunt multe frunze, incearca sa reduci suprafata lor, adica taie din ele. Nu toata frunza ci numai din varf.
sau
3. Cu degetele umede curatza usor mucegaiul format, aeriseste bine de tot si apoi acoperi cu petul.
ECONOMIE DE APA! :rusine:
 

Sash

Active Member
As traduce ce a zis tzep cu economia de apa - le uzi cand le bagi sub pet,le aerisesti zilnic cateva minute, dar de udat... cam la 2-3 poate si 4 saptamani. Cel mai simplu e daca le pui in paharutze/vase transparente si le uzi doar dupa ce vez ca substratul nu mai e ud nici la fundul vasului. Vezi sa nu balteasca apa sub ele.
 

MONIS

Member
bobocii la noua mea achizitie s-au ingalbenit usor si par a se usca..in rest plantei se pare ca ii merge bine..oare de ce nu pot vedea si eu o floricica la fel de frumoasa ca ale voastre? :?
 

sini

Well-Known Member
Monis,
planta ta trebuie sa se acomodeze cu noul ei mediu,care difera mult de cel unde a stat pana acum.O sa-i cada bobocii,o sa-i mai cada si din frunze,dar incet,incet ,ea o sa se obisnuiasca si o sa faca floricele frumoase cu care o sa te mandresti cand o sa ni le arati.Putina rabdare.
 
Sus