Probleme cu Hibiscusul

sini

Well-Known Member
ghia-don,pe pagina anterioara a pus Gabiee un site.In stanga este :Hibiscus doktor.Intra acolo si la spider mites (al doilea) gasesti informatii despre acest procedeu.

Rugam un moderator sa-l puna(adresa site-ului) undeva mai la vedere.Este foarte interesant si folositor.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: Dorica spune-ne si noua te rog mult cine ti-a spus de apa calda la hibiscus?
Eu personal e prima oara ca aud asa ceva.
 

sini

Well-Known Member
nki ,asa cum a spus tzep ,pune butasi la inradacinat.Am avut si eu Koenig;mare,frumos.Intr-o zi a inceput sa se ofileasca.Am pus butasi si am reusit sa prind unul.Pe cel mare nu am reusit sa-l mai resuscitez.Poate nu am eu noroc cu resucitatul.Nu am reusit sa salvez nimic din ce dadea semne de duca.
 

fdana

Member
Sini nu esti singura ,si la mine au murit 2 tot mari si frumosi.Se pare ca e un soi care nu "ne iubeste".
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
VioletaB multumesc pentru promptitudine si pentru explicatii.Inseamna ca este exact cazul meu.Asadar voi aplica metoda cind vor fi mai la caldurica. :D
 

dorica

Member
mie mi-a spus o matusa ,care si ea la randul ei auzise de la altcineva( apa calda la hibi).
La inceput nu indrazneam sa practic aceasta metoda,dar in toamna asta hibi-ul meu nu mai crestea.L-am tuns drastic si, odata pe saptamana ,i-am pus apa calda la radacina. Am incalzit apa intr-un ibric si am turnat roata pe langa ghiveci ,nu chiar in mijloc. In 2 saptamani hibi-ul meu s-a schimbat( in bine) .Acum are si bobocei. Este pus in alb meu ( la hibi) si o sa pun poze cu evolutia lui . Eu am fost un pic mai indrazneata si mi-a prins bine si mie si lui :D
 

angela draganoiu

Active Member
si eu am mai pus apa calduta la plante si nu s-au suparat. apa calduta este mai bine asimilata de radacini.
Dorica dar cit de calda ? ca doar nu fierbinte, nu ?
 

popescu gp

Well-Known Member
hibi

Uite ca mai invatai ceva fain;o sa aplic si eu acest procedeu;am sa incep cu un hibi clasic si apoi generalizez.Multumesc pentru informatie
 

nki

Member
cred ca hibilicul meu a dat coltu :cry: ,nici butasi nu am avut cum sa fac ... nu mai avea seva de loc :( ,dar e bine de retinut ce s-a scris aici pentru viitor ,sa stiu ce am de facut de acum incolo sa pot salva daca sa mai intampla :) ,sper sa nu.... si totusi cat de calda apa asta de udat hibi? fetelor mersi de raspunsurile prompte :hug:
 

dorica

Member
mai, sa nu fie nici fierbinte prea rau .
Eu am considerat sa fie ca atunci cand ii faci unui bebelus baie ,iar apa sa fie pusa pe marginea ghiveciului, nu in mijloc
 

anette_b

Member
hibiscusul meu roz si mic s-a dus ... :( . paianjen rosu sau ce o fi avut el )...nu am putut sa il resuscitez si inca il mai tin , doar-doar apare un mugure.

cred ca am facut o pozna care l-a terminat (adica inclin sa cred ca nu paianjenii au fost cauza) : intr-o zi l-am udat cu apa rece. in camera era foarte cald , el mic si pricajit....
 

dorica

Member
imi pare rau !!poate reusesti si-l salvezi !!
incearca si tunde-l poate asa o sa-i dea lastri noi.
multa bafta sau insanatosire grabnica :D
 

dan_6393

Member
hibi

Nu prea stiu cum arata, dar daca l-ai "oparit", dezgroapa cca 3- cm in jurul tulpinii si muta-l la temperatura cat de cat constanta- in perioada asta 12-18 grade cu iluminare semisuficienta ! (Plantele bolnave , ca si butasii, se dezvolta mai bine in conditii de semi-intuneric si umiditate redusa!)
Respectarea conditiilor referitoare la curentii de aer rece este absolut OBLIGATORIE !
Asta nu inseamna ca trebuie sa stai cu FOENUL pe el!
Un loc sub o masa undeva in sufragerie, ferit de calorifer, cred eu ca este suficient !
 

dan_6393

Member
Nu uitati !
In cazul plantelor bolnave- indiferent de cauza- asigurati-va ca apa cu care le udati- mai ales de la robinet- a "baltit" 24 de ore intr-un recipient !
Nu folositi TOATA apa din recipientulk in care ati pastrat-o!

Inainte de a a turna apa astfel "reconditionata", Agitati recipientul ( fara dop)- se asigura astfel necesarul de oxigen--!

NU folositi pentru plante - sanatoase sau bolnave - APA PLATA din comert !!!!
 

anette_b

Member
dan_6393 a spus:
Nu uitati !
In cazul plantelor bolnave- indiferent de cauza- asigurati-va ca apa cu care le udati- mai ales de la robinet- a "baltit" 24 de ore intr-un recipient !
Nu folositi TOATA apa din recipientulk in care ati pastrat-o!

Inainte de a a turna apa astfel "reconditionata", Agitati recipientul ( fara dop)- se asigura astfel necesarul de oxigen--!

NU folositi pentru plante - sanatoase sau bolnave - APA PLATA din comert !!!!
aoleu !

pai eu am udat cu apa plata si am turnat apa din sticle fara sa le agit si pana la ultima picatura....
 

albela

Active Member
melimeli a spus:
au si ai mei boboci :wink: sper sa se deschida :rugaciune: deobicei pica cand sunt marisori :x (ma refer acum iarna cand sunt in acasa)
corinap a spus:
Din cauza apei,e prea multa.
bebe Iris a spus:
de la apa? si ai mei cad cand sunt aproape de a se deschide :(
corinap a spus:
Da, ii uzi inainte,nu-i asa?
bebe Iris a spus:
Ii ud destul de des, adica la fel de des ca deobicei. La mine e cald, ii tin in camera, la fereastra, la 24 grade Celsius.Cresc mari si apoi cad, fara sa modific frecventa udarilor. Daca nu le place cum ii ud, de ce cresc bobocii mari, pana in stadiul in care urmeaza sa se deschida floarea?
corinap a spus:
Eu sunt noua pe forum,dar hibi si hoya am avut de cand ma stiu.Experienta am capatat-o pe pielea mea.La hoya cand formeaza bobocii si au doar cativa mm.si ai pus apa,au murit.La hibi cand sunt in casa si nu au curenti de aer si boboci mai au putin pana se deschid, si tu le pui apa,ei cad. parerea mea este ca trebuiesc udate cand se inmoaie frunza o data deasupra pe pamant si data viitoare in farfurie.La mine functioneaza de minune. Am avut flori la hibi iarna mai multe de cat vara cand pun furtunul pe ele.Asta e parerea mea,poate altcineva o sa spuna altceva.Bafta!
Fa o luna cum zic eu si daca iti place,ma cinstesti cu o sampanie de sarbatori,daca nu,injura-ma,si fa cum vrei tu.
bebe Iris a spus:
:D multumesc! :* M-ai ajutat foarte mult! Eram tentata sa ud mai mult cand vedeam ca pica bobocii .
Mai deschid si fereastra din cand in cand, sa scutur cate ceva...poate si asta ii deranjeaza.
:oops:
 

carmenushka

Active Member
Si eu am probleme cu hibilicii de cand i-am bagat in casa :(
Mi-a picat intai unul, nou venit, l-am vazut intr-o zi cu toate frunzele blegi, am crezut ca n-are apa si l-am udat dar nu si-a revenit...i-am schimbat pamantul, avea radacinile ok, dar...s-a dus :cry:
Am pus in pamant un lastar care facuse radacini in apa. Cat l-am tinut la aer pe balcon a fost bine, cum l-am bagat in casa s-a pleostit tot. Acum il tin sub pet, sper sa-si revina. Aseara am constatat ca si Zaragoza de la Dana e tot pleostit. L-am udat putin si i-am pus un pet in cap. Mai am si altii in acelasi loc care nu au nimic...inca! :nu-mi_place:
Si...bomboana de pe coliva! Am descoperit azi dimineata ca lastarul de oberon de la Albela, care facuse radacinute in banut de turba a putrezit :cry: Dar aici cred ca e greseala mea ca mi s-a parut banutul uscat si am mai pus putina apa in paharutul in care-l fixasem. :cry: Asa rau imi pare de el, era asa de frumos :(
 
Sus