Probleme cu Hibiscusul

andreearaluca

New Member
Am si eu probleme cu un hibi... are 15 ani si facea o frumusete de flori rosii batute... Pana anul asta n-am avut probleme cu el. Din pacate asta primavara s-a procopsit cu musculite albe, de care am scapat destul de greu si el a suferit foarte mult - i-au cazut multe frunze, s-au uscat ramuri... Tocmai cand am crezut ca a scapat si-si revine, a venit caldura de la inceputul lunii asteia si i-a pus capac... a inceput sa se ofileasca si sa i se usuce ramurelele noi care incepusera sa creasca... Am incercat sa-l ud ceva mai des, sa pulverizez apa pe el zilnic, sa-l protejez de soarele direct tragand jaluzeaua de la geamul in fata caruia sta... Acum o saptamana i-am schimbat si pamantul... nimic n-a functionat. Au ramas doar bete fara frunze din el... Credeti ca mai are vreo sansa? As putea sa-l ajut cu ceva? Sa tai niste bucatele mai verzi din ramuri si sa incerc sa le prind, chiar daca nu mai au frunze (cu pet in cap, cum am citit aici)? Sau mai bine sa-l las in pace, sa continui sa-l ud si poate-poate mai da ceva din el? Sa-i pun niste ingrasamant? Cand i-am schimbat pamantul i-am spalat radacinile, ceea ce nu stiu cat i-a placut... dar am vrut sa fiu sigura ca nu are ceva paraziti si acolo... radacinile pareau ok... L-am pus in acelasi loc unde sta de peste 10 ani...
Nu stiu ce sa va mai zic... Ma doare sufletul sa-l pierd, pentru ca il iubesc foarte mult... si nici macar nu am nici un pui de la el... :cry: Multumesc anticipat pentru orice sfat, orice idee ati avea ca sa-l salvez!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Am un Surinam mare,aproape cat mine,e prins din lastar de anul trecut si anul asta a avut o crestere spectaculoasa.Inalt si bogat ramificat.In varful fiecarei ramuri,are boboci mici care de cateva zile au inceput sa cada.Frigul din timpul noptii sa fie de vina?
 

fdana

Member
Nu stiu daca asta e cauza Iudit caci si al meu de la tine e afara si e plin de boboci dar nu are nimic.Pe de alta parte in zona ta se poate sa scada temperatura mai tare ca la noi.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pina sa vina cei care se pricep bine la hibiscusi as zice sa iei ramurele din el si sa pui la prins ca sa fii sigura.Si cred ca nici nu i-a placut ca i-ai "spalat" radacinile.Nu-i pune ingrasamint in perioada asta in care "nu se simte bine" .Nu s e pune ingrasamint la plantele bolnave indiferent ce au.
Sa nu zic timpenii.....poate sa il stropesti cu un fungicid??? :?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Mersi Cornelia!Clar asta e problema,asa cum banuiam.Sa vad cum va fi vremea zilele ce vin,si daca e tot rece noaptea,in casa cu ei!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
andreearaluca zici ca are 15 ani, e batranut. Poate ca atat s-a intins "ata lui". In general musculitele slabesc plantele. Ca sa scapi de ele dai intensiv cu insecticid si iara scade rezistenta plantei. Cand mai arde si soarele ... iarasi epuizare. Cred ca asta ar cam fi si diagnosticul in cazul plantei tale.

Si da, spalatul radacinilor nu i-a placut. Practic el nu-si mai poate absorbi apa din sol, degeaba il uzi. Pentru 2-3 saptamani si-a pierdut capacitatea de a adera la sol.
 

sini

Well-Known Member
Iudit:variatiile bruste de temperatura afecteaza bobocii.
Andreearaluca:asa cum a spus Cornelia-e cam batraior.Si eu am pierdut unul asa.Asta e,toti ne ducem odata.Eu zic sa-ti faci rost de altul.
 

kriss

Member
hibi koenig (luat de la florarie) a fost prost ingijit de mama cat am fost eu plecata din tara si din 4 ramuri a ramas cu 3 frunze doar pe una. restul se ingalbeneau de pe o zi pe alta. ramurile sunt verzi.
daca am observat eu bine nu a fost udat si l-a udat excesiv cand am venit eu acasa.
i-am schimbat de atunci pamantul (mai putin cel din jurul radacinilor) si ghiveciul, dar mi-e teama sa nu imi moara. ieri l-am udat cu fertilizant.
am observat ca 2 varfuri s-au inmuiat putin.
 

anette_b

Member
spuneti-mi si mie ce au patit !

poate cei care se pricep mai raspund si pe aici!...

am si eu 5 hibiscusi. 4 sunt achizitionati in ultimele 2 luni si unul mare era "al casei".
din puii cumparati , 2 au probleme. unul a chelit dar astept sa inmugureasca , poate scapa. un al doilea pui e bolnav de 2 zile ...pe frunze au aparut numeroase puncte galbene , frunzele au un aspect marmorat si s-au pleostit toate. nu a fost udat in exces si nu i-am schimbat pamantul. (adica nu am umblat la radacini). sta in dormitor , la geam , temperaturi destul de ridicate , 25 celsius.
ce a patit?poate fi paianjen rosu? dar mai sunt 3 sanatosi in acelasi loc !... ii las frunzele care par sanatoase si le rup pe cele afectate mai sever.
langa acesti hibi mai am si un abuti micut care chelise si el dar acum are frunzulite noi.

ce am gresit cu ei? mentionez ca nu sunt apropiati de o sursa de caldura.
 

anette_b

Member
l-am spalat bine si am privit frunzele in lumina. par intepate in mii de locuri.
culmea e ca nu se vede nici urma de paianjen , nici cea mai mica panza si nici alte ganganii.
ce o fi ?
 

ani

Member
Sunt sigur paianjeni rosii, pulverizeaza-i in fiecare zi. La cei bolnavi fa-le dus caldut si daca nu scapi de ei stropeste-i cu un acaricid.
 

anette_b

Member
multumesc !
si eu cred ca e paianjen dar nu am vazut panze dar probabil infestarea nu e severa , de aceea nu se vad. mai scapa cel cu frunzele pleostite ?
dus caldut cu apa de la robinet ? chiar daca are ceva clor sau soda (asa cum are apa calda in general) ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca ai apa de ploaie sau apa distilata incearca cu ele .Dar parerea mea este ca in afara de dusul acela cald sa ii stropesti pe toti indiferent daca tu acum nu ii "vezi" infectati .Cauta "Omite" si fa-le o baie zdavana ca sa nu te trezesti cu un pervaz de bete :( .Pinze nici nu prea ai cum sa vezi cu ochiul liber .Sunt perversi :x :x :x :x ,nermernici si ataca ....cind nu te astepti.
 

anette_b

Member
Gabiuta a spus:
Daca ai apa de ploaie sau apa distilata incearca cu ele .Dar parerea mea este ca in afara de dusul acela cald sa ii stropesti pe toti indiferent daca tu acum nu ii "vezi" infectati .Cauta "Omite" si fa-le o baie zdavana ca sa nu te trezesti cu un pervaz de bete :( .Pinze nici nu prea ai cum sa vezi cu ochiul liber .Sunt perversi :x :x :x :x ,nermernici si ataca ....cind nu te astepti.
mda , sunt cam perversi dumnealor. dar nu sunt nici pe departe la fel de rai ca musculita alba. pe aceea am placerea sa o storcesc direct daca o prind.
oricum , ei fac panze vizibile. in august mi-au terminat niste floricele in cateva zile. era panza intinsa peste toata floarea si se vedeau cum misuna pe acolo. acum nu se vad , or fi mai putini.

multumesc pt sfaturi , sper sa gasesc maine sau luni omite. daca mai rezista amaratul de hibiscus pana atunci.
azi i-am facut 2 dusuri si tot rau arata.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:evil: te contrazic.
Cind apare paianjenul ROSU pe o planta .........hm....saraca nu mai are scapare de nici un fel.O poate omori intr-o ora fara sa te dezmeticesti.
Musculita e mai....."blinda"
:mrgreen:
Plantele pot trai cu ea mult timp si in final dispare cu tratament adecvat si la timp.
La paianjen pina sa dispara el dispare planta :x .
Cind vezi pinza lasata de acesti paianjeni deja iti poti lua adio de la respectiva plantuta,saracuta...asa ca nu iti mai doresc asa ceva.

Orice acaricid in cele din urma daca nu gasesti Omite.Eu l-am specificat ca fiind cel mai bun /dupa parerea mea .
Insa.........repet:da absolut tot ce e jur plantei bolnave. :D
 
Sus