Probleme cu Crassula Ovata!!

Dragossss

New Member
Am aceasta plata de vreo 7 luni, am udat rar, ba mai mult i-amschimbat ghiveciul. De vreo luna i-am schimbat locul intrucat m-am gandit ca sta prea in soare. Dupa vreo 2 saptamani dupa ce am mutat-o au inceput sa-i cada frunzele. Mentionez ca frunzele sunt verzi care cad. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? image.jpgl
 

crysty

Active Member
Sautare, degeaba tii planta la soare sau la umbra si uzi cum trebuie , mai rar sau mai des, daca vara nu are parte de aer curat. Pariez ca planta sta in interior la geam si ca nu deschizi geamul frecvent ca sa nu pierzi aerul rece conditionat.
Deschide un geam si il tii deschis tot timpul si planta sa stea pervaz in bataia aerului proaspat. Noaptea e placut si nu e necesar sa stea geamul inchis, eu nu am mai inchis geamurile de la inceputul verii decat daca ploua , si plantele mele stau pe pervaz la geam pe interior dar au parte de aer prospat.
Am si eu o Crassula ovata dar e de tip Coral si o tin in balcon pe o masa si geamurile sunt deschise vara tot timpul si am vazut ca sufera din cauza ca era intr-un colt si nu batea vantul si la ea, ca sa spun asa, pe urma am adus-o pe pervaz in bataia soarelui si la aer circulat si ii merge bine.
Scoate-o la aer si stropeste pe tulpini cu apa o data pe zi cu o pompa de stropit geamurile curata si cand vezi ca se usuca pamantul la suprafata o uzi . O sa vezi ca afara (sau la aer) pamantul se va usca mai repede, plantele adora sa li se zvinte pamantul repede si sa uzi cu apa la timp.
Am avut si eu o crassula ovata obisnuita, era pui, dar a murit din cauza ca o tineam intr-un colt de camera ,era iarna si nu aeriseam mai deloc asa ca am cumparat o specie de crassula coral si vad ca a rezistat mai bine peste iarna, ii mai cadea cate o frunza dar nu masiv. In primavara cand am sco la aer planta , cand ii cadea cate o frunza o infigeam in pamant si unele se uscau doar una s-a si prins si acum am si pui.
Batul ala de tulpina care se vede in poza ta ,l-as tunde la vreo 10 cm , l-as lasa sa se cicatrizeze rana jumatate de zi pe urma as pune lastarul in pahar cu apa si o sa dea radacini si sa il pantezi in ghiveci mic separat. Cu cat ai mai multi pui prinsi cu atat mai greu vei perde specia.
Iar planta daca a fost taiata, chiar si doar varful, ar trebui sa fie fortata sa inmugureasca noi lastari pe la frunze sau nodul de frunze mai ales daca a fost stropita planta cu apa din cand in cand .
Daca ai taiat din batul ala si planta sta la aer si la nodurile de frunze apar muguri atunci iti sugerez sa cumperi Amalgerol de la o fitofarmacie (12 lei 100 ml) si pui 2-3 ml de amalgerol la 1 litru cu apa si stropesti planta pe frunze si tulpina , nu are problema daca ajunge solutie si pe sol , asta ajuta si solul oarecum. Poti sa stropesti cu amalgerol si fara sa tai din planta ,daca iti permiti sa cumperi. Totusi e o incercare de luat in seama chiar daca e posibil ca cu amalgerol sa nu se vada rezultate . Principalul e sa stimulezi planta sa dea lastari cat de multi pentru ca la cum arata , la iarna sigur o sa o pierzi daca nu sta la caldura si in spatiu ventilat, de exemplu la bucatarie unde se umbla si se creeaza curenti de aer.
 
Sus