Problema radacini - posibil nematode

marq

Member
Salutare tuturor,
am observat la un smochin (crescut in ghiveci) ca are umflaturi din loc in loc pe radacini, mai accentuate spre baza si recent am aflat ca o posibila cauza ar fi prezenta nematodelor, ma ajutati va rog cu identificarea problemei, daca e reala sau nu si ce as putea folosi pentru combatere, naturist sau nu, am gasit ceva dar la 150 grame, prea mult.
Am facut si o poza, s-a dezhidratar radacina pana am pozat-o, dar cred ca va puteti face o impresie.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator

Root-knot nematodes of the genus Meloidogyne are one of the most economically damaging genera of plant-parasitic nematodes on horticultural and fields crops. M. incognita attacks many vegetables and fruits, including bean, cabbage, cantaloupe, carrot, celery, cucumber, eggplant, okra, onion, pepper, potato, pumpkin, radish, squash, sweet potato, tomato, turnip, watermelon, and many more species. Feeding of the nematode stimulates the development of enlarged nodules (galls) along the roots up to 20 mm in size. When the galls are sliced open, pinhead sized female nematodes can be seen.
 

marq

Member
Arata frumos la microscop :) dar daca nu-l ai la dispozitie cred ca e sugestiva si forma radacinilor. Si planta mea are radacini mai umflate decat cea pozata de mine, dar nici chiar ca in poza pusa de tine.
 
Sus