Problema "de sanatate" rezolvata la o violeta

Claudiavis

Active Member
Buna!

As vrea sa va spun si voua cum am rezolvat o problema de "sanatate" a unei violete. Poate ajuta pe cineva.

Observasem de la o vreme ca una din violetele mele incepuse sa se pleosteasca. Ii puneam apa, dar tot pleostita raminea. Cum parea ca e pe duca, i-am taiat doua frunze si le-am pus in apa, in incercarea de a o "perpetua". Frunzele taiate cum au dat de apa, cum s-au inviorat. Am tras concluzia ca probabil violetei bolnave ii putrezise radacina, desi nici acum nu inteleg de ce, ca o udam exact ca pe celelalte, care n-au nimic. In fine, am scos-o din pamint si intr-adevar mica "tulpina" a plantei era innegrita de jos in sus pina la un punct. Am taiat partea innegrita, ceea ce a implicat si taierea radacinii, si am ramas numai cu un motz de frunze prinse toate de acea "tulpina" de jumatate de centimetru lungime. Am pus motzul intr-o ceasca mai ingusta, astfel incit frunzele sa stea ridicate si am pus apa pe fundul cestii cit sa scufund tulpinita in ea, dar frunzele si centrul rozetei sa ramina uscate. Dupa 3-4 saptamini a dat radacini, asa ca mai astept un pic si o replantez. Si uite-asa am salvat-o de la deces.
 

anknic

Active Member
sa stii ca mergea sa o pui si in pamant (eventual sprijinita cu niste bete ca sa stea) si cu un pahar transparent deasupra.

metoda asta cu pusul in pamant am aplicat-o eu la un sucker si in 3 sapt deja avea radacini.
 

Nicolle

Member
Interesant.Eu am aruncat o violeta tot asa bolnava.Avea radacina putrezita.O sa incerc sa salvez data viitoare tot ce se poate.
 
Sus