Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Orhi

Member
Am o problema cu o orhidee, adica cu frunzele ei. Pana acum, acestea erau foarte viguroase si lucioase si nu am avut nicio problema cu planta in sine. De cateva zile, am observat aparitia unor pete negre pe frunze, care avanseaza dinspre extremitatile lor, spre interior. Nu am schimbat nimic din mediul plantei deci, nu stiu ce poate fi. Incerc sa atasez si poze. Multumesc pentru orice ajutor!

http://i45.tinypic.com/2h3n588.jpg
http://i45.tinypic.com/28su6c7.jpg
 

Camik

Active Member
Trebuie taiata partea afectata pana ajungi la tesut sanatos,apoi presari scortisoara .
Sa nu uiti si sa dezinfectezi prin foc lama cu care tai.
 

ionascus

Active Member
Am de salvat doua Phale luate de la cineva cu frunzele stafidite,frunzulita centrala este verde si sanatoasa...au stat in prea mult soare si au avut apa putina si s-au deshidratat....
Am citit pe undeva ca se pun intr-o punga cu zip cu servetel umed inauntru si se aerisesc????Ceva de genul asta????
 

Roxana

Active Member
Si Phale a mea are unele frunzele putin cam stafidite si intoarse. Il pun apa o data pe saptamana si o tin pe un pervaz unde are lumina, dar nu soare direct. Ce ii pot face ca sa-si revina?
 

ionascus

Active Member
Neprimind nici un raspuns am procedat in felul urmator...se va vedea daca a fost bine....
Am schimbat scoarta veche cu una noua de la Compo...
Am mutat fiecare Phale in ghiveci nou cu scoarta schimbata,am curatat 2-3 frunze stafidite.....cicatricile le-am tamponat cu praf de scortisoara,am curatat radacinile gri,uscate si le-am lasat 2-3 radacini verzi,sanatoase,pe care le-am tamponat cu praf de inradacinat.
Am udat fiecare ghiveci prin imersie,le-am lasat bine la scurs.....la doua zile le pufai pe frunze,am grija sa nu stagneze apa in frunzele centrale.....
Si Doamne ajuta...sper sa le scot eu la liman.....
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Codrina, ai procedat bine pana la udat.
Dupa ce le schimbi substratul nu le uzi vreo doua saptamani - eu zic ca n-are sens sa te chinui cu pufait pe frunze ca risti sa putrezeasca varful de crestere. Lasa-le ca se descurca ele :D
Bafta!!!
 

Roxana

Active Member
O sa incerc sa-i schimb si eu scaorta poate se rezolva problema. Oricum ar trebui sa-i schimb si ghiveciul plantutei cu unul mai mare pentru ca deja au inceput sa-i iasa radacinile prin gaurile de pe fundul ghiveciului. :( Conteaza ce scoarta ii pun?
 
Roxana a spus:
O sa incerc sa-i schimb si eu scaorta poate se rezolva problema. Oricum ar trebui sa-i schimb si ghiveciul plantutei cu unul mai mare pentru ca deja au inceput sa-i iasa radacinile prin gaurile de pe fundul ghiveciului. :( Conteaza ce scoarta ii pun?
Parerea mea este ca are prea putina apa. Sau modalitatea de udare nu-i permite sa absoarba apa suficienta. Ma gandesc la faptul ca plantele mele stau in lumina multa, dar niciodata soare direct, uneori la 30-32*C si trebuie sa le ud de 2-3 ori pe saptamana, vara. Daca am timp si le ud prin scufundare, 20 de minute, le ud mai rar. Daca le pun sub jet de apa, 1 minut, au nevoie de udari mai dese.
Nu stiu daca planta ta are nevoie de un ghiveci mai mare, poate dupa 3-4 ani. Recent am scos o Phale din ghiveci, avea radacini numai pe margine, in mijloc era doar scoarta. Faptul ca iese o radacina prin gaurile ghiveciului, nu inseamna neaparat ca nu mai are loc. De obicei, cam dupa 4 ani apare acest fenomen la Phale, iar radacinile pot sa creasca si aerian, in acest caz.
 

Roxana

Active Member
La insuficienta apei m-am gandit si eu cand am vazut ca una din frunze este stafidita.
Eu o ud saptamanal, scufundand ghiveciul intr-un vas cu apa si il las asa cam 20-30 de minute. (nivelul apei nu ajunge la marginea superioara a ghiveciului). Astazi i-am facut un dus si deja i-am pus un ghiveci putin mai inalt, cu aproape acelasi diametru ca cel vechi. Sper sa nu fi facut vreo prostie. Eu am primit aceasta plantuta, deci nu stiu de cat timp are ea ghiveciul acesta.

Pai si daca nu-i schimbam ghiveciul ce puteam face cu acele radacini? Ca deja ghiveciul nu mai avea echilibru din cauza lor si nu am vrut totusi sa le rup.
 
Ca sa iti dai seama de varsta plantei, te uiti dupa tijele pe care le-a avut. Nu este un criteriu obligatoriu, mai ales ca unele persoane nu taie tijele dupa inflorire. De obicei, o Phale la 3-4 ani are mai multe frunze, iar cornetul frunzelor este mai inalt. Tine cont de faptul ca in fiecare an cresc, in medie, 3 frunze.
Orice orhidee se uda cand este nevoie, in functie de: lumina, substrat, marime ghiveci, umiditate etc. Ideea este ca nu exista o regula batuta in cuie, la un anumit interval. La un ghiveci transparent, cand putem vedea radacinile, ar trebui sa fie simplu. Pentru ca nu are organe pentru stocarea apei, o Phale, daca nu are apa suficienta, va muri.
De asemenea, daca nu are lumina suficienta, dar este foarte udata si fertilizata, planta se va slabi, inmuia.
Daca avem un ghiveci mai mare decat plantuta: nr. bulbi, frunze, aceasta isi va dezvolta radacini, in detrimentul florilor.
Pentru stabilitatea ghiveciului, acesta se poate aseza intr-o masca.
Legat de radacini, sa-ti spun ce fac eu cu ele. Tai orice bucata care creste aiurea, rup orice radacina care iese din ghiveci. Mai mult, cand o Phale creste, frunzele de la baza ingalbenesc si mor, este un proces natural. Eu le scurtez. Adica, scot planta din ghiveci, tai cu foarfeca 2 cm din inaltimea radacinilor, de jur imprejurul bazei ghiveciului si pun orhideea la loc. Nu se intampla nimic rau, cresc, in continuare, frunze si radacini si infloresc.
Am observat (cand le-am scos din ghiveci) ca, atunci cand radacinile sunt inca verzi, dar aproape gri, scoarta nu mai este imbibata cu apa si au nevoie de udare. Probabil ca, daca asteptam sa devina gri complet, s-ar putea sa fie prea tarziu.
Referitor la orhideea ta, incearca sa o uzi cand are nevoie, cu apa calduta la 30*C. Stai linistita, n-ai facut nimic rau. Da-i si ei timp sa-si revina.
 

Roxana

Active Member
multumesc mult pentru sfaturi. Sa incerc ca atunci cand o ud sa scufund tot ghiveciul in apa?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu scufund tot ghiveciul in apa, pana la buza acestuia, incat sa se ude bine si scoarta de la suprafata. Important e ca dupa udare sa scurgi bine apa din ghiveci, sa nu ramana sa balteasca pe fundul ghiveciului...depinde si ce ghivece ai, eu la toate am facut gauri suplimentare, mai largi
 

Roxana

Active Member
Si ale mele au gauri destul de multe si mari. Oricum voi avea grija de acest aspect. Atunci o sa scufund si eu in intregime ghiveciul ca sa se ude scoarta cum trebuie. Si inca ceva, daca Phale este acum proaspat transplantata, cand voi putea reincepe sa o ud?
 

sarselia

Active Member
Moderator
E bine sa nu o uzi vreo 7-10 zile acum ca i-ai schimbat ghiveciul insa zilnic ii poti pulveriza substratul de la baza.Atentie sa nu patrunda apa in axisul frunzelor pentru ca acest lucru ar duce la putrezire.
Bafta mare si sa ii mearga bine!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Inca ceva...ca sa asigur o umiditate mai ridicata in jurul lor eu am aplicat o metoda care le place mult phalelor mele: am niste tavi in care incap cate doua ghivece, am pus in ele bile de argila si le mentin tot timpul ude, la cateva zile torn apa peste bile, cat sa nu depaseasca nivelul acestora...cand sunt aproape uscate bilele, torn iar...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus