Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

IoanaTweety

Active Member
Va dau eu o reteta pt phale fara radacini: o lingurita de miere si o lingura de sare epsom la 2 l de apa. Se agita f bine sticla ca sa se dizolve. Se scoate phala din substrast, se tine o zi la aer si apoi se pune in apa cu amestec. In scurt timp ii vor da noi radacini.

Iata propria mea experienta cu aceasta reteta:



Era sa pierd aceasta phala pelorica, iar acum ii dau radacini noi de peste tot, plus o frunza noua.

Reteta nu este a mea, este a unei doamne Violeta de pe un forum specializat. Ea a spus ca a tinut planta in apa 3 luni de zile. A mai schimbat apa pt ca ori se evapora ori se strica, cum mi s-a intamplat mie.

Puteti incerca. Succes!
 

bobocel27

New Member
buna,de ceva timp citesc forumul acesta si imi place foarte mult,am invatat foarte multe,momentan am doar 3 orhidee pe care le iubesc tare mult,si am de gand sa imi maresc colectia :D am mai multe intrebari si sper sa nu deranjez daca mesajul va fi un pic mai lung:)



1. LA FLOARE GALBENA cand am cumparat o avea un fel de matase verzuie in ghiveci nu peste tot.mi am dat seama ca avea apa in fundul ghiveciului,nu atinge radacinile,dar am aruncat o ca sa nu fie prea umed si asta sa fie motivul sa se formeze.m am uitat la radacini cand am cumparat-o ,f ok,multe noi.la frunze mi se pare ca nu e tocmai ok,desi cele noi sunt bine,mi se pare ca a avut apa pe frunze sau nu stiu,chiar daca sunt tari nu sunt asa lucitoare.dar am luat o oricum ca era la reducere, doar 10 euro cu tot cu ghiveci.
2.la floarea pistruiata i am schimbat scoarta ca mi se parea ca tine prea multa apa si radacinile nu sunt f ok.desi era inflorita nu a patit nimic ca am fost atenta.am taiat unii capeti uscati sau innegriti si cam atat.dar am observat ca sunt destul de subtiri radacinile si unele au o nuanta galbuie,acelea sunt pe cale de imbolnavire sau sunt asa ca erau mai in interior si nu aveau lumina?erau tari.si in momentul can d am pus scoarta inapoi va dati seama ca nu am putut sa pun perfect si are unele spatii mai golute,deci este mai aerisita la radacini si se albesc mai repede.ma gandeam sa o scufund in apa ca sa absoarba mai bine apa ca am citit anterior pe forum ca poate nu are asa putere de absorbtie.este mai dezechilibrata ca are frunzele mari si lungi si tija este pe o parte si am fost nevoita sa ii leg o frunza ca sa nu i se rupa.radacinile aeriene si ele sunt cam uscate desi le mai umezesc din cand in cand. are flori asa frumoase si am luat o cu 1,99 euro :) la toate florile, frunzele le sterg cu un tampon demachiant imbibat cu apa,nu le stropesc.
va multumesc si astept cu nerabdare raspunsuri! o primavara cat mai frumoasa!
 

Camik

Active Member
La cum arata acum este cazul sa o uzi.Are radacini si uscate dar vad si bune ,cu varf de crestere.
Acum depinde si ce locatie are .Este prea cald ,este tinuta in soare?Poate trebuie udata mai des .
La cat timp o uzi?
 

Lorraine

New Member
Camik a spus:
La cum arata acum este cazul sa o uzi.Are radacini si uscate dar vad si bune ,cu varf de crestere.
Acum depinde si ce locatie are .Este prea cald ,este tinuta in soare?Poate trebuie udata mai des .
La cat timp o uzi?
Era udata in momentul in care am facut pozele. La cateva zile, mi s-a spus de la florarie sa o ud o data pe saptaman. Sta la fereastra si bate soarele pe ea? E bine? Sau trebuie sa ii schimb locul?

Mersi:)
 

Camik

Active Member
Dupa cum vad eu in poze ,nu pare uda deloc.Altfel arata radacinile ude ...
Si da sa nu o lasi sa bata soarele pe ea.O poate arde.Eu la ora 9 deja le umbresc pana se duce soarele .
 
orhidee cu probleme

Am nevoie de ajutorul vostru...am cateva orhidee (10)la geamurile de la strada cu orientare spre rasarit, am fost plecata si-n febra plecarii am uitat jaluzelele ridicate si ....rezultatul este cel pe care il vedeti in poze.Orhideele din fotografii sunt cele mai efectate insa toate au pete de arsuri...de cateva zile stau cu ochii pe ele(ca pe butelie) :wink: si nu stiu cum sa procedez sa nu le pierd.Astept parerile voastre ....
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mama, cat de tare s-au ars :(
Pacat de ele, nu ai ce sa mai faci. Cand vor creste (dar asta se va intampla in ani pentru ca vad ca frunzele superioare sunt arse) o sa poti indeparta frunzele respective dar pana atunci...
Nu se vede foarte bine dar una dintre ele pare afectata si pe partea cealalta, a mai fost arsa o data, cred. Nu-mi dau seama daca mai are vreo frunza viabila...sper ca da
 

bibacj

Member
In ghiveciul cu miniphale am vazut ceva insecte mici de tot. Planta deocamdata pare in regula. Sunt periculoase ce sa fac?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus