Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Pau Pau

Member
da, toate frunzele sunt mai moi. Radacinile par sanatoase. Intradevar, o tin pe pervaz si sub ea este caloriferul, dar mai am 3 phale in acelasi loc si le merg bine mersi. (pe calorifer am pus un vas cu apa) de pulverizat am avut obiceiul sa le pulverizez zilnic, dar acum nu prea. La radacini mi-e frica sa umblu pt ca care inca flori.
Mi-ar parea mega rau sa o pierd :(
 

ramona

Member
am si eu o intrebare: orhideele mele nu mai incap in ghivece si au si multe radacini moarte, iar una primita recent e cu burete pe radacini si par sa inceapa sa mucegaiasca. sa le schimb ghivecele chiar daca sunt inflorite? ma tem sa nu le pierd...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
nu le faci niste poze, Ramona? Ce fel de orhidee sunt, phalenopsis?
Daca nu mai incap in ghivece nu e nici o problema, le place sa stea inghesuite. Ca au radacini moarte iar nu-i o problema, le poti curata dupa ce trec florile. Daca radacinile putrezesc, da, atunci e o problema.

Posteaza niste imagini cu ele si gandeste-te ca daca umbli la radacini acum planta isi pierde florile. Fa-o doar daca planta e in pericol (frunzele se inmoaie sau se ingalbenesc, de ex...)
 

ramona

Member
alea stiu ca sunt ceva bobite ciudate dar apare si mucegai, poate nu se vede in poza ca e cam putin dar apare :x
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu cumva le uzi prea des, Ramona? Schimba substratul si uda-le mai rar, o data la 10 zile macar.
 

ramona

Member
nu. le ud cam la 2 saptamani. dar asta cu probleme am primit-o saptamana asta. deci, asa a venit din magazin
 

Orhi

Member
Am cumparat de curand o Phale foarte frumoasa (pistruiata) si am observat ca, de cand am adus-o la mine, in coltul unde stau si celelalte 2 fete, i s-au ofilit 3 flori. O fi de la schimbarea de mediu? Era asa frumoasa in magazin..mi-ar parea rau sa nu-i placa la mine. :(
De asemenea, aceeasi planta are 2 tije florale, 1 cu multe flori, cealalta doar cu bobocei dar, nicio radacina aeriana. Este ok? Eu n-am mai vazut Phale fara radacini aeriene...
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
 

andreiacamelia

Active Member
E posibil sa fi suferit din cauza schimbarii mediului, si probabil ii va luan un pic sa se obisnuiasca cu cel nou. Asigura-i conditiile necesare si nu o muta. Poti pune si poze sa iti vedem frumoasa?
 

IoanaTweety

Active Member
Daca nu are radacini aeriene nu e absolut nici o problema, nu-ti fa griji. Daca mai are 2 tije e super, vei avea flori mult timp. Da-i un loc luminos, apa la 7-10 zile, un dusulet din cand in cand si va fi fericita.
Vrem s-o vedem, niste poze ceva..? :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Orhi, ti-am lasat doar link-ul catre imagini - ce ai postat tu erau imagini mult prea mari si decalau pagina forumului. Multumesc!
 

bibacj

Member
Am 2 phale care au ramas fara radacini (s-au uscat)... Frunzele sunt ok mai pot sa le recuperez? Cum? Multumesc.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu am salvat una ramasa fara radacini punand-o cu coletul in scoarta, intr-un ghivecel asezat intr-o farfurie in care era apa. Scoarta am umezit-o ianinte de a pune planta, dar nu imbibata cu apa, doar umeda. Si totul bagat intr-o punga mare, inchisa. Aeriseam o data pe zi cateva minute.
 

MASCHA

Active Member
Claude in cat timp a facut radacini ?
Am cumparat o phale si cand am ajuns cu ea acasa si am scos-o din punga de celofan si am privit-o mai bine am constatat ca radacinile au ceva,am scos-o din substrat si toate radacinile erau uscate nu mai aveau decat pielita si ata aceea din interior.Am curatat-o pina a ramas fara nici o radacina,nici macar una nu era viabila.I-am taiat tijele florale si am pus-o in substrat in minisera,sper sa-si revina.
Am mai recuperat phale dar avea un inceput de radacina,nu stiu daca una fara radacini sau urme de radacina are vreo sansa de recuperare.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus