Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

miki70

Active Member
Camik a spus:
Pentru ca si eu am avut probleme cu ceva musculite am sa-ti spun ce am facut eu.Si totusi nu le-as numi musculite,un fel de puricei albi care topaie prin ghivece de la prea multa umiditate.
Eu am udat si am dat de la una la alta si asa ma umplusem de ei.
Acum cand ud (apa de ploaie) folosesc o sticla in care torn apa din vasul unde le scufund prin palnie ,o palnie unde am pus un material impaturit in patru din perdea de matase.Asa strecor apa dupa fiecare si asa am reusit eu sa elimin din acei puricei.Asa nu umblu la substrat si nu deranjez plantele.
Multumesc pt raspuns :rose:
 

angela draganoiu

Active Member
draga CristianG sa stii ca phale recuperat din gunoi acum are prima radacina ............ si mare si sanatoasa. nu ma astept la flori prea repede dar consider ca e un mare pas inainte si un cadou de ziua mea. multumesc ca m-ai incurajat si m-ai sfatuit. multumesc tuturor celor care mi-au dat sfaturi in privinta acestei orhidei, draga de ea.
 

refu

Member
Buna eu cred ca la una din Phale a aparut Crown Rot , credeti ca se mai poate face ceva, sau e compromisa planta?
 

ienubi

New Member
paduchi lanosi la phale

V-as ruga sa ma ajutati cu o problema la phale. Am avut o perioada in care am lipsit de acasa 2 luni ci orhideele s-au umplut de paduchi lanosi (niste insecte albe ovale si in jurul carora apar mici smocuri asemanatoare cu vata). Sunt atat de tare afectate incat cred ca va tebui nu doar sa le stropesc cu ceva dar sa le si scufund in solutia respectiva. Oare cu ce substanta le -as putea salva? Ceva care stiti ca nu le afecteaza! Cu ani in urma am avut paduchi lanosi la violete de parma dar nu mai stiu cu ce le am stropit de vreo 3 ori si am scapat. Dar la phale oare cum se procedeaza si cu ce?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mospilanul omoara paduchii si e sigur pentru plante. Chiar si cand dai direct pe flori. E posibil sa fie nevoie sa administrezi in doua ture la distanta de o saptamana.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Teoretic da, insa va trebui sa ai grija la concentratia insecticidului si dupa aia la scurs bine planta de surplusul de apa.
 

angela draganoiu

Active Member
eu as avea o problema care nu se poate numi chiar o problema. 2 dintre phale au facut cite o tija florala care s-a lungit foarte mult, una are aproape un metru, dar nu au facut flori. nu le-am miscat din locul lor, le-am udat la fel, ingrasamant la fel. ce sa fie ? caci tijele se lungesc in continuare dar flori .......... ioc.
 

Kati

Active Member
De asa ceva inca nu am auzit. Este foarte ciudat! Daca tot au crescut, lasa-le, sa vedem ce-o iesi pana la urma? :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
.......group with a long, branched inflorescence (up to 1 m long) and large, almost round flowers with rose or white tints.......

As zice ca daca a fost hranita corect probabil are tot ce trebuie si duce o tija la lungimea sa naturala

In florarii am vazut si tije la 1,2 metri care nu pareau aiurea ,eventual poate de la un fertilizator nebalantat

..zic si eu :D
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Kati, le las asa nu le fac nimic. dar ma mir si eu ca ala ca tijele cresc da' flori ....... ioc
multumesc Danero2004, tija a crescut luuunga rau da' cu florile sta mai prost ca nu pare a avea vreun gand. ingrasamantul e acelasi de mai multi ani. de hranita, e hranita bine si la timp.
am crezut, si inca mai cred, ca sint tije false. om vedea.
 

geo76com

New Member
A intilnit cineva pina acum problema urmatoare:
Pe radacinile plantei si pe scoarta au aparut niste puncte albe mici cam 1 mm si foarte multe. Nu imi dau seama ce sint si cum as putea sa le tratez. Imi udam orhideele prin scufundare acum am incetat pentru de la o planta s-au raspindit la 4 deja. Ca aspect plantele nu par a fi bolnave, nu au pete pe frunze, frunzele sint tari dar aspectul radacinilor si al scoartei ma ingrijoreaza. Sa incerc un tratament cu Topsin ?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu m-am lovit de aceasta problema insa am schimbat substratul.
Dar acum sunt si eu curioasa de ce ne va spune mikiduzza legat de modul in care a scapat ea de acele uratenii.
 

mikiduzza

Member
am avut cu 2 dintre ele acea problema, mai bine zis 3...
prima e cea din poza...intr-adevar am scapat de ele schimband scoarta...(am si uitat ca asa am procedat, noroc cu voi ca mi-am amintit :rofl: )
a 2-a am avut acum nu de mult, si am rezolvat-o cu acea fiola. am luat-o de la fitosanitare, dar e destul de scumpa, 6 lei 10 ml si se dizolva in 2 l apa... dar e foarte buna..si da, le-am scufundat, si le-am stropit pe toate cand le-am bagat in casa...
si a 3-a e un cymbi care l-am scufundat intr-o solutie f dizolvata pt ca n-am mai avut, si ce-a mai ramas de la restu.. :rofl: dar trebuie cred ca-i schimb substratu si sa umblu la radacini ca nu-i merge prea bine..
 

ayssa_deea

New Member
Buna dragele mele.
Am o phala care e pe duca si nu stiu ce sa-i mai fac. prima problema este ca o am de 2 ani de zile si de cand e la mine nu a mai inflorit deloc. Am primit-o plina de flori, m-au tinut cateva luni si apoi Sanatate, nu mai vrea sa infloreasca nicicum. A doua problema este ca fiind plecata de acasa mai mult de o luna, am lasat-o in grija unei prietene care dintr-o intamplare nefericita nu s-a putut ocupa de ea. Am regasit-o aproape uscata, am reusit sa mai salvez doar 2 frunze si radacinile de suprafata. De cand am adus-o acasa parca si-a mai revenit un pic, frunzele erau zbarcite si moi (acum sunt din nou tari). Credeti ca mai am vreo sansa sa o salvez?
multumesc
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus