Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Andreea eu cred ca nu e foarte bun ghiveciul in care este pusa Phala ta.Are nevoie de un ghiveci mai inalt-nu foarte mare pentru a-si dezvolta radacinile.Acela fiind mai larg dar nu inalt cred ca nu e foarte bun.
Florile se pot usca ori datorita diferentelor de temperatura la care a fost supusa ori datorita unor probleme datorate radacinilor sau pur si simplu de batranete.
Cum sunt radacinile phalei tale?
 

andreea_fcs

New Member
radacinile arata foarte bine, sunt verzui, nu are nici macar una uscata. 3 luni a mers foarte bine deci nu cred ca vasul ar cam deranja. si nici nu o pot schimba acum cand e inflorita, nu?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu e deloc indicat sa o schimbi cand este inflorita dar dupa ce trec acestea ti-as recomanda un ghiveci normal pentru orhidee.Dar daca spui ca radacinile sunt in regula inseamna ca s-a obisnuit acolo insa ii va fi greu pe viitor sa isi dezvolte radacinile neavand un spatiu adevcat.
 

Alex.B

New Member
Am si eu o problema cu orhideea mea. Tija florala s a ramificat si i au aparut multi bobocei. Insa cei din varf, cei mai mici , pur si simplu s au uscat , si nu stiu de ce. Restu s au deschis iar o parte urmeaza. Doar cei din varf s au stafidit si s au uscat. Sa fie oare prea multi si nu ii poate hrani pe toti?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Alex se mai intampla.Ori a fost aerul prea uscat sau a avut parte de curenti de aer rece ori pur si simplu planta nu a avut energia necesara pentru a-si sustine toti bobocii.

Poti eventual ca la urmatoarea udare sa o uzi cu putin ingrasamant.
 

Alex.B

New Member
Am udat o cu ingrasmant, compo pentru orhidee, conform instructiunilor. Aer uscat nu prea cred, am in camera 2 acvarii deci umiditate ar fi. chiar e o enigma pentru mine....sper sa tina macar bobocii ce i au mai ramas si sa infloreasca.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu trebuie sa fie o enigma.Pur si simplu planta si-a avortat bobocii pe care nu a putut sa-i duca la bun sfarsit.
Tinem pumnii sa infloreasca ceilalti frumos!
 

geo76com

New Member
Mi-am cumparat si eu niste orhidee la reducere de la Brico ( phalenopsis si oncidium) si am observat ca nu prea le mergea bine la mine la birou. Cu ajutorul unui aparat am masurat umiditatea si am vazut ca era in jur de 20% !!!! :cry: Atunci am luat decizia sa imi fac o mica sera dintr-un raft acoperit cu folie transparenta. Florile cumparate nu erau in super stare : unele erau prea udate, altele aveau radacinile uscate, frunzele moi dar fara daunatori vizibili.
Acum le am pus in minisera dar am niste nelamuriri:
Daca am reusit sa cresc umiditatea pina la cam 60% o sa le merga mai bine acum si sint mai multe sanse sa isi revina ?
Sera trebuie tinuta inchisa sau trebuie aerisita din timp in timp ?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bine ai venit Geo.Te asteptam sa te prezinti si aici:

http://egradini.ro/forum/viewforum.php?f=25
Legat de orhideele tale din pacate nimeni nu poate garanta ca isi vor reveni.Depinde de starea in care sunt si mai ales la Phalaenopsis depinde cata vreme a stagnat apa in rozeta frunzelor (acest lucru ducand la moartea plantei).Oricum merita sa incerci!

Poti sa ne arati si niste poze cu ele pentru a vedea mai bine stadiul in care sunt.
Legat de sera pe care ai facut-o este un lucru foarte bun.Insa atentie mare sa o aerisesti zilnic.

Bafta mare!
 

geo76com

New Member
Sorry ca nu m-am prezentat....am fost ocupat cu cititul... :) Foarte multa informatie...

Am incercat sa pun poze dar am vazut ca nu merg decit cu link extern...
https://picasaweb.google.com/1074755243 ... ez4KiLyQE#

Am facut citeva poze cu telefonul... :wink: deci o calitate mai slaba.
Plantele nu au fost afectate la rozeta frunzelor doar radacinile erau afectate, prea uscate sau prea ude. Frunzele erau deshidratate si lasate in jos. Am schimbat scoarta chiar daca erau in floare si nu le-am udat decit prin stropire pe frunze, scoarta si pe radacinile aeriene. Eu sper sa isi revina :rugaciune:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Rami si eu cred ca e atinsa ori de soare ori de frig.Desi mai degraba de soare insa ma mira nespus de mult acest lucru.Si ale mele cateva sunt pe un pervaz estic insa nu au nimic.Totusi se prea poate ca a ta sa fi fost tinuta mai la umbra pana acum si cum a dat de cateva raze de soare sa i se fi ars frunzele.Insa soarele acesta nu e deloc puternic...
:? :? :?
 

Rami11

Member
Frig sigur nu i-a fost. In camera sunt cam 22-23 de grade.
Pe pervaz a stat cam o zi jumate, inainte am tinut-o pe o masuta langa geam :?
Ce ar trebui sa fac acum? Chiar nu as vrea sa o pierd ca mi-am dorit-o tare mult. :(
 

elenafles

Active Member
Daca e parlita de soare nu o pierzi doar ca ramane cu frunza aceea inestetica.Totusi nu cred ca a fost soarele asa puternic sa arda frunza. :?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus