Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Buna. Sunt noua pe forum si am nevoie de un sfat. Anul trecut am primit o orhidee. Era frumoasa, avea doua frunze si flori. Intre timp a mai dat doua frunze. Saptamana trecuta i-au cazut frunzele care erau ca baza innegrite. Oare isi va mai reveni floarea? Mai are cateva radacini verzi. Sau ar trebui sa o pun in "punga", dar daca da nu stiu cum. Multumesc frumos.
 

Tina

Active Member
Cristina, ce "soi" de orhidee e, este un phalenopsis ? Si nu mai are nici o frunza ? Cred ca innegrirea/caderea frunzelor s-ar putea datora udarii excesive sau faptului ca a stat apa in "rozeta"..
Metoda cu "punga" este- in mare- ca ar trebui sa o bagi intr-o punga transparenta (ar fi buna una cu ziploc ) si sa o stropesti.. eu nu am folosit niciodata metoda, nu stiu sa iti zic cit de des/rar ar trebui stropita.. :D
 
Da, este o phalenopsis. Nu mai are nici o frunza :( . M-am gandit ca din cauza udarii excesive i-au cazut frunzele. Dar metoda cu punga: trebuie lasata planta (ce a mai ramas din ea) in substratul ei si asa pusa in punga sau cum? Multumesc pt. raspuns. :D
 

gabi d

Member
Am umblat la phalele mele pentru ca le mergea din ce in ce mai rau, asa ca le-am scos din ghiveci si..surpriza!...jumatate din scoarta nu era scoarta ci BUCATELE DE BURETE! :x :x :x Cred ca nu are rost sa spun ca 3 sferturi din radacini erau mucegaite...pana si betele de care era prinsa tija florala erau atacate de mucegai...si asta in conditiile in care nu le-am udat aprox. 1 spatamana jumate.
Scriu asta ca sa atrag atentia tuturor celor care cumpara phale....eu zic ca cel mai bine e ca dupa ce le cumparam sa ne uitam in ce "sol" sunt plantate, ca sa nu le pierdem.
 
Cred ca orhideea mea va muri. Avea o radacina aeriana verde si acum s-a uscat si aia. :(
Dar mai am una cu flori mov care are frunzulite noi si cred ca are si un puiut. Cat de mare trebuie sa fie pt. a putea sa-l despart?
 

gabi d

Member
din cate stiu eu nu trebuie musa sa astepti pana in primavara urmatoare. eu personal nu am avut orhidee pana acum. am doua dar sincer nu stiu cat o mai duc....
dar, cunosc pe cineva care are orhidee, si la inmultire mi-a spus ca asteapta doar cat sa faca 2 - 3 radacinute si apoi detaseaza puitul cu grija si il planteaza in pamant de orhidee. respectiva persoana a ajuns astfel de la 5 orhidee cumparate - toate phalenopsis - la vreo 17.
dar cred ca ar fi bine ca cineva cu experienta in domeniu sa ma corecteze daca am gresit :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
cristina_lacrima a spus:
Este o phalaenopsis. Si daca o despart doar in primavara urmatoare? Va fi prea mare? Acum nu are nici o radacinuta.
Cristina astepta pana acel puiut face radacini dar care sa fie cat de cat mari pentru ca atunci sansele ca sa ti se "prinda" cresc.
Eu am plantat una prin noiembrie si vad ca ii merge tare bine deci u am tinut neaparat cont ca e primavara sau iarna dar am tinut cont ca radacinile sa ii fie mari si puternice.
Daca mai ai intrebari cu multa placere te ajutam!
:D
 

Simonilela

Member
Tare necajita mai sunt. A(vea)m o phale galben-verzuie si pe ambele tije vechi se profilau unele noi cand a inceput sa isi piarda frunzele, sa se usuce tijele si sa se „duca” sub ochii mei :( Mai are 3 frunze, dar parca la baza sunt uscate si nu-mi ramane decat sa astept sa cada...Oare am udat-o prea mult? Nu-mi explic ce e cu ea si eram asa bucuroasa ca avea tije noi :|
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E posibil ca accidental sa-i fi turnat apa in acea "cupa" formata de rularea frunzelor. Acolo nu se uda niciodata. Mai ales iarna.
 

Simonilela

Member
Asta cred si eu. Am vazut ca in ghiveci are radacinile verzi. Oare floricica se va regenera sau se vor usca? Cat despre frunze...mi-am cam pierdut speranta ca vor „supravietui”
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Din pacate nu. Radacinile pot sa fie super-sanatoase. Din ele nu da nimic. Si daca frunzele au baza uscata, inseamna ca de fapt miezul plantei e uscat. Nu e doar o frunza bazala care se usuca de batranete. Imi pare rau, dar unele lucruri asa se invata.
 

Simonilela

Member
:nu-mi_place: Pt a nu mai repeta greseala, asta seara dupa ce le-am udat, le-am sters cu atentie frunzele la baza, chiar si cele putin stropite.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Din pacate Cornelia are mare dreptate dar nu dispera ca toti am facut greseli cu ele ca pana la urma numai asa putem invata.Din greseli.
Acum ca se apropie sarbatorile noastre adica1, 8 martie fa-ti cadou o alta orhidica si vei vedea ca te va iubi mult si nu vei mai gresi cu ea.
Din pacate pe unele din ele le putem pierde nu neaparat din cauza noastra ci din cauza celor care le-au vandut si care nestiind sa le ingrijeasca cum trebuie incet dar sigur le-au distrus.

Dar capul sus!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Simonilela a spus:
:nu-mi_place: Pt a nu mai repeta greseala, asta seara dupa ce le-am udat, le-am sters cu atentie frunzele la baza, chiar si cele putin stropite.
Inca un mic secret.Incearca sa le uzi dimineata ca pana seara apa care mai ramane pe unde nu trebuie sa ajunga sa se evapore.Peste nopate e mai greu.
:wink:
 

Simonilela

Member
Astazi ma batea gandul sa iau o „inlocuitoare”. Probabil saptamana asta o sa imi iau o alta orhidica galben-verzui cu pistrui roz-portocalii.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Asa asa!
Foarte bine!
Nu te lasa de la prima la care nu i-a mers bine.
Succes!
Si abia asteptam pozele cu noua achizitie.
:wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus