Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cristina

New Member
Am orhideea de aprox 6 luni; are 4 frunze (3 vechi si una in crestere) si o tija cu 4 flori. Este prima mea orhidee.
Problema este ca de vreo 3 luni frunzele de la baza (primele 2) nu mai sunt atat de verzi (au capatat o nuanta galbuie) si nici atat de tapanoase. Citisem despre o posibila viroza, care ar da semnele de molesire a frunzelor si pete galbene, dar banuiesc ca ar fi avansat mai mult pana acum. Si intre timp a inceput sa creasca cea de a patra frunza, o tija/radacina la baza, si pe vechea tija florala, un mugure nou.

In plus, in farfuria ghiveciului am observat niste vietati lunguiete, cam de 2 mm, inchise la culoare, maro sau negre. Iar pe flori un paianjen cam de 3-4 mm, alb. Cand le-am stropit cu apa, smecheru s-a lasat in jos pe firul produs de el. Pe acesta l-am omorat, dar nu stiu daca o fi singurul... Oricum pana acum nu am mai vazut vreunul, iar florile par sanatoase.

Am tot cautat pe net diferite informatii, inainte sa apelez la acest forum, dar fara succes.

Poate aveti idee
- ce ar putea fi gazele alea si cum pot sa scap de ele
- cum scap de paianjenii albi
- ce poate sa insemne molesirea, ingalbenirea frunzelor; ce pot face sa isi revina?
- ce varsta ar putea sa aiba planta?

In cazul in care ati vrea vreunul sa o vedeti, as putea sa postez niste poze.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pune poze Cristina, cat mai clare cu putinta. Daca nu stii cum sa procedezi ai instructiuni in sectiunea Album.

Nu mi se pare ca planta ta ar fi afectata. Ingalbenirea frunzelor bazale e un proces normal. Atat timp cat ii dau frunze noi, muguri si tije totul pare ok. De insecte poti scapa prin stropiri cu Mospilan. Paianjenii mor la stropiri cu Mitac sau alte acaricide. Varsta plantei e greu de estimat, orhideele cresc destul de lent: banuiesc ca are in jur de 4 ani.
 
D

dyayzh

Guest
de unde subtrat nou? ca am intrebat pe la florarii si nu au:(
 

cristina

New Member
Iata poze. Pe webshots am postat cateva foto in plus.




Planta a fost udata in urma cu 4 zile. Intr-adevar s-ar putea ca, in destul de mica parte totusi, scoarta sa fie negricioasa.

- E normal ca scoarta sa capete o suprafata albicioasa intre udari?

In ceea ce priveste locatia, Phale se afla in bucatarie, separata de celelalte flori, de cateva luni - caci pe atunci credeam ca ar putea avea o viroza. Bucataria mea este orientata spre NNV, dar avand in vedere ca locuiesc la etajul 8, are lumina decenta, zic eu.

- Dupa cum arata, crezi ca e cazul sa o scot sa ii verific radacinile?
Ma gandesc sa nu o deranjez prea rau, luand in considerare lipsa mea de experienta.

Voi posta si poze cu gazele. Deocamdata nu am reusit, caci nu sunt mereu vizibile.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La cum arata in poze radacinile nu mi se par in regula: sunt partial uscate. Pana la urma cred ca vei ajunge sa scoti planta din ghiveci, sa tai toate uscaciunile si s-o replantezi. Fa rost de pamant de orhidee si treci la treaba. Nu e complicat, alege pamantul bine si ai grija sa nu rupi accidental vreo radacina.
 

cristina

New Member
Poti sa imi dai un exemplu de pamant bun pentru orhidee? O marca pe care o pot gasi in Bucuresti sau macar niste caracteristici.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
L-am cumparat de la RomstalGarden din Vitan: 7.4 ron pachetul. Vezi in topicul cu substratul verificat.
 

cristina

New Member
poze cu radacinile phalaenopsis-ului

Am scos planta din ghiveci, si iata radacinile si substratul:



Cateva poze in plus sunt pe webshots
 

marean

Active Member
cristina,din cate am vazut eu,toate radacinile par moarte si uscate.cred ca cel mai bine ii tai radacinile uscate si-i aplici orhideei tale tratamentul cu punga(e descris intr-un alt topic,practic introduci cu totul orhideea ta intr-o punga transparenta,o pulverizezi cu apa si o legi bine la gura,apoi aerisesti punga de cateva ori pe zi),si exista sanse sa-si regenereze radacinile...
mult succes!!!
 

zamfira

Member
De ce a ajuns orhidea in situatia asa ?
Am si eu una de cateva zile si tare mi-e frica sa nu gresesc cu ingrijirea ei
 

cristina

New Member
Are sanse sa fie salvata?
Daca da, va rog sa imi aratati ce e de facut, daca se poate

- cat tai; de unde
- in ce o tin dupa ce tai
- cum o ud

Orice idei sunt binevenite.
Multumesc


PS: asa arata radacinile dupa ce le-am tinut 7-8 minute in apa
 

zamfira

Member
Oricum, ca sa o verifici trebuie sa ai cele necesare .. scorta ..ghiveci ..
Dupa ce vin din concediu o sa-mi fac curaj si o s-o verific si eu pe a mea :oops: ca apoi sa o pot supraveghea
 
D

dyayzh

Guest
cu ce pot inlocui scoarta?? la iasi nu am gasit nicaieri:(
 

zamfira

Member
Si inca o intrebare , Ghiveciul trebuie sa fie asa mic ? asa le place lor? sau se poate si mai mare ?
 

bibacj

Member
Mama a primit o orhidee. In necunostinta de "cauza" i-a schimbat ghiveciul si i-a pus pamant din florarie. A si udat-o dupa transplantare. Ce sa ii mai fac?

Merg in Baumax acum sa caut scoarta.
 

cristina

New Member
Pana la urma i-am taiat radacinile aproape total caci erau putrezite, apoi am tinut-o intr-un ghiveci transparent, stropind-o la doua zile pe frunze.
S-au ofilit toate frunzele, mai putin cea mica, dar si ea pare a se duce in curand.
Asta e, n-a fost sa fie...

Multumesc tuturor de sfaturi.
La cat mai multe flori!
 

roxy

Member
la orhideea mea, dupa ce i-am taiat radacinile putrezite si i-am schimbat pamantul, ii creste o frunza noua. asta e un semn bun , nu? eu o ud la o saptamana (duminica, doar e sarbatoare :D ) dar am observat ca desi, dupa atata timp, se usuca scoarta deasupra, in partea de jos a vasului e totusi umeda. trebuie sa o las sa se usuce complet, pana jos?
 

Hariclea

Member
ce coincidenta, roxy, si eu tot duminica ud orhideele, nu de alta, dar atunci am si timpul necesar pentru intreaga operatiune... :rofl:
eu zic sa le uzi atunci cand prin transparenta vasului nu mai vezi condens si apa.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus