Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nici eu nu cred ca sunt paianjeni rosii dar sincer n-am mai vazut asa ceva. Numai ca e singurul lucru care-mi trece prin cap ca l-ai putea face: sa stropesti si cu insecticid si cu un acaricid.
Sa nu fie insa un virus, ceva, care sa fi determinat un astfel de atac.

Eu dozajul il fac la ochi, recunosc - pun un varf de cutit de substanta (din fiecare) la 500 ml de apa. Nu iti pot recomanda sa faci ca mine pentru ca nu stiu daca e corect sau nu :oops:
 

liliput

Member
Buna dimineata.Am primit o orhidee acum o luna si ceva,i-au cazut florile,tija e inca verde,dar frunzele sant cam moi si pleostite.O tin in dormitor,dar n-am mai mult de 21-23 de grade ziua,iar noaptea se racoreste,clar.Ce i-am facut? Multumesc.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Radacinile cum ii sunt?se poate ca daca acestea nu sunt ok sa i se deshidrateze frunzele...
 

liliput

Member
O singura radacina se vede verde in barc,celelalte sant gri,iar cele aeriene sant uscate de tot.Iar la cea de-a doua orhidee,frunzele sant galbui,desi cand am primit-o era in regula.
Multumesc de raspuns.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cred ca nu e ceva in regula cu radacinile.Eventual ai putea sa faci niste poze cu cele 2 phale ca sa vedem mai bine despre ce este vorba si sa te putem ajuta.
 

analori

New Member
Buna seara
Mi-am facut curaj sa va scriu in speranta ca ma veti ajuta cu un sfat
O sa intru si sa ma prezint ca sunt noua pe forum chiar daca va citesc de mult timp
Am o intrebare. Pot stropi substratul la phale ( ca am 9 la numar) cu mopsilan, nissorum, topsin in conditiile in care toate au bobocei mici, tije noi, flori.
Le-as stropi ca sunt invadate de purici albi din aia mici si sunt unii un pic mai mari, gri (doar in substrat, nu si pe frunze sau flori)
As vrea sa le stropesc maine dimineata.
Ce ma sfatuiti?
 

Kati

Active Member
Analori, bine ai venit printre noi!
Acei purici albi, saritori, nu fac rau plantelor. Daca le vei uda doar odata pe saptamana, vei vedea ca vor disparea cu timpul. Daca chiar vrei sa stropesti substratul orhideelor, o poti face linistita, nu se vor supara. Dupa parerea mea ar ajunge doar mospilanul. Topsinul este anti fungic, iar Nissorunul anti acaricid, deci le-ai folosi degeaba.
 

analori

New Member
Multumesc de raspuns Kati
Le-am facut aseara cu o solutie cu Mopsilan, Nissorum si un fungicid. Le-am stropit bine de tot substratul. Dar nu au murit toti. Unii inca mai miscau pe sub scoarta dimineata. Iar dupa ce le-am stropit aseara, m-am uitat pe sub scoarta si la una din ele era un musafir rosu-portocaliu(cred ca un paianjen rosu :( Nu am mai vazut asa ceva pana acum. Oare cand sa le mai stropesc? Sau sa le scufund in solutie din asta? Ca nu as vrea sa le schimb substratul acum, mai ales ca multe au tije noi, in crestere, bobocei si flori abia deschise. Va rog sa ma ajutati cu un sfat!
 

analori

New Member
Nu au murit bestiile de la insecticid. Am tot incercat sa-i identific,unii par puricei din aia inofensifi, unii par tripsi, unii par musculite albe. Asa ca am facut o solutie cu apa, sapun lichid cateva picaturi si spirt si am stropit aseara bine de tot substratul la o ''pitica'' ce nu are boboci in formare, doar frunzulite noi. Nu mai misca nimic. Acum nu stiu daca sa fac la fel si cu celelalte.Oare nu le afecteaza boboceii sau tijele care cresc acum? Va rog sa ma ajutati, ca-mi vine si sa plang cand vad miscatoarele alea in substrat( ca doar in substrat sunt).
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
De ce nu le schimbi substratul cu totul? Bine, daca au flori acum nu te-as sfatui dar daca tot vrei sa scapi de chestiile astea asa ar fi bine.
Pune-le un substrat bun cu multa scoarta - Iudit mi-a recomandat mie o marca buna pentru asta dar nu sunt acasa si n-am cum sa va vad ce scrie pe punga.
 

adite

Active Member
Substratul Floria are numai scoarta si Florabelle, daca nu ma insel, mai ieftin, dar tot cu scoarta multa.
 

analori

New Member
Multumesc de raspuns fetelor.
Le-as schimba substratul, dar 7din 9 au boboci, tije noi, flori si nu le-as deranja la radacini.
As fi vrut sa stiu daca le face rau solutia asta de spirt cu apa si sapun( cu toate ca daca ma gandesc mai bine e mult mai toxic insecticidul), adica daca le afecteaza cresterea si bobocii, ca nu le-as nenoroci.
 
Eu tocmai am umblat la substratul unei Phale inflorite. Pentru ca a trebuit. O colega a vrut s-o ude, a ridicat-o de tija si a ramas cu ea in mana.
Ce credeti voi ca se poate intampla? Sau de ce toata lumea spune ca daca este inflorita, nu se umbla la substrat? Este cineva care a facut asta si s-a intamplat ceva rau? Eu am umblat la substrat de Cattleya inflorita, Zygo, Cymby, multe Phale, Miltoniopsis etc. De multe ori le rearanjez in substrat cand le cumpar inflorite. Toate au evoluat, s-au dezvoltat si au reinflorit.
 

Camik

Active Member
Cand o phala e inflorita si umbli in substratul ei ,o supui unui stres iar planta poate pierde florile mai repede.
Ea trebuie sa suporte scoaterea substratului care de multe ori e scos rupand din radacini iar pana se obisnuieste cu noul substrat pt. ea e un stres.
Si eu am umblat la unele phale cand erau cu flori iar unele s-au suparat ,altele nu.
 

analori

New Member
analori a spus:
Nu au murit bestiile de la insecticid. Am tot incercat sa-i identific,unii par puricei din aia inofensifi, unii par tripsi, unii par musculite albe. Asa ca am facut o solutie cu apa, sapun lichid cateva picaturi si spirt si am stropit aseara bine de tot substratul la o ''pitica'' ce nu are boboci in formare, doar frunzulite noi. Nu mai misca nimic. Acum nu stiu daca sa fac la fel si cu celelalte.Oare nu le afecteaza boboceii sau tijele care cresc acum? Va rog sa ma ajutati, ca-mi vine si sa plang cand vad miscatoarele alea in substrat( ca doar in substrat sunt).
Pana la urma mi-am facut curaj si le-am stropit vineri pe toate cu solutie facuta din spirt, apa si sapun lichid.
Au murit bestiile, dar am alta problema acum.
Imi vine sa urlu de ciuda, ca a mucegait substratul la toate...
Ajutati-ma cu un sfat va rog!!!
 

analori

New Member
mikiduzza a spus:
tine-le intr-un loc bine aerisit, si lasa sa se usuce substratul pana la urmatoarea udare
isi vor reveni :D
Multumesc de raspuns Miki
Problema e ca nu prea am unde sa le tin la loc aerisit.
Printesele mele stau pe pervaz, deasupra caloriferului.Nu am unde in alta parte sa le tin acum iarna si sa aiba si lumina.
O sa vad cum mai evolueaza, daca nu le merge bine o sa le schimb substratul cu toate ca am umblat la una inflorita si cu boboci si toti boboceii(vreo 7 ) s-au ofilit.
Sper sa le treaca problema cu mucegaiul. Va mai tin la curent cu evolutia lor.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus