Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

CristianG

Well-Known Member
Orhi a spus:
Absolut deloc, Cristian! Sunt foarte atenta cu udatul si tot timpul bag betze de urechi la axis pentru a ma asigura ca nu ramane apa. Chiar nu stiu ce i s-a intamplat.. :(
La exterior, axisul pare asa, cu un strat negru, de mucegai, de mai mult timp dar, nu am dat atentie. Poate e vorba de o boala? In sfarsit, azi a cazut partea princiala a axisului, cu tot cu 3 frunze. Plantuta e cam cheala acum, mai are doar 3 frunze. Radacinile sunt bune, viguroase, verzi, fara probleme deci, sper s-o pot salva.
Exact cum am banuit.....Are o boala, mucegai (ciuperci)..Daca o sa incerci sa mirosi ai sa vezi ca are un miros ciudat. Centrul e mereu umed din cauza frunzelor neafectate (corpul plantei)! Din acest motiv, mereu o sa apara mucegaiul...Din pacate nu iti pot oferi o solutie sa scapi de el. Eu am dat cu insecticid. In timp, centrul afectat s-a uscat...De acolo niciodata nu o sa mai aparut o frunza. Planta a facut pui bazal care ulterior a crescut mare, a inflorit....Puiul a crescut langa mama afectata. Existenta mamei langa pui este primordiala......Acesta se poate dezvolta doar in prezenta mamei. De acolo isi extrage elementele nutritive in lipsa radacinilor. Cu timpul, puiul va face propriile radacini care se vor duce in substrat.
Lasa planta asa...pare jalnica, insa poate apare un pui....Daca nu iti place asa, arunc-o pentru ca nu mai ai ce sa ii faci. :(
 

Orhi

Member
:cry: Era prima mea orhidee. Nu o arunc, sper sa faca macar un puiut. Am pus niste scortisoara in axis, sper sa fie ok. :(
 

CristianG

Well-Known Member
Orhi a spus:
:cry: Era prima mea orhidee. Nu o arunc, sper sa faca macar un puiut. Am pus niste scortisoara in axis, sper sa fie ok. :(
Fiind prima ta orhidee....Pastreaz-o! Eu am luat-o asa, din greseala din magazin. Bolnava..Este vorba de virus, mucegai....Din pacate nu ai ce să ii faci! Ma rog sa iti faca puiut....Scortisoara? Interesant...Asa se face? :eek: :)
 

Orhi

Member
Am zis ca daca merge la frunze, poate merge si la buba asta. :)
Da, si eu cred ca am luat-o tot asa doar ca au trecut 8 luni pana a evoluat boala. Din pacate... Data viitoare o sa ma uit mai bine.
Multumesc pentru ajutor!
 

puffy80

Member
Incearca sa indepartezi cat mai mult din zona afectata si sa cureti negreala ( care banuiesc ca este mucegai) cu un tampon inmuiat in apa oxigenata (solutie de la farmacie, 3%) si apoi, dupa ce se usuca, sa pui scortisoara. Nu garantez ca o sa mearga, dar, cel putin teoretic, ar trebui sa ajute.
 

symonica

New Member
buna!
am si eu o problema cu orhideea mea
de ceva timp i-a aparut pe o frunza o pata care nu ii dispare, dar nici nu a crescut in dimensiuni. pur si simplu a aparut si nu stiu din ce cauza. celelalte frunze sunt ok, in plus i-au dat 2 frunze noi si 2 tije florale. pana acum nu am avut nicio problema cu ea.
poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat (o sa pun si o poza cu ea)
http://s12.postimage.org/dnpv6syrx/Photo3457.jpg
multumesc mult pentru ajutor!
 

ayssa_deea

New Member
Buna Simonica
A ajuns cumva soare direct pe frunze in timpul verii ? Daca a ajuns atunci ar putea sa fie o arsura pata respectiva.
O seara frumoasa
 

symonica

New Member
ayssa_deea a spus:
Buna Simonica
A ajuns cumva soare direct pe frunze in timpul verii ? Daca a ajuns atunci ar putea sa fie o arsura pata respectiva.
O seara frumoasa

multumesc pt raspuns
este asezata la fereastra cu orientare estica, soare doar dimineata
dar ce pot sa fac sa o ajut cumva, daca se poate face ceva pentru frunza? celelalte nu au nimic
o seara frumoasa si tie
 

ayssa_deea

New Member
Buna seara
Nu cred ca sunt eu avizata sa dau sfaturi (nu pentru ca nu as vrea, dar nu ma pricep atat de bine ). Pe timp de vara si soarele de dimineata poate fi prea puternic pentru frunze. Iti pot spune ce as face eu pentru a o ajuta : as steriliza un obiect de taiat (la foc) , fie el foarfeca, lama, cutit care taie bine, si as taia frunza respectiva (partea bolnava). Ideea pe care eu am invatat-o este ca planta consuma energie si resurse cu acea frunza , inutil, deoarece nu isi va mai revenii niciodata. Nu trebuie sa tai toata frunza, dar totusi trebuie sa tai pana in tesut sanatos (macar cativa mm dupa partea aceea albicioasa ). Vad insa ca ai si tije florale si poate ar fi bine sa amani operatiunea pana dupa ce trec florile , asta in cazul in care "buba" nu se extinde.
Daca te hotarasti sa tai partea bolnava din frunza, dupa operatiune trebuie sa pui fie carbune, fie scortisoara pe marginea taiata pentru a se cicatriza rana.
Dar, asa cum ti-am zis nu sunt in masura sa dau sfaturi... sper sa iti raspunda cineva mai avizat ca sa stii exact care e problema si mai ales care ar fi solutia. O seara frumoza si succes
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu as lasa frunza asa cum e. Ok, nu e estetica...dar pare viabila si, mai ales, o mica parte din suprafata totala a frunzei este afectata.
 

symonica

New Member
buna din nou
cred k o sa ramana asa o perioada pana ii trec florile, asa este are 2 tije noi-noutze :indragostit: pe care abia astept sa le vad pline de flori. apoi cred k o sa aplic metoda ta deea si sper pe viitor sa nu mai am probleme cu ea
va multumesc pentru ca mi-ati raspuns si ca incercati sa ma ajutati. sunt noua pe site si sper ca am nimerit cu intrebarea unde trebuia :ingeras:

sa aveti o sera frumoasa :*
 

ayssa_deea

New Member
Buna,
De nimerit ai nimerit unde trebuia... :hug: E mai bine sa o lasi linistita pana infloreste. Si pana atunci poate mai vedem ce variante mai avem. Sa ai o zi minunata :hug:
 

sarselia

Active Member
Moderator
eu am avut candva o orhidee asa insa frunzele tinere si-au revenit.
cred ca a avut ceva musafiri nepoftiti...zic eu..pentru ca frunzele par a avea ceva gauri prin ele.
 

angela draganoiu

Active Member
pai da inca are nepoftiti. problema e ca nu stiu cu ce sa le dau la cap sa scap de ei, asta e chestia. frunzele tinere ies si ele tot cu gauri.
d'aia v-am intrebat pe voi cu ce sa dau :gandit:
 

sarselia

Active Member
Moderator
sincera sa fiu eu in afara ca am curatat frunzele unor orhidee cu spirt nu le-am dat cu nimic.
sunt tare sensibile la tot felul de substante asa ca le-am lasat in pace.
mi se pare ciudat ca si frunzele tinere ies asa.
:nu stiu:
 

angela draganoiu

Active Member
cand am primt-o a avut doar o frunza de la baza cu o mica gaurica, am crezut ca e de la transport. o vreme a stat asa si apoi au aparut si alte gaurici, iar unde sint gaurite se si incretesc.
cu spirt nu le-am dat niciodata. le-am sters frunzele cu apa, de praf. dar altceva ..........
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
De ce nu le stropesti cu un insecticid? Nu patesc nimic, garantat. Fa un cocteil de Mospilan si Nissorun (ca poate or fi si ceva paienjeni rosii) si incearca asa.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus