Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
care dintre orhidee sunt mai usor de ingrijit? stie cineva? uitandu-ma pe aici am vazut ca dendrobium are mult mai multe flori. :D si sunt superbe.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cele mai usor de ingrijit sunt phalaenopsis. Dupe ele, in opinia mea urmeaza dendrobium (tip phalaenopsis, nu nobile). Dendrobiumul cu multe flori este nobile si desi nu e deloc pretentios, are nevoie de ingrijire speciala pentru inflorire.
 

gabi d

Member
cristina..ia-ti o phalenopsis - de preferat una mai ieftina - si "fa-ti mana" pe ea, invata-i toate trucurile si pretentiile si pe urma te "dezvolti".
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu recomand orhideele Phalaenopsis pentru incepatori.Pe uram pot urma si altele care sunt un pic mai pretentioase!

:D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
cristina_lacrima a spus:
care dintre orhidee sunt mai usor de ingrijit? stie cineva? uitandu-ma pe aici am vazut ca dendrobium are mult mai multe flori. :D si sunt superbe.
ia-ti un phale ,eu zic ca sunt cele mai usor de ingrijit :D vezi la baumax sunt oferte in fiecare saptamina :wink:
 

Lorena

Member
orhidee bolnava



Am luat aceasta orhidee de la cineva care vroia sa o arunce... oare o pot salva? De 3 luni de zile este exact in aceeasi stare ca acum, nici mai rau nici mai bine.... :(
 

Edelweiss

Active Member
Incearca daca tot ai luat-o. Schimba-i substratul daca ti se pare deja obosit. Indeparteaza radacinile moarte si las-o asa in noul substrat undeva la un geam, caldura si fa-i o minisera dintr-o punga transparenta. Umezeala atmosferica o poate salva, cred eu. A mai incercat o colega cu una si a functionat. Mugurele de crestere sa fie ok...bafta :D
 

angela draganoiu

Active Member
Lorena eu cred ca o poti salva. se vad si radacini bune.
cum spune si Edelweiss as muta-o in substrat nou, vezi nu o uda 2-3 saptamani (nu-ti fie teama caci noul substrat are destula umiditate), taie radacinile moarte si las-o undeva la lumina si caldurica buna. umiditatea atmosferica e foarte importanta pt orhidee si o poti crea fie cum a spus Edelweiss fie sa o pui intr-o sticla de 5L taiata cu pietricele pe care sa le mentii umede tot timpul. ii va trebui ceva timp pana sa inceapa sa dezvolte radacini. dar satisfactia va fi pe masura mai ales daca va inflori. succes.
 

CristianG

Well-Known Member
Si eu sper ca orhideea ta sa fie bine.Observ ca centrul plantei este destul de afectat.Sa speram ca vor iesi noi frunze dupa mutare.....
 

gabi d

Member
Atenie Lorena cu sera...ideea e foarte buna insa trebuie sa o supraveghezi sa nu mucegaiasca. Vezi ca sunt foarte sensibile. Eu tocmai am omorat definitiv doua, tot in incercarea disperata de a le salva. Daca cumva tai ceva din ea, pune scortisoara pe taietura ca sa previi aparitia mucegaiului.
 
Parerea mea este ca singura sansa de supravietuire a acestei plante ar fi aparitia unui keiki. In acest scop se pot folosi stimulatori cum ar fi Atonik in concentratie de 1: 2000 pulverizat pe planta . Tratamentul se aplica in mai multe sedinte, ideal o data la 2 saptamani. Din cate stiu eu, umiditatea, caldura si lipsa luminii favorizeaza aparitia de keiki. Mult succes.
 
M-am apucat si eu sa schimb substratul de la o orhidee. Eu sunt afoana la acest capitol. Am curatat radacinile putrezite. Cand pui orhideea in ghiveci, scoarta trebuie putin apasata sau mai lejer (asa cum se aseaza ea)? Nu are radacini mari, scoarta trebuie pusa pana la frunze, nu? Un sfat , va rog. :( Tare mult as vrea sa traiasca floricica.
 

CristianG

Well-Known Member
cristina_lacrima a spus:
M-am apucat si eu sa schimb substratul de la o orhidee. Eu sunt afoana la acest capitol. Am curatat radacinile putrezite. Cand pui orhideea in ghiveci, scoarta trebuie putin apasata sau mai lejer (asa cum se aseaza ea)? Nu are radacini mari, scoarta trebuie pusa pana la frunze, nu? Un sfat , va rog. :( Tare mult as vrea sa traiasca floricica.
Ma bucur ca ai curatat radacinile putrezite.Nu trebuie sa tasezi foarte tare scoarta pentru ca planta are nevoie de aerisire la radacini. Nu trebuia sa ingropi asa de tare orhideea pentru ca atunci cand o uzi, apa o sa ajunga la corpul plantei si risti ca aceasta sa putrezeasca.Succes! :)
 

CristianG

Well-Known Member
cristina_lacrima a spus:
Si nu trebuie udata 2 saptamani? asa arata dupa ce am chinuit-o eu :eek: :

Da, nu o uda doua saptamani.Mentine umiditatea plantei prin pulverizare pe frunze.Umiditatea se mentine foarte bine si prin punerea ghiveciului pe un "pat" de argila.... :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
cristina_lacrima a spus:
Multumesc de raspuns. Pot sa mai iau din scoarta de suprafata ca sanu o mai deranjez. deci? :?
Poti sa mai iei un pic de scoarta ca mie mi se pare putin prea ingropat coletul. Asigura-i umiditate atmosferica prin punerea ghiveciului pe o farfurioara mai intinsa cu bile de argila ude(sau pietricele) Cand pulverizezi apa pe frunze sa ai grija sa nu stagneze apa in centru, in axis, pentru ca duce la putrezire si atunci nu mai exista salvare
 

anyny

Member
am primit o orhidee phale de 8 martie care avea 8 flori si inca vreo 5 boboci florari mici.am adus-o de la reghin in tg mures cu masina, nu avea nimik.
sambata trecuta, adica dupa o saptamana am observat k i-au cazut bobocii rand pe rand.Precizez ca florile inca sunt ok.
ce se intampla cu ea? nu vreau sa o pierd :(
 

angela draganoiu

Active Member
nu o pierzi. a reactionat la schimbarea de temperatura si probabil ai dus-o cam mult prin frig si nu-i palce. nu-ti face griji isi va reveni dar va reinflori dupa un timp, la mine a durat cam un an.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus