Problema cu phalaenopsis II.

malina

Member
Buna seara.La o orhidee am doi pui si nu stiu cum sa-i despart in asa fel incat sa nu risc nimic.Va rog,sfatuiti-ma!
Buna, Liliput,

Din pozele tale nu imi dau seama care este planta mama si care sunt puii. Oricum ar fi, eu i-as mai lasa sa dezvolte radacini :). Poate mai pui poze sa identific mai usor plantutele :).
 

diana999

Active Member
Buna Diana999,

Cum sunt radacinile plantei? Frunzele arata un pic deshidratate. Daca poti pune poze cu ghiveciul sa vedem radacinile.
Buna malina,
radacinile plantei sunt bune. Cred totusi ca este vorba de paianjenul rosu. Am stropit plantele cu un insecticid natural.
 

liliput

Member
Din pozele tale nu imi dau seama care este planta mama si care sunt puii. Oricum ar fi, eu i-as mai lasa sa dezvolte radacini :)
Planta mama a decedat,coletul a putrezit; puisori sant amandoi,unul trage spre stanga,unul spre dreapta.Mi se pare ca stagneaza cresterea,radacini nu ies...si ma gandeam ca n-are putere planta veche sa-i ''creasca'' pe amandoi.
 

Atașamente

liliput

Member
Buna.Am revenit cu alta problema.Doua dintre orhidee au frunzele de la baza cam moi si pleostite.De ce,ce sa le fac? De fapt,ce le-am facut?Si cum sa procedez cu ele? Multumesc.
 
Sus