Problema cu phalaenopsis II.

Anysa

Member
Tocmai ce am venit de la fitofarmacie, i-am spus doamnei de acolo ce au orhideele mele si mi-a recomandat merpan, este un fungicid. Ati mai folosit asa ceva? e bun?

Edit
Am inceput sa ud orhideele si la cea cu tija noua (de 2 luni care nu mai creste) i-a picat chiar frunza cea mai noua desi nu era cea mai afectata. Nu am lovit-o, abia am atins-o si a cazut. :worried::worried::worried:

poza http://anysa.sunphoto.ro/Orhidee_cu_probleme/98885726

Edit Tocmai am vazut la o orhidee (dupa ce am udat-o) ceva negru ca o musca si era mult mai mare fata de alte ganganii pe care le-am vazut pana acum, ce poate fi???
Gata, am aflat am niste "podoabe" de tripsi, acele chestii negre sunt tripsi.
Scuze ca v-am stresat, cel mai tare ma deranja ca nu stiam ce au. Acum stiu ce am de facut, numai sa gasesc ce mi-a recomandat Victor.

FFF folositor acest link http://egradini.ro/forum/threads/bolile-si-daunatorii-orhideelor-descriere-si-tratamente.11500/
 
Ultima editare:

Anysa

Member
Din experienta voastra sunt sanse ca orhideele mele sa-si revina? avand in vedere ca: la o orhidee i-a picat frunza principala , alta orhidee nu mai are radacini, la alta orhidee au putrezit aproape toate radacinile, si la celelalte sunt doar frunzele afectate .:worried:
Bafta mea ca am si orhidee care nu au avut probleme cam 4 la numar( fara mini phale).:rose2:
 
Ultima editare:

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cea careia i-a picat frunza din mijloc, are sanse sa faca pui daca are radacini puternice. Cele care nu au radacini, pot face altele, daca sunt udate cu atentie. :)
 

Anysa

Member
Cea careia i-a picat frunza din mijloc, are sanse sa faca pui daca are radacini puternice. Cele care nu au radacini, pot face altele, daca sunt udate cu atentie. :)
Multumesc de raspuns :orangeflower:, da are radacini puternice, ii mergea bine inainte de uratii astia care i-a supt toata seva, are si tija florala, nu stiu daca va mai creste. Eram asa de bucuroasa cand am vazut tija, dar m-am dezumflat :mad:.
 

yo_man

Active Member
buna ziua, am si eu o intrebare: daca sa scot sau nu planta din ghiveci cat timp are radacini noi in crestere...am observat ca cele noi sunt mai sensibile decat cele batrane si s-au lipit de ghiveci...
am incercat sa bag o radacina noua inapoi in ghveci, ca iesise pe gaura de scurgere, si s-a rupt varful de crestere, desi i-am dat cu scortisoara a inceput sa se inegreasca si nu o pot taia decat dc scot planta...si nu stiu cum o fi mai bine sa o ignor pana termina cu radacinile sau sa o scot acum...voi ce ziceti? :wasntme:
asta este pedeapasa ca m-a mancat undeva si nu am lasat-o in pace...:banghead::banghead:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Radacini noi va avea mereu, cat timp este sanatoasa, asa ca acesta nu este un impediment sa o transplantezi.
 

nicoleta81

New Member
Buna
Am mai multe orhidee in apartament. Una dintre ele are cateva probleme si nu stiu cum sa o ajut.
Dupa ce am primit.o frunzele au inceput sa i se inmoaie si am schimbat ghiveciul si compostul. O perioada i.a mers bine...insa acum observ ca radacinile de la suprafata incep sa putrezeasca.
Pe de alta parte, are o tija cu care se cam chinuie...fie i se usuca bobocii...fie floarea cade la putin timp dupa ce se deschide.
As dori si eu un sfat. Ce ar trebui sa fac? Credeti ca ar trebui sa o transplantez din nou? (Am uitat sa precizez ca atunci cand am facut prima data acest lucru nu am taiat radacinile putrezite...nu m.am documentat suficient inainte)
 

nicoleta81

New Member
Buna.
Am mai multe orhidee in apartament si le indragesc foarte mult.
Uneia dintre ele nu ii merge insa prea bine si nu stiu ce sa mai fac.
Dupa ce am primit.o in septembrie, la scurt timp au inceput sa i se inmoaie frunzele. Am transplantat.o atunci intr.un alt ghiveci cu compost nou, insa pentru ca nu m.am documentat suficient nu i.am taiat radacinile putrezite.
Acum observ ca incep sa.i putrezeasca radacinile de la suprafata si frunzele se inmoaie iar. Mai are si o tija cu care se chinuie in sensul ca fie se usuca bobocii, fie florile tin foarte putin si cad.
Astept acum un sfat. Ce ar trebui sa fac? Sa o transplantez din nou si sa o fac corect de data aceasta? Sau cum sa procedez? :(
 

nicoleta81

New Member
Buna. Am o orhidee pe care am transplantat.o dupa ce am primit.o caci i se inmuiasera frunzele. Asta s.a intamplat acum 3 luni. Din pacate, pentru ca nu m.am documentat foarte mult nu am taiat radacinile putrezite atunci.
Acum am observat ca radacinile de la suprafata au capatat o culoare maronie ( cred ca putrezesc) si frunzele se inmoaie iar.
Saracuta are si o tija florala cu care se cam chinuie in sensul ca fie ii cad bobocii, fie florile tin foarte putin si cad :(
Ce credeti ca ar trebui sa fac? Ar fi indicata o retransplantare dupa asa scurt timp ( facuta corect de data asta) ?
Nu as vrea sa o pierd :(
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
buna , ar fi binevenita o poza sa vedem despre ce e vorba .
sa ne spui ce orhidee este .
depinde de soi ,dar nu cred ca e prea buna alege compostul ca si substrat ,probabil de la prea multa apa incepe sa putrezeasca ,de obicei orhideele au ca si substrat scoarta .


bine ai venit pe forum :)
te asteptam aici : http://egradini.ro/forum/forums/noii-membri-se-prezinta.25/ ca sa ne cunoastem mai bine :)
 

nicoleta81

New Member

Cam asa arata. Are o radacina veche din care au crescut mai multe noi...iar restul incep sa aiba o culoare maronie. a avut doua tije florale cand am pimit-o iar dupa ce au cazut florile pe fiecare a iesit cate o crenguta noua. Una dintre tije am taiat-o de tot pt ca se tot uscau bobocii. Cea care se vede in poza a avut mai multe flori dar au cazut incet-incet. Cum ar trebui sa o ajut? :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Este posibil sa o fi udat prea mult... Pune te rog niste poze cu planta, ghiveciul, radacinile, frunzele... pot fi de ajutor
 

nicoleta81

New Member
Este posibil sa o fi udat prea mult... Pune te rog niste poze cu planta, ghiveciul, radacinile, frunzele... pot fi de ajutor
http://postimg.org/image/n38tv1idp/
http://postimg.org/image/t3ppnj8mr/
http://postimg.org/image/oa5yioc4z/
http://postimg.org/image/zejaj8uo7/
http://postimg.org/image/7obq8guvx/
(click-dreapta pe iconita/copy image URL/paste in pagina noua= pentru a putea vedea imaginea)
Cam asa arata. Are o radacina veche din care au crescut mai multe noi...iar restul incep sa aiba o culoare maronie. a avut doua tije florale cand am pimit-o iar dupa ce au cazut florile pe fiecare a iesit cate o crenguta noua. Una dintre tije am taiat-o de tot pt ca se tot uscau bobocii. Cea care se vede in poza a avut mai multe flori dar au cazut incet-incet. Cum ar trebui sa o ajut?
 
Ultima editare de un moderator:

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Editeaza te rog postarea, poti pune direct link-urile, fara alte ajustari. :)
Nu am posibilitarea sa fac click dreapta pe tableta.

L.E: am editat eu

Cand incarci poze e postimge, iti ofera site-ul direct formatul linkurilor de pus in forum. Alege din lista optiunea respectiva si copiaza direct codul in forum.
 
Ultima editare:

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Scoarta orhideei tale imi pare prea uscata. Cum uzi orhideea si la ce interval de timp? Cum este pozitionata fata de sursa de caldura din camera? ( calorifer, etc)
 

nicoleta81

New Member
O ud cam o data pe saptamana. Las apa sa curga mai mult in ghiveci ca sa se umezeasca bine apoi las sa se scurga. Cred si eu ca problema e cu caloriferul...orhideea sta pe pervazul din camera chiar deasupra caloriferului... tocmai am masurat variatia de temperatura iar cand caldura functioneaza, in locul respectiv sunt pana la 28º
Am observat ca doar partea superioara a ghiveciului e uscata...in partea inferioara se vad urme de umezeala.
O alta problema pe care mi.o pun este legata de "pamant" ca sa zic asa. Nu stiu daca cel pe care l.am pus eu este ok pt planta. E ceva mai marunt decat cel pe care il au orhideele atunci cand le cumperi din florarie. Am impresia ca fiind asa marunt radacinile nu pot respira. Imi puteti recomanda un produs mai bun?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Scoarta pare in regula. Pamant nu se pune la orhidee, doar scoarta. O scoarta de buna calitate este Compo. Parca se gaseste in Hornbach. Pentru stimularea cresterii radacinilor, poti adauga putin perlit in scoarta ( uneori are deja perlit scoarta ambalata)

Orhideele se uda cel mai bine prin scufundarea in apa. Poti folosi o galetusa de 1l de iaurt, smantana. Lasi orhideea in apa timp de 10-15 min pana cand scoarta de umezeste bine. Nu recomand deloc udarea direct de la robinet din 3 motive:
1. Poate ajunge din greseala apa in interiorul frunzelor si aceasta este cea mai sigura metoda de a omori o phalaenopsis.
2. Nu primesc suficienta apa, se scurge imediat prin scoarta aerisita.
3. Apa din retea contine clor. Cand m-am mutat la bloc, am pierdut cam jumatate din phale doar pentru ca le-am udat direct cu apa de la robinet. Poti lasa apa intr-un recipient deschis cu 24 de ore inainte, timp suficient ca cea mai mare parte a clorului sa se evapore.
 

nicoleta81

New Member
Am cumparat de la florarie ceva special pt orhidee. Deci nu e pamant clasic pt flori.
Si in sezonul rece este ok frecventa aceasta de udare - o data pe saptamana? Stiam ca iarna se uda mai rar (p.s. - cam asa le udam si asta.vara si le mergea bine) dupa ce a venit iarna am mai sarit peste cate o udare. Sau depinde de temperatura? Ma gandeam si la varianta ca iarna, desi afara e frig, ele tot la caldura stau...deci conditiile din acest pct de vedere ar fi cam la fel.
Scuze ca poate pun intrebarile asa haotic dar am atatea de pus si nu stiu cu ce sa incep mai intai :worried:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In primul rand nu este nevoie sa ii schimbi din nou scoarta. Nu are rost sa o strezezi cu o noua mutare. Transplantarea unei orhidee se face de obicei o datala 2 ani, sau cand ghiveciul devine neincapator pentru radacini. Este recomandat sa nu se schimbe scoarta atunci cand orhideea este inflorita.

Indiferent de sezon, orhideea se uda atunci cand scoarta este uscata si radacinile sunt albicioase. Ghiveciul cu scoarta uscata este mult mai usor. Deci, daca scoarta se usuca dupa o saptamana, o poti uda dupa o saptamana. DAca scoarta se usuca dupa 2 saptamani, o uzi dupa 2 saptamani :)
 

nicoleta81

New Member
Multumesc foarte mult pentru sfaturi. Voi tine cont de ele.
As vrea sa mai intreb ceva. Este in regula sa muti pozitia orhideei? De exemplu, pana acum tineam orhideele intr-o singura pozitie astfel ca au inceput sa se indrepte putin spre geam...spre lumina. Azi le-am pus exact invers...deci orientate spre interior. Am o prietena care face destul de des chestia asta si orhideele ei sunt pozitionate frumos pe centrul ghiveciului fara sa atarne intr-o parte.
O astfel de schimbare poate sa afecteze planta in vreun fel?
 
Sus