Problema cu phalaenopsis II.

sarselia

Active Member
Moderator
Sincera sa fiu am mai avut si eu candva niste pete din acestea pe radacini insa nu au influientat cu nimic cresterea si dezvoltarea plantei.Se prea poate sa apara de la umiditatea scazuta, etc.
Daca planta in sine merge ok atunci eu nu as stropi-o cu nimic.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cu mare placere!
Se poate aseza un strat de pietricele sau de bile de argila la baza ghiveciului si acest lucru le va mai ajuta in legatura cu umiditatea.Mai ales ca va veni si vara si vor duce lipsa de umiditatea pe care ele o prefera.
 

nely

Member
Scuze ca intervin si eu...aceste "pete" daca par "lemnificate" (ca si cum ar fi uscate) pot fi asa si daca uda planta cu apa direct pe radacinile externe (care se vad la suprafata ghiveciului), asa raman, dar, daca celelalte radacini din ghiveci sunt ok nu e nici o problema. Daca le uda cum am zis, sa evite metoda asta si mai bine le lasa intr-un vas cu apa (de ex lighean) pana cand radacinile se umezesc si apoi le lasa putin sa se scurga de apa.
O alta metoda pt umiditate ,mai ales pe timpul verii cand e f cald, este daca cumpara un umidificator de camera , mai ales daca are mai multe plante...
 

pesi

Member
Buna Nely

Le uda prin scufundare am inteles ,deci ar fi ok, iar umidificator nu stiu, este scump?Are mai multe orhidee dar nu stiu daca merita investitia....
 

nely

Member
Pesi, eu mi-am luat un umidificator romanesc acum vreo 2-3 ani si cand incep caldurile ii dau drumul si il opresc seara cand ajung acasa, sunt multumita de el doar ca are rezervorul cam micut dar il las la o treapta mai mica (pulverizeaza mai putin si incet) si ofera umiditate suficienta,pt mine a meritat, mai ales ca nu a fost nici scump,in jur de 100 lei atunci, dar mai am alt umidificator de care nu sunt multumita deloc, de regula, cele "laudate mai mult" nu merita banii. Cel micut,primul, are posibilitatea rotirii jetului in orice directie,l-am pozitionat pe o policioara mai sus de pervazul cu orhidee.Acum, nu pot spune ca toata lumea trebuie sa faca la fel, fiecare hotaraste cum e mai bine pt el si pt plantele pe care le are.
Scufundare,inseamna si ca apa ajunge direct pe radacinile de deasupra ghiveciului,sau nu?...la alte orhidee are aceeasi problema? ca sunt doar maron nu e problema, important e sa aiba radacini sanatoase.
 

pesi

Member
Da ,sunt sanatoase da, scufundare cum zici, multumesc de info privind umidificatorul, eu nu am,dar cred ca e util
 
sarselia a spus:
Sincera sa fiu am mai avut si eu candva niste pete din acestea pe radacini insa nu au influientat cu nimic cresterea si dezvoltarea plantei.Se prea poate sa apara de la umiditatea scazuta, etc.
Daca planta in sine merge ok atunci eu nu as stropi-o cu nimic.
Sa stii ca la mine aproape toate radacinile sunt asa. Cele noi sunt curate, cele vechi ajung asa. Nu cred ca sunt de la umiditate scazuta, tinand cont de faptul ca eu am umiditate ridicata.
Mai degraba de la sarurile din apa. Se curata foarte bine cu o periuta sau buretel.
Nu afecteaza cresterea si inflorirea orhideelor.
Cineva spunea ca se innegresc de la fertlizantii din apa , dar nici asta nu mi se pare adevarat. Anul trecut am fertilizat doar foliar, radacinile tot asa au ramas. Doar cele care nu stau in substrat.
 

Angie89

New Member
Buna ziua, am si eu probleme cu o phala si as vrea sa va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. O am de mai bine de 2 ani, timp in care nu am schimbat niciodata substratul. Nu am avut probleme pana acum 2 saptamani, cand a inceput sa faca mucegai alb pe substrat si apoi pe frunze. M-am gandit sa o transplantez, dar este inflorita tot timpul anului. Are 6 frunze, 5 tije si 3 keiki, cu flori si boboci. Sa mai astept sau sa schimb substratul acum? Alte idei pt a scapa de mucegai? Multumesc anticipat
 

pesi

Member
O alta intrebare am si eu de la o cunostinta, eu stiu ca substratul de orhidee e suficient , dar va intreb si pe voi:

Este ok sa foloseasca la phale si cambria substrat format numai din scoarta ( bucatele medii) fara muschi, perlit sau mai stiu eu ce altceva care sa mentina apa?A folosit pana acum pamant de orhidee floria,ati avut vreo experienta cu el ?
 

yo_man

Active Member
Aveti idee dc fainarea de la trandafirii mici de ghiveci, se ia la phale?
Eu am scoarta de la floria si nimic altceva si este ok. Dc amesteci muschi cu scoarta, o sa fie mai greu sa-ti dai seama cand sa o uzi..scoarta se usuca mai repede, muschiul mai greu..
 

Rebeca C.

New Member
Buna,
As avea si eu o intrebare?am o orhidee Phalaenopsis primita cadou in martie si una in iunie cam si am observat vreo 2 insecte micute inchise la culoare si pareau lunguiete(le-am omorat)cred aveau mai putin de un mm si pe dosul la o frunza la cea primita in martie are niste pete albe micute ca de vata ,oare sa fie vorba despre tripsi?Pe cea primita in martie am observat cateva picaturi lipicioase pe o frunza.Apoi mai am o orhidee Onicidium tigrus(parca asa ii spune) care are cateva panze micute albicioase si astazi am omorat un paianjen micut rosiatic,oare sa fie paianjenul rosu? Mentionez ca nu folosesc fertilizant si ca au lumina sufienta si apa zic eu si ca le pulverizez din cand in cand.Ce ma sfatuiti sa fac? sa le ud si sa le bag pe toate separat si ermetic in plastic transparent?nu as vrea sa folosesc chimicale...
Trebuie neaparat folosit fertilizant la orhidee?

Mentionez ca am mai postat roblema mea si in alt topic unde se vorbea despre boli si daunatori la orhideea dar nu am primit raspuns si am scris si aici,daca am gresit cu ceva va rog sa imi spuneti ca sunt noua si nu prea stiu regulile.Va multumesc fff mult
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Petele albe ca de vata pot fi paduchi lanosi. De acestia scapi simplu, ii indepartezi manual cu o penseta sau cu un tampon umed. Cureti apoi frunzele cu apa. Repeti operatiunea dupa 2 saptamani, ca sa fi sigura ca ai scapat de toate larvele.

Paianjenul rosu ataca intr-adevar si orhideele si se dezvolta in mediu uscat. Poti cumpara de la o farmacie fitosanitara un acaricid special pentru paianjenul rosu (Nissorun) si tratezi toate plantele, pentru ca e posibil sa se fi intins si la altele. Sau, asa cum ai spus, poti incerca mai intai solutia mai putin agresiva: pulverizezi orhideea cu apa (atentie mare la phalaenopsis sa nu ajunga apa in axisul plantei, pentru ca va putrezi) si o bagi cu totul, asa umeda, intr-o punga pe care o inchizi bine. Poti eventual umezi si punga in prelabil. Paianjenii nu suporta mediul umed si vor muri in cateva zile. Incearca sa cureti bine si pervazul unde stau orhideele, sa nu ai surpriza ca paianjenul sa reapara.

De asemenea, mai poti incerca uleiul de neem. Unii il lauda mult (spunad ca poate fi folosit pe post de insecticid, acaricid dar si ingrasamant), altii zic ca e apa de ploaie. E ecologic, nu e agresiv pentru planta, deci nu ai mare lucru de pierdut daca il incerci. http://www.gazetadeagricultura.info/eco-bio/614-agricultura-ecologica/15845-ulei-de-neem-un-insecticid-ecologic-eficient.html
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Aveti idee dc fainarea de la trandafirii mici de ghiveci, se ia la phale?
Nu am auzit de fainare la phale. Daca ti se pare ca au o problema, verifica sa nu fie vorba de putregaiul cenusiu, la care phalele sunt intr-adevar sensibile.
 

Rebeca C.

New Member
Multumesc foarte mult Caramell pentru raspuns...
Un singur dubiu mai am...pe acelasi pervaz mai am si alte flori,pe toate ar trebui sa le impachetez in punga transparenta?
Un sfarsit de saptamana frumos si linistit va doresc :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Probabil ca da, in caz ca nu vei utiliza metoda chimica pentru a scapa de paianjen. Poti desface zilnic punga si aerisi plantele 2-3 minute. Eventual mai poti pulveriza apa pe peretii interiori ai pungii, daca apa s-a evaporat intre timp. Asta pentru a nu risca sa formeze mucegai. 3-4 zile nu cred ca le va dauna sub punga.
Atentie insa la plantece care nu prea tolereaza umiditatea.
 

Anysa

Member
Desi am separat orhideele bolnave de cele sanatoase , mai toate au ceva, nici nu mai stiu ce :banghead: am vazut un gandacel la o violeta pusa in pamant la inradacinat, la o orhidee am vazut paianjenul rosu, aproape am omorat orhideea ca sa scap de paianjen (dus cu apa calda-fierbinte) la alta orhidee ceva ca niste purici. Cred ca inebunesc ca aproape toate au inceput sa faca pete pe frunze (am 16 orhidee). sunt cu nervii la pamant :banghead::banghead::banghead: mi-e frica sa ma mai uit la ele :worried::mad:
As vrea sa fac poze dar cand le vad asa.... :swear::swear::swear::banghead:
As cumpara ceva dar serios daca stiu ce, singurul lucru pe care l-am cumparat acum 3 zile este insecticid ecologic, maine ma duc la un magazin specializat (fitofarmacie), azi nu am avut timp.

EDIT:
Pe langa daunatori este posibil sa fie o viroza ceva??? daca da cum o tratez???
Primele orhidee le am de un an jumatate si niciodata nu am avut probleme cu ele. :worried::worried::worried:
 
Ultima editare:

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Petele acelea albe sunt arsuri solare. Le tii cumva pe un pervaz unde bate soarele? Cea mai buna expunere pentru phalaenopsis este expunerea nordica. Au nevoie de lumina, insa in niciun caz soare direct. Phalaenopsis sunt orhidee de umbra.
 

Anysa

Member
Multumesc de raspuns.

Tocmai asta este ca nu le tin pe pervaz, stau chiar la 2-3 metri de geam, si una din ele are tija florala cred ca se chinuie de 2 luni sa creasca si nu creste, ceva cred ca au ele.:oops:
 
Ultima editare:
Sus