Problema cu phalaenopsis II.

danya

Active Member
Orhideea mea a facut boboci, s au deschis 2 flori si restul bobocilor s au vestejit si au cazut, totul in cateva zile :eek: :(
 

edgji

Member
Am nevoie de ajutor.....astazi am gasit pe tija florala a unei orhidee phale, ceva "lichid" asemanator cu roua, dar extrem de mic ( varf de ac) si putin lipicios. Am facut poze supermacro dar nu le pot posta iar pe imageshack mi le reduce pt ca sunt imense (21Mp)
Pentru inceput am sters tija cu spirt nediliuat, asa cum am procedat cu lanosii luati de la Brico acum un an ( am scapat de ei cu acest tratament)....nu se vede nimic "misunand", dar banuiesc ca "transpiratia tijei" nu a aparut din senin !!??

https://imageshack.com/i/0m03o1j

PS punctisoarele albe sunt transparente in realitate
PPS uitasem...florile si bobocii,par sa nu fie deranjate cel putin pt moment
 

adrianam

Well-Known Member
Posibil sa fie de la paianjenii rosii.
La mine au aparut pe frunzele unui bonsai, care sta langa o phalaenopsis.
Credeam ca orhideele nu sunt atacate de paianjenul rosu!
Sau ale mele nu au avut asemenea probleme pana acum! :nu-mi_place:
 

lelia

Well-Known Member
Si plantele mele au aceasta ,,problema ''.Am intrebat pe aici cu ceva timp in urma si raspunsul a fost ca aceasta ,,boala ''se numeste ,,mierea florilor ''si inseamna ca plantele se simt bine .Nu este daunatoare dar e inestetica si atrage praful ,deci acolo unde e secretata in exces o curatam usor cu o carpa moale si apa calduta .
 

edgji

Member
Pffff...si eu le-am sters repede cu spirt.....sper sa nu fi suparat bobocii
Multumesc!!!!!
...daca este asa nu-i bai....chiar eram surprins ca a inflorit si face in continuare boboci fara sa se sinchiseasca de "problema" aparuta
 

edgji

Member
MASCHA a spus:
Si la mine sunt la un dendrobium ,dar dupa cum se vede ai merge de minune :D
AHA exact asta are si phale ...... :somn: ....m-am linistit...multumesc de informatie Lelia si Mascha
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Deshidratare, arsura solara...oricum, pare sa fie o frunza bazala - daca e asa, poate fi o frunza care a imbatranit si trebuie indepartata.
 

danya

Active Member
Nu este bazala, ca altfel nu mi faceam probleme. Nici deshidratare pt ca radacinile sunt mereu verzi, iar arsura solara nu cred pt ca nu bate soarele pe ea si in perioada asta nu are putere...
 

diana_i_d

New Member
Buna!
Am si eu 2 phale, cea din imaginile de mai jos o am de un an si cred ca e la a 2a inflorire la mine, tinuta doar acolo unde o vedeti acum. Am sesizat ieri ca frunzele incep sa se inchida la culoare de la exterior si nu inteleg de ce. De 2 zile tot citesc si am constatat ca am gresit cu udatul, eu o udam cam la 2 zile, cand mi se parea ca nu mai este umed pamantul din ghiveci, dar nu a dat vreodata semne ca nu i-ar merge bine.
De la ce sa fi ajuns asa florile?
http://s744.photobucket.com/user/Diana_ ... sort=3&o=0
http://s744.photobucket.com/user/Diana_ ... sort=3&o=0
http://s744.photobucket.com/user/Diana_ ... sort=3&o=2

Multumesc frumos!
 

lelia

Well-Known Member
Buna Diana ,bine ai venit !

Mie nu-mi pare a fi o problema ,planta arata bine ,este adevarat ca ai cam exagerat cu apa (sper ca n-au putrezit radacinile ),de regula substratul trebuie sa se usuce intre udari ,mai ales iarna ,dar sa aiba umiditate atmosferica ridicata .Frunzele se pot ,,colora”din cauza soarelui ,sau poate ai folosit ceva ingrasamant mai concentrat .
 

diana_i_d

New Member
Multumesc frumos! Ingrasamantul l-am folosit o data pe luna, combinat cu apa dupa cum era trecut pe sticla, dar e posibil sa mai fi udat o data sotul cu el fara sa stie. De la soare mi-e greu sa cred ca e pentru ca a fost foarte innorat in ultima perioada si a stat acolo si vara fara probleme (soarele bate pana la 10).
E ceva ce as putea face sa-si revina? Pot sa verific in vreun fel radacinile fara a o deranja?
 

lelia

Well-Known Member
Fenomenul e ireversibil ,poti doar stopa extinderea . Radacinile trebuie sa fie verzi si ferme ,cand pamantul e ud (asa cum e cel din poza )si argintii cand este uscat .daca sunt maronii si moi ,inseamna ca au putrezit .Daca nu se vad prin peretii ghiveciului ,incearca sa indepartezi din substratul de la suprafata pana dai de radacini ,apoi il pui la loc ,in functie de ce descoperi .phalele sunt greu de ucis ,dusmani de moarte ...apa si frigul . Sper sa reusesti sa intelegi ce s-a intamplat si sa te bucuri de frumusetea lor .Sunt plante minunate !
 

adite

Active Member
Substratul ar trebui schimbat, daca a fost ud prea mult timp. Ghiveciul ce diametru are? Pare mai mare decat cel in care se cultiva aceste orhidee. In plus, ar trebui facute gauri pe toata suprafata vasului pentru ca substratul sa nu ramana ud mult timp. Mai bine verifici acum radacinile decat sa fie prea tarziu si sa pierzi plantele. Dupa ce isi revin, vor inflori din nou. Succes!
 

diana_i_d

New Member
Multumesc! Diametrul e de 15cm in partea de sus, e prea mare?
[Later edit:] Am fost la cateva florarii intre timp si am gasit doar ghivece identice cu cele pe care le am deja. Radacinile pe care le vad eu mai la suprafata par a fi putrezite, asa ca as vrea sa o schimb cat mai repede, aveti idee unde gasesc ghivece potrivite si amestecul cu scoarta mai mare? Eu am pamant de orhidee, cumparat cand le-am mutat anul trecut, dar pare prea dens fata de ce am mai vazut.

adite a spus:
Substratul ar trebui schimbat, daca a fost ud prea mult timp. Ghiveciul ce diametru are? Pare mai mare decat cel in care se cultiva aceste orhidee. In plus, ar trebui facute gauri pe toata suprafata vasului pentru ca substratul sa nu ramana ud mult timp. Mai bine verifici acum radacinile decat sa fie prea tarziu si sa pierzi plantele. Dupa ce isi revin, vor inflori din nou. Succes!
 

pesi

Member
Buna la toata lumea

Un prieten are probleme cu Phale, au aparut niste pete maronii pe radacini ca mai jos,la mai multe Phale


Ce poate face? E vreun daunator? E necesar fungicid sau altceva ?
 
Sus