Problema cu phalaenopsis II.

claude

Well-Known Member
Moderator
mariamary a spus:
ale mele au avut tije pana in iunie-iulie...e normal sa nu-mi mai faca tije pana acum????ce ma sfatuiti sa fac...gresesc eu undeva????

Presupun ca plantele tale sunt recente, deci nu au reinflorit pana acum la tine, nu?
Da, e normal, din moment ce ai avut flori pana in iulie...orice planta are o perioada de repaus, nu exista nici o planta care sa infloreasca non stop. In mod normal dupa terminarea infloririi planta produce noi radacini si frunze, probabil la fel fac si ale tale, iar la momentul cand vor fi pregatite vor da o noua tija.
 

Iza_sz

New Member
Buna ziua,
Ma lupt cu paduchii lanosi. :( spal frunzele cu apa, spirt diluat, am izolat, zilnic le verific, indepartez tot timpul orice gasesc pe flori, tije sau frunze, dar nu reusesc sa scap nicicum de uratii astia. Deja am pierdut florile la 3 phale din cauza ca s-au instalat in ele. Nu e ca imi pare rau de flori, sper sa salvez plantele.

Va rog sa ma sfatuiti ce solutie sa cumpar, in ce concetratie, cat de des si cum sa o aplic (pulverizat pe frunze/flori sau udat substratul)

Multumesc mult
 

lelia

Well-Known Member
Bine ai venit, Iza !
Sunt foarte pacatosi acesti daunatori :( Daca nu reusesti sa-i elimini prin strivire si curatare poti folosi un insecticid ,decis ,mospilan ,actara ...sau cu spray insecticid .De la fitosanitare vei primi sfaturi despre concentratie si solutia potrivita pentru problema ta .Pulverizat pe frunze ,ferit cat poti radacinile .Bafta si s-auzim vesti bune !
 

adite

Active Member
Mai bine fara spray, s-ar putea arde frunzele si radacinile. Incearca cu Mospilan sau alt insecticid cumparat de la fitosanitare.
 

Lorena

Member
Re: Problema cu phalaenopsis II.- va rog ajutati-ma cu un sf

Va rog mult de tot ajutati-ma cu un sfat. De ceva vreme am observant ca orhideele mele care erau extreme de sanatoase si infloreau tot timpul au inceput sa aiba problem. Am observant azi niste gaze mici negre si pe frunza noua ce creste si pe flori. florile par macate, roase. Am pus poze ca s avedeti si voi. Sincer eu nu am mai vazut asa ceva pe orhidee si le am de mai bine de 4 ani ....Cum sa le tratez? sunt asa de trista :(







 

puffy80

Member
Nu stiu exact ce sunt. M-am luptat si eu cu ei la o Vanda si....au castigat, adica din 8 boboci care urmau sa se deschida, nu au rezistat decat 2 anemici. Eu banuiesc ca sunt tripsi. Mai asteapta si alte pareri...
 

Lorena

Member
Toata ziua am studiat problema si cred si eu ca sunt tripsi :( Se pare ca i-am luat cu pamantul cel nou, desi sincer sa spun am cumparat un pamant special din olanda :(. Problema e ca nu stiu cum sa scap de ei? nu cred ca orice insecticid merge la orhidee, mai ales ca sunt toate inflorite ...
 
Am si eu o frunza asa cum este in poza a doua. Asta vara am scos orhideea din ghiveci, am taiat din radacini si am pus-o la loc. Noua frunza este asa. Cred ca mai dregraba este ceva viral. Am vrut s-o arunc, din motive estetice, dar am observat ca ii da o tija. Nu cred ca tripsii sunt vinovati de o astfel de frunza. Eu nu am nicio ganganie.
Daca orhideea ta are 4 ani, mi se par cam putine radacini. Ai taiat din ele?
Legat de substrat, incearca sa alegi numai scoarta. Mai observ si altceva pe acolo si este posibil ca un material organic sa dezvolte ganganii. Mi s-a intamplat la pamantul de flori Compo.
Substratul de orhidee de la Compo este foarte bun. Eu aleg doar scoarta.
Eu as scoate orhideea din ghiveci si as spala-o cu apa calduta ca sa inlatur orice ganganie. Pur si simplu, as baga-o sub dus si as insista pe orice portiune, de la radacini la flori, As folosi o compresa demachianta, pensula de pictura, orice. Apoi as planta-o in alt substrat care sa contina numai scoarta.
 

Lorena

Member
Multumesc mult pentru sfaturi. Daca stau bine sa ma gandesc am schimbat pamnatul orhideelor in vara aceasta. Nu le-am taiat deloc din radacini doar le-am mutat in ghivece mai mari. Cam toate au probleme dar cea din poza sta cel mai rau. Au insa tije de flori noi si imi era frica sa le stropesc cu cine stie ce insecticide.
Pamantul pe care l-am luat este special pentru orhidee de la Flower Time. Este substrat cu scoarta din Olanda. Imi poti recomanda ceva mai bun? eu pana acum am folosit tot din acesta si nu au fost probleme pana acum.
Probabil ca asa am sa fac le spal cu totul si le schimb substratul dar as vrea sa cumpar ceva bun. Care e cel mai bun substrat pentru phalenopsis?
 
Eu nu le-as stropi cu insecticid. Am o colega care a aplicat acest tratament pe frunzele unei muscate si dupa o saptamana nu mai era nicio frunza vie.
Eu folosesc scoarta de la Compo (Hornbach, Dedeman). Mai am ceva de la Selgros, dar nu stiu acum ce marca. Aleg numai bucatile de scoarta.
In locul tau as alege scoarta din ce ai tu, fara altceva. As arunca ce este in ghiveci si as pune alta noua din punga.
 

MASCHA

Active Member
Si eu am probleme cu trei phale,au avut florile afectate ca cea din poza Lorenei,problema e ca intai a aparut la una si apoi cand am mutat alte doua linga ea dupa un timp s-au patat si florile celorlalte ceea ce ma face sa cred ca este ceva viral.Deocamdata eu am taiat florile la toate le-am izolat de restul si acum astept sa vad ce se intampla.
Din ce am citit daca ai viroza mai bine arunci planta pentruca se imbolnavesc toate si nu ai cum sa le tratezi.
Eu nu am avut acest curaj sau vointa :(
 

Lorena

Member
Multumesc mult pentru tot ce ati scris! Orhideele mele par inca sanataose, dar frunzele care au crescut noi sunt bolnave cum ati vazut in poza. Am hotarat sa le tai. Am asa o vaga impresie ca totul s-a petrecut cand am mutat orhideele in ghivece noi si le-am schimbat substratul. De fapt am adaugat la ce aveau substrat FLorimo (care din ce stiam eu e destul de bun, poate am avut eu ghinion sa sa fie ceva in substratul acela).
Acum le-am spalat pe toate bine bine de tot, le-am taiat frunzele si florile afectate si azi merg sa caut substrat nou, sper sa gasesc Compo daca voi l-ati testat si e ok.
Inca nu le-am stropit decat cu o solutie cu apa si usturoi :D , tripsii negrii de la suprafata au disparut dar in pamant nu prea am ce face.Am sa le scot cu totul si le schimb tot substratul asa cum m-ati sfatuit. Trebuie sa ma pregatesc temeinic pentru ca am 6 orhidee si va trebui sa investesc ceva banuti....dar imi sunt foarte dragi si toate au tulpinite noi, trebuie sa le salvez :(
 
Astazi am citit ca tripsii se hranesc cu seva din flori si, uneori, din frunze.
Nu de la substrat creste asa frunza din mijloc si nici de la tripsi. Probabil ca au fost traumatizate radacinile la transplantare. Ca la mine, sigur au fost! Iar, de cele mai multe ori, refolosesc acelasi substrat din ghiveci.
Scoarta de la Compo este buna pentru ca nu se descompune. Daca tu ai deja ceva cumparat, nu stiu daca e cazul sa mai dai banii pe altceva. Alege doar scoarta, spal-o si foloseste-o.
Scoate planta din ghiveci, arunca scoarta in care sta, taie florile si fa o toaleta insistenta intregii orhidee. Spala bine ghivecele cu detergent si un buretel. Replanteaza in scoarta noua. Cel putin, eu asa as proceda.
Din pacate, frunza din mijloc, nu-si va reveni. Iar daca este un virus de vina, intreaga planta ar trebui aruncata sau izolata. Eu am luat hotararea sa o arunc pe a mea. Este mai ieftin sa cumpar alta, decat sa imbolnavesc alte orhidee.
 

MASCHA

Active Member
Dorina ai o poza cu orhideea afectata si pe cre ai aruncat-o?As fi curioasa sa vad cum arata ...la mine frunzele nu au nimic,doar florile au fost afectate :?
 

Lorena

Member
Dorina, am sa procedez asa cum mi-ai sugerat. Incerc sa curat totul: si planta si substratul pe care il am. Frunza afectata am taiat-o. Revin cu vesti
 
MASCHA a spus:
Dorina ai o poza cu orhideea afectata si pe cre ai aruncat-o?As fi curioasa sa vad cum arata ...la mine frunzele nu au nimic,doar florile au fost afectate :?
Cand ajung acasa ii fac o poza, ca inca n-am aruncat-o.
Dupa cum spuneam, eu am scos din ghivece 2 orhidee, am taiat din radacini, inclusiv vreo 3 cm de la baza lor si apoi le-am replantat in aceeasi marime de ghiveci. Frunzele care au inceput sa creasca sunt diferite. Cresc cu mici umflaturi si dungi ca de cicatrice. O orhidee, de la care am ramas cu un puiut, am aruncat-o. Mi-a mai ramas una, careia ii da o tija. Dar frunza se dezvolta in continuare asa.
Nu mai tin minte daca le-am taiat radacinile, la ambele orhidee, in aceeasi zi. Cert este ca nu le-a placut ceva.
Cu un an in urma mai repetasem operatiunea si totul a fost in regula. Orhideea respectiva n-a avut nicio problema si a inflorit.
Acum, sunt curioasa cum ar creste florile, la asta cu frunza ciudata.
Orhideele cu frunze ciudate au stat vreo 2 luni printre altele. Frunzele lor s-au intrepatruns cu ale altora. Nu au transmis nicio boala, pana acum.
Pe un forum din afara, intreba cineva exact despre aceasta frunza defecta si arata si o poza. Si el, schimbase doar ghiveciul, ca in cazul Lorenei. Nu a stiut nimeni sa-i spuna ceva. Eu stiu clar ca am traumatizat radacinile.
Cu cativa ani in urma spalam Phalele in cada, inclusiv florile. La una dintre ele, cand s-au deschis bobocii, aveau mici puncte umflate, transparente, pe petale (fara lichid). Urmatoarele flori au fost OK. Si atunci s-a intamplat ceva, dar nu stiu ce.
In cazul prezentat de Lorena, florile sunt mancate de tripsi. Care exista pe bune si care asta fac. Frunza defecta este de la altceva.
Eu am incercat sa explic situatia mea, ca poate intereseaza pe cineva, vreodata. La mine nu exista niciun fel de ganganie si stiu sigur ce am facut. Ma intreb singura, virus, de unde? De pe mainile mele sau de pe o foarfeca cu care tai pungi sau hartie in bucatarie?
 

Lorena

Member
Dorina, in cazul meu, cand am schimbat ghivecele eu am transplantat orhideea cu totul (inclusiv cu vechiul substrat) in ghiveciul nou, tocmai pentru a nu traumatiza planta. Nu I-am taiat deloc rasdacinile iar substratul nou l-am adaugat doar pe margini. Asa cum spui tu, si eu sunt atenta cand lucrez cu florile, spal uneltele, nu stiu de unde puteam sa aduc tripsi pentru flori sau virus pentru frunze :(. Singura mea explicatie a fost ca poate a sosit ceva cu pamantul....dar poate sa nu fie asa. Oricum m-am hotarit ca in aces weekend am sa le iau pe rand le spal bine si le mut in substrat nou. Am sa va anunt daca reusesc sa scap de probleme :D
 

puffy80

Member
Ai tinut-o cumva peste vara afara? Sau poate langa o planta nou venita? Asa ar fi putut lua tripsii...
 

Lorena

Member
Puffy, orhideele mele nu au stat deloc afara, le tin in acelasi loc de 4 ani si sunt doar ele pe acel pervaz. Le-a si mers foarte bine pana in vara asta cand le-am schimbat ghivecele si am adaugat substrat nou si nu pricep ce s-a intamplat cu frunzele lor.

Dorina, frunza orhideeei tale seamana cu ce a patit si orhideea mea, doar ca la tine nu au fost tripsi. In cazul meu tripsii i-am vazut doar pe flori. Cand m-am uitat cu lupa i-am observat si ascunzi intre frunze, chiar in locul unde crestea frunza noua si bolnavioara. E ciudat ce s-a intamplat. Deocamdata le-am stropit doar cu solutia de apa cu usturoi, dar am cumparat substrat nou compo si urmeaza sa le mut.
Problema cea mai delicata e ca orhideele cu frunze bolnave au tulpinite de flori noi si mi-e asa de groaza sa le derajez acuma cu mutatul. Si parca nici nu le-as stropi cu insecticid prea puternic :( ma hotarasc in weekend cum fac.
 
Sus