Problema cu phalaenopsis II.

danya

Active Member
Buna fetelor. Cine ma poate ajuta cu un sfat? Am o phalenopsis care are frunzele patate, sunt niste puncte negre. Sa fie o boala? Am vazut ca si cea de langa ea are una dintre frunze la fel.
 

Anysa

Member
danya a spus:
Buna fetelor. Cine ma poate ajuta cu un sfat? Am o phalenopsis care are frunzele patate, sunt niste puncte negre. Sa fie o boala? Am vazut ca si cea de langa ea are una dintre frunze la fel.
Buna, uite ce am gasit:

Virozele se manifesta pe frunze sub forma de pete neregulate sau dungi, la inceput galbene, care apoi evolueaza spre necrozare; pentru prevenirea virozelor se recomanda distrugerea insectelor care sunt vectorii bolii si sterilizarea uneltelor cu care se lucreaza, cu o solutie naturala de fosfat trisodic sau apa de var cu un pH foarte ridicat.
 

Florareasa

New Member
Buna tuturor!Am patit-o si eu cu una din orhideele mele,ieri dimineata am lasat-o putin pe cea alba sa se bucure de citeva raze jucause a soarelui de dimineata,rasfatul a tinut maxim 30 minute nu mai mult si cind colo azi dimineata uitativa ce vad....probabil a avut insolatie si sa ars????imi pare atit de rau,nustiu ce sai fac sa o restabilesc ,avea asa frunze mascate si carnoase si acum aproape toate sint moi si afectate.....mie tare frica sa nu o pierd,la voi sau mai restabilit dupa astfel de cazuri????????????????








 

Kati

Active Member
Frunzele acelea nu-si mai revin din pacate. O sa creasca altele noi, si cu timpul oricum o sa trebuiasca sa le tai pe cele vechi. Nu le mai pune la soare direct de acum incolo.
 

vivi23ro

Member
am si eu o intrebare, orhideea pe care am facut o cadou soacrei, face flori , pare bine dar are pe tulpina plin de ceva lipicios transparent ce pare zahar, ca e dulce, am si poze dar mai greu cu descarcatul, ce poate fi
 

Roxana

Active Member
este normal si nu trebuie sa-ti faci griji. Acele puncte lipicioase pot aparea si pe tija florala.
 

danya

Active Member

mirunac

New Member
Salut!
Am o nevoie de un sfat: am o phale care a primit acelasi tratament ca si celelalte, insa din motive pe care nu inteleg nici in acest moment, i-au putrezit radacinilie. E posibil sa fi omis faptul ca ar fi avut ceva burete in substrat(ce-i drept, am primit-o cadou iarna trecuta si nici nu m-am gandit atunci sa-i schimb substratul).
Situatia este urmatoarea: mai are doua frunze din cele vechi insa sunt moi, ii da o frunzuluita noua,o radacina noua de maxim 2 cm-singura care a ramas, si are si doi keiki pe tija. De 2 luni sta acoperita in punga si cu bile de argila pentru umiditate in vas, insa nu sunt progrese semnificative. O ud prin pulverizare pe radacina noua cand observ ca este uscata.. Ma gandesc sa tai tija cu cei doi pui, insa nu am curaj...Mentionez ca de 3 luni nu au dat radacini proprii, insa arata foarte bine, au dat frunzulite noi.Mai mult, din unul din pui a iesit si o floare, insa mi-am facut curaj si am taiat-o....m-am gandit ca o streseaza prea mult aceasta situatie..

Poate ma ajutati sa-mi fac curaj....
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu zic sa o lasi in continuare in punga, de multe ori sunt lente in a-si reveni, la fel cum sunt lente in a da semne vizibile de suferinta! Ai rabdare :D
 

mariamary

New Member
buna,sunt noua pe forum asa ca va urez o viata infloritoare!am si eu o pb cu phalele mele....le iubesc prea mult dar nu-mi pot permite noi achizitii asa ca salivez la frumusetile voastre ca ale mele au avut tije pana in iunie-iulie...e normal sa nu-mi mai faca tije pana acum????ce ma sfatuiti sa fac...gresesc eu undeva????
 
Sus