Problema cu phalaenopsis II.

Roxanna

Active Member
Din păcate, fără centru de creștere nu-i mai pot apărea alte frunze. Însă, nu e totul pierdut. Există posibilitatea ca planta, în încercarea de a-și asigura supraviețuirea, să producă un puișor bazal, sau chiar mai mulți. Este posibil ca mugurașul care apare în poză în partea stângă să fie chiar așa ceva.
Ține planta într-un loc puțin mai umbrit, udă mai rar, deoarece nemaiavând multe frunze nu mai transpiră așa mult și ai răbdare. S-ar putea să fii răsplătită cu o plantă nou-nouță.

Succes!
 

fisulix

Member
Substanta lipicioasa de pe spatele frunzelor reprezinta vreun indiciu de boala sau daunatori?
Multumesc!
 

Roxanna

Active Member
Unele orhidee produc picături de substanță vâscoasă, lipicioasă, ca o miere. Alteori poate fi vorba de o boală parazitară. Paraziții, cum sunt păduchii lânoși produc, de asemenea, o secreție lipicioasă.
Verifică planta cu atenție și vezi dacă are alte semne de boală pentru a ști cu certitudine.
 

fisulix

Member
Nu sunt paduchi lanosi. E doar substanta respectiva. De ce natura este totusi aceasta substanta de vreme ce nu se intalneste la toate plantele?
 

fisulix

Member
Am mai cercetat si se pare ca e o substanta pe care o secreta planta pt a atrage insecte. Poate fi stearsa cu o carpa umeda pt a nu atrage si afidele.
Multumesc oricum!
 

analori

New Member
Buna. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, poate ati mai patit-o si voi.
Am rupt din greseala frunza din mijloc, cea mai frageda.Avea vreo 4 cm.
O sa mai creasca o continuare de frunza, o sa-i mai dea si alte frunze pe viitor?
Sunt tare suparata pe mine ca am tras-o un pic in lateral si am ramas cu ea
in mana. :(
Multumesc anticipat de raspunsuri.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Daca e vorba de frunza de crestere, cea din mijlocul plantei, din pacate nu va mai creste. Cu putin noroc, planta ar putea sa-ti faca un keiki (un pui) ca metoda de supravietuire.
 

analori

New Member
gradinar1 a spus:
Daca e vorba de frunza de crestere, cea din mijlocul plantei, din pacate nu va mai creste. Cu putin noroc, planta ar putea sa-ti faca un keiki (un pui) ca metoda de supravietuire.
Multumesc de raspuns. Sunt asa de suparata, ca era superba. Poate va face pui.
Am noua phale. Deocamdata nu am pui de la nici una.
 

Camik

Active Member
Daca nu ai rupt frunza de tot si a mai ramas o bucatica din ea in centru se poate sa dea alta ,asta in caz ca planta nu suferea cumva de putregai in coroana.
Eu am una la care i-a fost retezata frunza din mijloc (mi-a cazut pe ea alta cu masca din ceramica cu tot) Am pudrat cu scortisoara ciotul ramas si acum are alta frunza in crestere.
 

analori

New Member
Camik a spus:
Daca nu ai rupt frunza de tot si a mai ramas o bucatica din ea in centru sete sa dea alta ,asta in caz ca planta nu suferea cumva de putregai in coroana.
Eu am una la care i-a fost retezata frunza din mijloc (mi-a cazut pe ea alta cu masca din ceramica cu tot) Am pudrat cu scortisoara ciotul ramas si acum are alta frunza in crestere.
M am mai incurajat. Planta e foarte sanatoasa. Are cinci tije, vreo 4 cu flori. Am rupt eu din greseala frunza, nu e putreda.
Am pus si eu scortisoara, imediat, doar ca s-a rupt de jos, din centru. Abia se vede ciotul. Nu stiu daca mai are putere sa iasa ceva de acolo. Mai sper.
Multumesc mult pt impartasirea experientei voastre.
 

puffy80

Member
Si eu am rupt din greseala o frunza din centrul de crestere. A crescut alta, pe care am rupt- o din nou, si pe aceea tot din greseala :| . Acum i-au crescut doi pui bazali, per ansamblu e super OK planta. Asa ca, iti doresc succes in continuare. Eu zic ca are mari sanse sa ii fie bine :D
 

analori

New Member
puffy80 a spus:
Si eu am rupt din greseala o frunza din centrul de crestere. A crescut alta, pe care am rupt- o din nou, si pe aceea tot din greseala :| . Acum i-au crescut doi pui bazali, per ansamblu e super OK planta. Asa ca, iti doresc succes in continuare. Eu zic ca are mari sanse sa ii fie bine :D
Multumesc de incurajari. O sa va tin la curent cu evolutia ei.
 

Lorena

Member
Buna din nou, dupa ceva vreme :)
Am revenit cu o problema legat de orhidee. Am o orhidee phalenopsis care a implinit 5 ani si e tot timpul inflorita. Am mutat-o de trei ori in ghivece tot mai mari, transparente. De ceva verme (cateva luni) am observat ca pe substratul orhideei catre peretii vasului transparent s-a format un covor de muschi verde si tanar care acum a umplut aproape tot ghiveciul. Nu stiu cum a aparut acolo dar ma gandesc ca poate ar trebui sa-l scot ca sa poata radacinile sa ajunga la lumina.... Voi ati patit asa ceva? cum ati procedat in astfel de cazuri?
Multumesc
 

lelia

Well-Known Member
Buna Lorena !

Muschiul nu dauneaza, dar va tebui sa fii atenta cu apa , acesta mentine umezeala si nu vezi cand radacinile s-au albit .Verifici greutatea ghiveciului inainte si dupa ce uzi ,asa stii sigur cand are nevoie de apa .
Am vazut phale in pamant normal ,care cresc si infloresc fara probleme ,nu vad de ce le-ar deranja muschiul.
 

liliput

Member
Buna.Am doua orhidee si observ ca radacinile nu arata bine...sant cumva cretze si verde-gri,nu verde sanatos,cum am vazut pe-aici.Aveti idee ce e?
Multumesc
 

Kati

Active Member
Nu am vazut nimic in neregula la radacini. Cu timpul se mai usuca cate o bucata din radacinile de pe suprafata scoartei/ghiveciului, dar aproape in fiecare an orhideea face radacini noi, asa ca nu te speria.
 
Sus