Problema cu bonsaiul

neagu_stefan

New Member
Am si eu o problema cu bonsaiul... :(( ....ii cad fruzele si a mucegait pamantul la suprafata....va rog sa imi spuneti ce sa fac. Multumesc!
 

vali

Active Member
Moderator
Asa este, udarea excesiva, mai ales in cazul unui substrat cu un continut organic ridicat, poate duce la aparitia mucegaiului, cu atat mai mult daca planta e tinuta in interior si - deci - lipsita de curenti de aer.
Elimina cat poti de mult din mucegaiul de la suprafata vasului, apoi pulverizeaza-l cu un fungicid. Daca problema nu dispare in 1-2 saptamani, ti-as recomanda sa inlocuiesti substratul cu unul nou, mai putin organic.
Poti incerca amestecuri de genul: o parte turba, 2 parti pietris de rau (granulatie 3-5mm); o parte turba, o parte argila granulata, o parte caramida sfaramata, sau amestecuri mai usoare: o parte turba, 2 parti tuf vulcanic; o parte turba din fibra de cocos, 2 parti akadama, etc. Depinde ce ai mai la indemana.
Fiind un ficus ginseng (caci asta reiese din imagini ca ai) nu trebuie sa-ti faci probleme ca a trecut sezonul replantarilor. Ficusii pot fi replantati oricand.

Spor la treaba.
 

vali

Active Member
Moderator
Nu AngelEyes, ma refeream la niste imagini pe care Stefan mi le-a trimis mie pe mail :D , uitand ca nu le mai vede nimeni altcineva.
Desi, era mult mai bine daca le posta direct aici, asa cum ar fi fost firesc. :D
 

AngelEyes

Member
Ups...scuze Vali,credeam ca este totusi o poza sau un link si eram curioasa daca numai la mine nu se vede :D
 

vali

Active Member
Moderator
AngelEyes a spus:
Ups...scuze Vali...
N-ai pentru ce, eu am fost neatent :D .

Iar TU, Stefane, baga pozele alea odata, pentru ca s-ar putea sa ai surpriza sa vezi ca primesti mult mai multe raspunsuri decat te-ai asteptat. Pe forum, nu numai "Vali" stie despre bonsai... Iti reduci din sanse si te rezumi la o singura varianta, apeland la un singur individ :).
 

AngelEyes

Member
Hmm...atunci tu ai gresit 50% si restul eu :rofl: E bine asa ? :) Iti dau dreptate in ceea ce priveste pozele,insa poate nu stie sa le puna pe forum inca...si eu m-am chinuit putin pana am invatat cum se face :D
 
Sus