problema cu 2 hortensii

monica.s

New Member
Buna
Am 2 hortensii puse in primavara , au inflorit foarte frumos bogat au crescut mult insa peste vara au inceput sa se usuce pe marginile frunzelor dupa cum se vede in poza.(http://hush.ro/v/users/moni/gradina/FILE0038.JPG )
A trebuit sa le rup multe frunze intrucat multe se inegrisera si arata rau de tot.
Pamantul in gradina este foarte lutos pe langa substratul pe care l-am pus( pamant de flori de la Real)
Saptamana trecuta le-am pus si un capacel de otet pentru a acidifia solul. ( sfat primit de la un florar...)
E adevarat ca nu au primit zilnic apa, dar la 3-4 zile au primit.
Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi?
 

ghia_don

Active Member
Asa cred si eu, iar daca solul e lutos, sigur nici radacinile nu reusesc sa acumuleze ceva...
Ar trebui, in primul rind, sa schimbi pamintul din jurul radacinilor cu unul pentru plante acidofile...
Iar la primavara sa incepi sa-i dai si ceva ingrasaminte...vezi ca sint speciale pentru hortensii.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Monica mie mi se pare mai degraba o intoxicatie. Carentele de minerale se manifesta ca o decolorare printre "venele" frunzelor. Tu acolo ai ceva asemanator unor arsuri. Era la fel si inainte de administrarea otetului?
 

sicora fabian

Active Member
Nu-i de la otet. Eu folosesc doze si concentratii mult mai mari de otet pentru plante mai mici si volume de pamant mai mici.
Insa s-ar putea sa ai dreptate cu carenta nutritiva!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Poate nu cantitatea e de vina, poate a administrat direct la radacina, pe pamant uscat...
 

sicora fabian

Active Member
Aici doar ea stie cum a procedat!
Desi, parca a spus ca a pus o lingura, nu ca a diluat o lingura de otet in apa! :?
 

sicora fabian

Active Member
Nu am incredere in acest "pamant" de turba . . . eu intotdeauna mai adaug macar niste ingrasamant complex, daca nu-l amestec cu mranita!
Fiind pamant argilos in jur, se poate sa se fi comportat ca intr-un ghiveci, iar hortensia este o mare consumatoare de substante nutritive. mai ales ca a udat-o bine iar nutrientii au levigat.
Cred totusi ca s-a epuizat rezerva de hrana!
 

monica.s

New Member
otetul a fost diluat: 4 linguri la 5 litri de apa si am mai pus apa pe langa cei 5 litri de frica sa nu se intample cine stie ce;
hrana o singura data le-am dat peste vara; era ceva ingrasamant special pentru plante cu flori nu stiu exact combinatia de elemente;
plantutele erau la fel si inainte de otet
 

haplea82

Member
a fost arsa de soare +udata insuficient.probabil este plantata intr-un loc prea insorit fata de necesarul ei .hortensia prefera un loc de plantare unde soarele este vizibil in prima jumatate a zilei(chia si mai putin) ,iar dupaamiaza cu umbra!daca nu este astfel plantata este mai bine s-o replantezi
 

monica.s

New Member
amandoua sunt plantate in plin soare de dimeneata pana seara. sa le mut acum ,in toamna , banuiesc ca e cel mai bine...
 

haplea82

Member
muta-le neaparat,altfel mereu vei avea probleme cu ele!in fapt vei vedea ca acum,ca urmare a vremii mult mai blinde vor aparea muguri si frunzulite noi ,verzi normale!da,dupa ce cad frunzele poti sa le muti
 
Sus