Primula

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Foarte frumoasa primula! Fetele au spus bine, nu ii place in casa. Inceara sa o lasi afara pe pervaz, sau pe balcon.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Incearca pe balcon....sau daca nici din ala nu ai.... macar o jardiniera la geam in afara .... preferabil unde soarele direct nu sta decit putin.

Multumesc pt. sfat!
Problema e ca nu am nici un loc racoros,in casa...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
E sezonul de apogeu la primule.... am din alea clasice pt ca nu sint pretentioase si rezista in gradina de peste 10 ani, chiar daca vin veri toride sau ierni dure.


 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Or fi spectaculosi hibrizii prin marimea florii si combinatiile de culori, insa in gradina parca dau mai bine clasicele primule in culori mai modeste, insa atat de bogate in flori!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
La mine criteriul e bibilitul............daca au nevoie de bibilit si nu sint robuste pt vremea de Caransebes..... nu sint de tzinut in gradina. Acum cred ca e momentul lor de apogeu.

Ladybug, nu e nici un buchet.... doar un maxim de inflorire la locul lor de multi ani.
 

yo_man

Active Member
Știe cineva dc sunt atractive pt musculița de sera? Am probleme cu ea în balcon și nu știu dacă sa cumpăr primula. Am observat ca unele plante sunt atractive pt ele, iar pe altele le ignora... :(
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
E destul de toxica... nu are de ce sa fie atractiva pt musculitzele de sera.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
nu am vazut niciodata pe ale mele vre-o musculitze... efectiv in 20 de ani de cind le am...
 
Sus