Primula

:D Buna, foarte frumoasa primula, am si eu in gradinita, numai ca ale mele nu au inflorit decat asta primavara si vara, acum le dau alte frunzulite noi, dar nu stiu daca vor mai inflori,depinde si de vreme cum va fi.. :rose: :nu stiu:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cu adevarat superbe! Pacat ca nu se gasesc si la noi. Dar cine stie, in timp... poate vor aparea.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Serios? Excelenta veste! Cam cand e perioada cand se pot comanda si eventual un pret. :D
 

clematite

Well-Known Member
Caramell a spus:
Serios? Excelenta veste! Cam cand e perioada cand se pot comanda si eventual un pret. :D
Daca sunt amatori, pot sa intreb. Eu am achizitionat irisi, hemerocallis si bujori de la ei. Sunt producatori directi.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc. Daca vor fi mai multi doritori, ma voi gandi si eu la o lista, nu imi permit prea multe exemplare.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu merge sunphoto acum sa vad si eu primulele acelea .
Si mie imi plac mult ...dar iar vin si zic:au nevoie de apa (destula) :( si umbra deasa.Am pierdut si anul asta citeva din cauza soarelui si a secetei.Cele de la foarte.... umbra ,dintre boscheti,sunt ok ca au mentinut umezeala pamintului.Dar nici nu ma bucur de vederea lor fiind ascunse. :( .
Primavara insa sunt o nebunie de culori. Si ele ca si multe alte plantute (dupa parerea mea ) sunt de unica folosinta.
 

helisananca

Member
Tocmai vroiam sa intreb daca are sens sa imi cumpar niste primule deoarece e plin si sunt superbe,insa am citit si m-am lamurit sunt de unica folosinta :( asta era si curiozitatea mea,am mai avut in anii trecuti insa dupa trecerea florilor planta a murit,mi-as dorii sa o tin mai mult sau nu stiu ! exista seminte pt aceasta planta? chiar mi-as dori mereu plantele acestea
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
helisanca... primulele sint perene... problema lor e cu seceta. Daca le dai o zona de gradina mai umbroasa si mai ales mai umeda, te bucuri de ele foarte multi ani. Ideea e sa iei din alea mai putin nobile.... aleas sint mai rezistente.. uite aici un exemplu, ele rezista la mine in gradina de multi ani si nu le dau mai nici o ingrijire

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Se descurca ok atita vreme cit le dai apa regulat, vara le pui la umbra si iarna intr-un coltz ferit de vinturi... nu stiu cum le poti proteja de inghezt.... dar cu cit mai mare jardiniera cu atit mai bine. Poate ar fi bine sa le pui intr-un ghiveci mare de tot.

helisananca a spus:
eu nu am gradina insa le vreau in jardiniere sau ghivece si nu stiu cum s-ar descurca
 

adrianam

Well-Known Member
Eu nu reusesc sa le trec peste vara, se topesc pana toamna.
Cred ca mai fac o incercare anul acesta, sa le pun pe traseul furtunului ce uda, poate rezista asa.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ideal ar fi sa le pui la umbra unui zid, si in pamint in care ai amestecat turba din plin. Turba retzine apa mai bine decit alte substaturi si asta conteaza foarte mult..

adrianam a spus:
Eu nu reusesc sa le trec peste vara, se topesc pana toamna.
Cred ca mai fac o incercare anul acesta, sa le pun pe traseul furtunului ce uda, poate rezista asa.
 

adrianam

Well-Known Member
Umbra nu am decat de la niste Chamaeciparus, dar astia beau toata apa din sol, asa am pierdut niste ghiocei plantati primavara trecuta la umbra lor. Mai am cativa metri patrati mai umbriti dar si astia sunt suprapopulati, si nici aici nu au rezistat, dar nu aveam furtunul de apa pe atunci. Poate le inghesui acolo si intr-adevar, trebuie sa le amestec turba la radacina.
Si la noi am vazut primele primule crem deschise in curtea blocului vecin. Tot acolo am vazut si narcisele imbobocite, stateau gata sa plezneasca si la tine m-am gandit, Popgeo! :D
 

liliann

Member
Eu le am la semiumbra si nu am pierdut niciuna, ba s-au inmultit ca nebunele; e vorba de unele mov--bleu.
Anul trecut am cumparat si alte culori pe care nu le avem, din cele cu flori clasice, care se gasesc frecvent la vanzare, sa vad ce mi-o iesi anul asta.
Si vreau sa cumpar de la plantshop dintralea cu forme mai deosebite; pe site scrie ca sunt perene, are cineva? ma intereseaza daca sunt pretentioase.
 

bebe Iris

Active Member
Eu am plantat in gradina si primule de la magazin. Unele au rezistat si acum sunt inflorite, iar pe altele le-am pierdut. De la plantshop, am cumparat anul trecut si inca nu stiu cum au trecut peste iarna. Banuiesc ca bine, pentru ca la noi umezeala a fost, iar frig mai deloc.
 

gabrielais

Active Member
cele de la plantshop au inceput sa rasara la mine in gradina, deci au trecut iarna cu bine; am si din cele de la magazin care rezista bine la mine pt ca le-am plantat la radacinile pomilor si vara au umbra din plin
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mi-am luat si anul asta 2 buc. .Sa se mai incalzeasca putin si le bag si eu in gradina la umbra desi in fiecare am din toate ce le cumpar rezista EVENTUAL numai cate una si pana in primavara urmatoare ....pleaca in raiul lor :(
 
Sus