Primula

miha

Member
Anul trecut...in iunie. Le-am semanat intr-un loc si apoi le-am repicat pentru ca erau foarte dese... Sunt multe... dar majoritatea sunt numai nuante de rosu...una e...galbena...
 

gabi74

Member
va rog sa imi raspunde-ti si mie la o intrebare...cand se iau semintele de la primule?la ale mele floarea a trecut de mult si am observat ca clopotul cu seminte e tot verde...am in gradina aproximativ 30 de tufe cu primule. sunt foarte frumoase si sunt primele care infloresc primavara. daca as lua seminte as putea trimite la toate care doresc...
 

roxy

Member
as vrea sa am in iarna-primavara primule in jadiniere. stie cineva dupa cat timp infloresc daca pun semintele acum?
 

blueheart_d

Member
am cumparat si eu in primavara un plic cu seminte de primule si scria ca florile vor aparea dupa un an. daca le semeni acum s-ar putea sa infloreasca abia in primavara lui 2010.
 

fixpix

Active Member
si eu asta voiam sa zic. ca nu imi seamana a primule. nu as fi putut sa zic ce is... dar primule tot nu imi par.
desi nu sunt deocamdata familiarizat cu primulele banale...albe sau galbene...
poate or fi hibrizi de primule?

:rofl:
 

fixpix

Active Member
or fi. io nu neg. ziceam doar ca in mintea mea primulele is numai alea cu frunzele "cretze" cu care is io obisnuit :)
precis is enshpe feluri si din astea...
:mrgreen:
 

mymo

Active Member
Stai linistit Caline,si in mintea mea au doar frunze crete dar daca tot se dezbate subiectul,am mai aflat si eu ceva.
 

kriss

Member
cea roz eu stiu ca e primula. o am de la vecina de la tara care zice ca e primula.
cea rosie mie mi s-a parut ca seamana cu aia roz, dar s-ar putea sa gresesc... aia rosie a fost cumparata din piata de mama, dar nu mai retine cum se numea. :(
 
Sus