Primula bolnava?

xamrita87

New Member
Am o primula obconica, care a mers foarte bine pana acum, o am de vreo 4 luni. De vreo 2 saptamani am mutat-o intr-un ghiveci mai mare. Posibil sa o fi udat cam mult(ca am observat ca ii place apa multa). Azi am observat multe tulpini rosii (eu stiu ca erau toate verzi pana acum). Ce problema poate avea?

Multumesc mult
 

xamrita87

New Member
Chiar daca are cateva tulpini rosii ii merge foarte bine, se pare ca m-am speriat degeaba. ;-)
Este in plin proces de inflorire, a inflorit a doua oara in 3 luni. Inca are tijele florale de la prima inflorire, arata cam inestetic, ma puteti sfatui ce sa fac in privinta lor? M-am gandit sa le tai, dar nu as vrea sa aiba planta probleme dupa aceea.
Multumesc

 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Pozele inserate direct din sunphoto nu se vad pe forum. Pune link ca sa poata lumea sa isi dea cu parerea.

In principiu iti spun ca taierea tijelor vechi nu va dauna celor noi. Dezinfecteaza foarfeca si taie cu incredere. Daca nu, asteapta si in timp, daca nu produc seminte, tijele se vor usca de la sine. Daca inca rezista probabil fructifica.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Planta ta arata foarte bine. Mie una imi plac si vechile tije, dar de gusturi... Daca te deranjeaza le poti taia.
 

xamrita87

New Member
Le-am taiat deja astazi, sper sa nu se intample nimic rau in continuare.
Unele tulpini sunt verzi, altele de ceva timp sunt aproape rosii, oare are vreo problema floarea?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Erau moi, avea vreun semn de ciuperca, mucegai? Eu nu am, nici nu am avut aceasta planta. Daca nu sunt semne de boala probabil inrosirea e caracteristica plantei. Tine de maturizarea tijelor.
 

xamrita87

New Member
Nu sunt moi tulpinile, sunt la textura la fel si cele verzi si cele rosii. La maturizarea tijelor nu m-am gandit pana acum.
 
Sus