Primul meu bonsai - bonsai carmona

cornelia

Fondator
Membru staff
Irina Trimis: Dum Iul 30, 2006 12:00 am Titlul subiectului: primul meu bonsai- bonsai carmona

--------------------------------------------------------------------------------
Buna ziua,
tocmai am primit cadou un bonsai carmona. Are 10 ani, arata foarte bine,frunzulitele sunt verzi, (scrie pe hartia lui ca frunzulitele sunt tip perenne- nu stiu exact ce inseamna asta). As vrea sa stiu unde e cel mai bine sa il asez; am inteles ca are nevoie de lumina, dar nu lumina directa a soarelui, insa in acelasi timp am citit ca lumina filtrata de geam nu e buna. Asa ca nu stiu exact unde sa il pun; nu am nici terasa, nici balcon. E ok sa il tin pe pervaz in bucatarie? Daca da, in interior sau in exterior? Noaptea are nevoie de lumina? Nu stiu nimic despre bonsai, dar as vrea sa fac tot ce e posibil ca acesta sa supravietuiasca, mai ales ca acum pare sanatos. Va rog sa imi scrieti orice sfat credeti ca mi-ar fi necesar! In incheiere, as vrea sa adaug ca nu traiesc in Romania, ci in Spania, insa in nord, aproape de ocean, deci e o zona foarte umeda si ploioasa.
Multumesc, Irina


Shohin Trimis: Dum Iul 30, 2006 10:22 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Salut,
Carmona este o planta tropicala cu frunze perene, care nu cad in fiecare an - altfel spus, planta are intotdeauna frunzele verzi. De aceea, in sezonul rece se tine intotdeauna in interior. In perioada calda (cand temperatura afara este peste 15 grade C) poti tine bonsaiul afara, pe pervazul de la bucatarie, cu conditia sa nu stea in bataia directa a Soarelui decat eventual dimineata. Daca nu ii poti oferi asemenea conditii, creste-l inauntru, asigurandu-i cat mai multa lumina si umiditate (o tavita cu pietis umed pe care pui vasul, avand grija ca apa din tavita sa nu intre in contact cu pamantul bonsaiului prin gaura de scurgere). Noaptea nu are nevoie de lumina. Uda bonsaiul de cate ori pamantul se usuca la suprafata (verifici apasand cu degetul), fara a lasa vreodata ca solul sa se usuce complet intre doua udari. Fertilizeaza-l la doua saptamani vara si o data pe luna iarna cu un fertilizator lichid pentru bonsai sau pentru flori de apartament. Iti recomand sa citesti si alte informatii de pe acest site. Sunt in spaniola:
http://www.infojardin.com/fichas/bonsai ... bonsai.htm
Succes.


Irina Trimis: Dum Iul 30, 2006 10:45 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Multumesc de sfaturi si de link!
Am pus azi bonsaiul pe pervaz in exterior, dar la pranz a fost un soare foarte puternic si era chiar in directia lui, asa ca l-am mutat pe masa. Dar parca tot era soare puternic si asa(caci sunt doua ferestre in bucatarie) si atunci am tras putin jaluzelele. Initial credeam ca faptul ca bucataria e singura camera unde am doua ferestre s-ar putea sa fie locul ideal pentru el.Asa e? sau mai bine sa il mut intr-o camera unde am doar o fereastra si asa pot controla mai bine sa nu vina soarele chiar pe el...
M-am gandit sa il tin pe pervaz in interior, dar daca e pe interior si soarele bate pe el tot nu e bine, nu? Geamul deschis il afecteaza in bine? Caci la pranz intotdeauna e soare mai puternic. Mirosurile si fumul din bucatarie nu il afecteaza?
Asta cu soarele oricum se pare ca e putin confuza pentru mine: am inteles ca bonsaiul are nevoie de cat mai multa lumina, dar nu bataia directa a soarelui si nici razele care trec prin geam(asta cu razele mi-au zis-o la magazin)...Atunci unde il tii???

In ceea ce priveste udatul- am citit ca trebuie sa iasa apa prin orificiile ghiveciului; eu l-am tot udat azi, pamantul era destul de umed, dar nici urma de apa la orificii- mi-a fost teama sa nu il inec, asa ca am lasat asa.
Multumesc inca o data pentru raspunsuri! Irina


sasha Trimis: Lun Iul 31, 2006 8:44 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
ar trebui sa stea intr-un spatiu cat mai bine aerisit; nu este vorba de mirosuri pt ca plantele nu sesizeaza mirosul , ci de cat de incarcata este atmosfera in care traieste. daca iti este teama sa nu ii dauneze razele soarelui, incearca sa ii faci un mini acoperis, respectiv doua bete si ceva plan deasupra, in asa fel incat sa fie protejat, desi sta in plin soare. ca sa ii pastrezi umiditatea mai bine, ai putea sa il pufai din cand in cand, folosind o sticla din aceea din plastic cu pulverizator.

succes

(OMG, Shohin is alive ) :


Irina Trimis: Lun Iul 31, 2006 12:41 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
voi cu ce udati bonsaiul? Sprayul pulverizator-in care punem apa statuta- il folositi si pentru udat? Sau doar pentru frunzulite si asta banuiesc ca din cand in cand, nu?
i-as face acoperis, dar aici ploua mult si e si mult vant, asta nu afecteaza? daca il tin in interior pe pervaz nu e mai ferit? Si e ok ca razele soarelui sa vina direct pe el prin geam?


sasha Trimis: Mar Aug 01, 2006 8:02 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
udarea se face normal ca la orice planta, pulverizatorul il folosesti pt frunze si trunchi pt mentinerea umezelii. deoarece e f cald afara eu pufai de cateva ori pe zi, de fapt cam de cate ori apuc la ce temperaturi sunt, apa se evapora repede.
e ok amplasarea pe pervaz, Shohin iti explica numai ca pe la pranz razele soarelui sunt foarte puternice si ii pot face rau. de aceea iti recomanda sa il tii direct la soare numai dimineata, doar ca nu va fi f bine nici daca il tot fatai jumatate de zi, cand aici, cand acolo . gandeste-te la un loc bine aerisit, cu lumina suficienta si aseaza-l acolo. daca stii ca are destul aer inauntru pe pervaz, atunci acolo sa-i fie locul
 
Sus