Primele mele rasaduri - 2015

deutzia

Member
mai astept atunci..
sunt atat de necajita. am sapat o bucata de curte care nu a fost nicidoata sapata..chiiin, ma chinui cu plantutze si rasaduri...si am cumparat o masina maare de pamant care trebuia sa fie negru si..e oricum dar doar negru nu, o mizerie. ce oameni.. :(
 

deutzia

Member
imi spune-ti si mie cand scoateti rasadurile in gradina?
sunt cu ele pregatite, cum vad un semn cum op si eu cu ele in gradina.:)
 

deutzia

Member
primele mele rasaduri au ajuns de o sapt (unele de doua sapt) in gradina. a fost un success. ctegoric merita sa faci rasaduri insa la anu nu voi mai face rasaduri de legume commune, doar de fitze (asa doua fire, din pasiune pentru gradinarit). am fosy=t in piata s rasadurile au ajuns si la 4 la 1 ron (rosii, ardei vinete). voi experimenta cu flori, legume deosebite etc.
multumesc inca o data doamnei Gabiutza pentru semintelele mai deosibete, au iesit majoritatea (mai putin caldarusele) si curand vor ajunge in gradina: cherry negre si galbene para castravete lemon etc.
 

deutzia

Member
intrebare: vi s-a mai inatmplat ca semintele de legume (raritati:p) sa iasa dupa aproape doua luni de zile?
am primit de la gabiuta ceva seminte deosebite si de la o alta cunostinta ceva seminte de rosii comadate pe net, rosii mai atipice (mov, krim etc). nu au iesit toate dar din lipsa de timp am lasat aveolele n pace la geam. am avut surpriza sa rasara acum, dupa o luna jumatate!!! rositzele sunt la primele frunzulite adevarate si sigur sunt rosii. care este explciatia? ce le-a lipsit pana acum? dece au germinat atat de tarziu?
 
Sus