prima mea incercare de ficus bonsai

gabib77

Member
Totul a inceput in 2005 cand am incercat sa formez un pre-bonsai din ficus dupa un esec cu un exemplar achizitionat din comert... pe atunci nu stiam prea multe si ca atare nu am creat un stil cunoscut...

Totusi tin mult la el pentru ca a fost prima mea incercare...

In decembrie 2005 a suferit prima defoliere totala, forma am incercat s-o copiez pe a majoritatea exemplarelor care sunt in comert, nestiind ca nu e un stil consacrat de bonsai:



Sunt 2 tulpini separata, am incercat sa le contopesc, dar este prea incapatanat sa se uneasca... defolieri a superif cam 4 in decurs de 2 ani, nerespectand regula de o singura defoliere pe an (vad ca nu a murit pana acum)

A doua poza este din ianuarie 2006, exemplarul supravietuind dupa defoliere in mijlocul iernii (iarasi total indicatiilor generale)



Asa arata acum, in august 2007, dupa o defoliere toatala din urma cu o saptamana



Dupa cum nu m-am asteptat, frunzele nu s-au micsorat deloc si nici contopirea nu a avut sorti de izbanda... probabil e un ficus mai incapatanat, dar sunt perseverent in continuare...

Intre timp am mai facut o incercare cu alta specie de ficus benjamina, care macar si-a unit tulpinile si sa vedem, dupa prima defoliere daca isi micsoreaza si frunzele: http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?p=37421#37421
 

lucian.moisa

New Member
eu nu mi-as face sperante cu miscoratul frunzelor - din experienta (a mea si a altora) ficusii nu-si micsoreaza frunzele.. al meu se incapatzaneaza si si le-a marit dupa o defoliere (ce-i drept partiala)...
 

Hariclea

Member
Da, Lucian, asa stiam si eu, ca ficusii nu prea au de gand sa-si micsoreze frunzele, cu toate astea, am vazut ficusi cu frunzele mai micute... sa fie oare alta specie?
 

vali

Active Member
Moderator
Sunt si soiuri ale unor specii de ficus care au frunzele mai micute; Ficus retusa "panda" si Ficus benjamina "too little" sau "rianne" sunt cateva dintre ele.
Totusi, si la ceilalti ficusi se poate obtine o micsorare a frunzelor; e adevarat ca sunt mai "incapatanati", dar asta nu inseamna ca nu vom vedea vreodata frunze micsorate pe un ficus...
Rezultatul insa, depinde extrem de mult de modul in care a fost facuta defolierea.
Fara sa fiu rautacios, multa lume crede ca e suficient sa tai frunzele vara si sa astepti apoi sa creasca altele mai mici.
Conteaza foarte mult momentul in care se dau frunzele jos, moment care difera in functie de cum e vremea anul respectiv, de locatia plantei, de ponderea frunzelor mature existente pe planta; apoi conteaza (poate si mai mult) momentul in care se elimina mugurii terminali dupa aparitia noilor frunze pe care le dorim mai mici si, la fel de mult, ciupirea noilor ramificatii eventual aparute. Aceasta "hartuire" a plantei la varfuri (facuta corect!!), va duce la o noua repartizare a energiei in structura ramurilor, fiind atrasa mai spre baza acestora. Rezultatul va fi o mai buna ramificare, frunze mai mici si distanta internodata de asemenea.
Apoi, mai conteaza foarte mult si regimul de udare/fertilizare post-defoliere.

EDIT: *internodala :oops: ... Eu sunt mai peltic un pic...
 
Sus