prelucrarea solului din gradina cu furca

victoria222

Active Member
Am o intrebare, poate ma puteti ajuta cu niste raspunsuri. A venit primavara si, cum nu am reusit toamna trecuta sa sap tot pamantul din curte, ma gandeam sa o fac acum. Ma intrebam daca acest lucru se poate face primavara si daca da, cum este mai bine, cu cazmaua sau cu furca? am citit pe internet despre acest lucru dar parerile sunt impartite. Unii spun ca primavara solul din gradina poate fi sapat, altii spun ca asta da peste cap structura solului... Eu as vrea sa sap in special intre pomi si arbusti unde pamantul e destul de tasat si unde e plin de rizomi de buruieni. Pentru a-i putea scoate mai usor as prefera sa sap cu furca dar nu vreau sa fac vre-o gafa, mai ales ca am planuri multe pentru anul acesta si nu as vrea ca tot ce seman sau plantez sa sufere. Cunoasteti ceva despre acest subiect? Va multumesc
 

Edelweiss

Active Member
Am mai vazut oameni care sapa cu furca...singura explicatie pe care mi-au dat-o este ca se sapa mai usor pamantul umed in felul acesta. Mai multe nu stiu. :D
 
Poti sapa si primavara solul. Este adevarat ca la furca este mai usor. trebuie insa sa sfarami foarte bine bolobanii pentru ca altfel se usuca pamantul si va fi greu mai tarziu.Eu chiar daca sap pamantul din toamna, tot il mai sap si primavara inainte de a semana sau planta pentru ca sa fiu sigura ca este destul de afanat. Iarna bolovanii sunt macinati de ger si zapada, dar cei aflati mai jos risca sa ramana intregi si atunci mai sap odata totul. :D
 

victoria222

Active Member
Multumesc frumos pentru sfaturi. Am sapat cat am apucat ca a venit iar vremea rece. Mai astept si alte pareri pe tema asta :D
 

sicora fabian

Active Member
Victoria, in ce priveste structura solului, nu-ti fa probleme!
Sapatura de toamna maraste capacitatea solului de aeratie si mentinere a apei iar ciclurile inghet-dezghet il maruntesc.
Sapatura de primavara este mai greu de maruntit!
 

dana_rusu

Member
si un aspect deloc de neglijat este evaporarea apei din sol in cazul unei sapaturi mai adanci,sapa mai superficial pamantul fiinca vanturile de primavara il usuca ,
 

ghia_don

Active Member
Si bunicul meu sapa primavara cu furca , zicea ca e mai usor asa si se marunteste mai bine..
 

sicora fabian

Active Member
Evaporarea apei se produce atunci cand raman brazde, insa la sapatul manual de obicei se marunteste imediat, suprafata de evaporare fiind minima.
 

victoria222

Active Member
Dupa ce am sapat cu furca primavara aceasta, m-am convins ca este cel mai util instrument. Se sapa muult mai usor, pamantul poate fi intors la fel ca si cu cazmaua dar cu furca mi se pare mai usor; se faramiteaza imediat daca vrei, se scot foarte usor rizomii de buruieni din pamant intregi si nu taiate, poate fi folosita si pe post de grebla daca vrei sa agati vre-o buruiana fara sa te apleci :)
 

victoria222

Active Member
Am cumparat o furca special pentru sapat dintr-un hypermarket praktiker. Cautam de mult asa ceva deoarece furca cu care sapam inainte, cea obisnuita cu 3 dinti subtiri, s-a indoit si ulterior s-a rupt, nefiind facuta pentru asa ceva. Furca noua este dreapta, si nu curbata, are dintii lati si ascutiti spe varf ca niste tepuse, este mult mai solida si este mai potrivita pentru sapat.
 
Sus