pregatirea plantelor pentru concediu

elenaraluca

Member
Buna ziua,

urmeaza sa plec de acasa pentru 2 saptamani si nu stiu cum sa pregatesc platele pentru o perioada indelungata fara udare...


M-am gandit sa le ud bine pe toate, sa le adun in mijlocul camerei si sa trag draperiile astfel incat sa nu bata soarele peste ele. Problema este ca ma mine in apartament e f cald in timpul zilei, seara deschid toate geamurile ca sa aerisesc.
Alta optiune ar fi sa le pun in baie, in cadita de la dus si sa le trag perdeaua.

Am cimbidium, dendrobium gloxinia, orhidee, 4 butasi de hibiscus abia inradacinati, muscate si ceva plante mari, verzi de apartament.

Metoda sticlei rasturnate functioneaza?

Va multumesc pentru sfaturi.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Eu zic ca pana pleci sa incerci sa experimentzi metoda sticlei intoarse. Desi nu am aplicat-o niciodata fiindca nu fost nevoie, stiu de la altii ca functioneaza. Daca nu ma insel sticla trebuie sa fie gaurita in "fund" pentru ca aerul sa poata inlocui apa trasa de plante.
O alta posibilitate este sa le pui pe toate pe o bucata de panza, iar capatul panzei sa fie introdus intr-un recipient cu apa ca sa le ajunga pe tot timpul sederiii tale in concediu. Asta am experimentat eu si a mers. Prin materialul textul plantele isi vor trage apa necesara. Daca nu ma insel s-ar putea sa fie pruduse speciale pentru asa ceva.
 

angela draganoiu

Active Member
eu am pus plantele, dupa ce le-am udat bine, pe cutii cu apa iar prin capac am tras un snur pana in fundul ghivecelor astfel apa a urcat in ghivece. am constatat de a lungul timpului ca firele de plastic sint mai bune conductoare de apa decat cele de bumbac. la mine a mers metoda asta.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Da, este si asta o posibilitate. Eu asa imi ud violetele, o folosesc ca metoda continua de administrare a apei. Si intr-adevar sfoara sintetica este cea recomandata, cea din fibre naturale putrezeste in timp.
La scara mica arata asa:



Foarte important este ca baza ghiveciului sa nu fie in apa.
Se poate aplica si la plante mai mari.
 

Scifficus

Member
Se produce efect de capilaritate mai bun in sfoara sintetica deoarece in contact cu apa firele din constructia ei nu o absorb si nu-si modifica sectiunea astfel spatiul de curgere ramane constant.

De preferat ar fi cele cu toron, mai pe scurt camasa exterioara impletita iar miezul din fire aliniate drept sau usor rasucite.

P.S. Toron

Toron e o definitie, cum se vede mai sus. In principiu atunci cand cumperi o șfoara dai un ochi si la sectiunea ei, adica ce se vede la capat.
Pana si banalele sireturi, daca esti atenta, sunt unele cu camasa exterioara si un manunchi de fire la interior, indeosebi cel mai bine se vede la cele care se tocesc sau li se rupe camasa. Corzile de alpinism sunt construite asa, cordelinele, suspanele parasutelor, etc.
 

angela draganoiu

Active Member
da Ruxi am observbat si eu ca violetelor le place mai mult acest mod de udare. mai pun si ingrasamant din cand in cand. un singur lucru nu imi place : cutia cu apa. e inestetica. n-am gasit pana acum unele "estetice'
 

Roxana

Active Member
ruxitzika a spus:
O alta posibilitate este sa le pui pe toate pe o bucata de panza, iar capatul panzei sa fie introdus intr-un recipient cu apa ca sa le ajunga pe tot timpul sederiii tale in concediu.
panza poate fi inlocuita si cu un strat mai gros de tifon?
 

Camik

Active Member
Iata ce am gasit eu pe un alt forum.
Daca nu ai flori prea multe ,cred ca ar merge.
 

laural

Well-Known Member
ruxitzika a spus:
Da, este si asta o posibilitate. Eu asa imi ud violetele, o folosesc ca metoda continua de administrare a apei. Si intr-adevar sfoara sintetica este cea recomandata, cea din fibre naturale putrezeste in timp.
La scara mica arata asa:



Foarte important este ca baza ghiveciului sa nu fie in apa.
Se poate aplica si la plante mai mari.


Da asa fac si eu :D Pe post de sfoara sintetica folosesc fasii din strampi de dama ;-)
 
Sus