Pregatirea iazurilor pentru iernat

goodmans

Member
lucifier din experienta iti spun ca UVC-urile sint frectie la picior de lemn daca nu sint bine proportionate.
Eu am unul de 13W si unul 36W si nu exista diferenta.Apa limpede cristal o pastrez prin filtrare mecanica adecvata,cu vata de perlon in filtre,care este foarte ieftina .
Ca UV-C sa-si faca treaba la mine in pond ar trebui sa am la 35m cubi de apa minim 600W care ar costa enorm.
Ce gasim noi in magazine sint pt acvaristica mai mult,pt acvarii de 200-300l
 

goodmans

Member
la hornbach o punga de 1KG costa 27ron
anul asta am folosit 2 pungi fara sa o refolosesc,in fiecare weekend am curatat filtrul si am bagat un strat nou de vata.Apa a fost limpede cristal ma omoara doar algele filamentoase care raman agatate de plante.
La alea nu stiu cum sa le dau de cap.
 

orlovszki

Member
lucifier1986 a spus:
domnule orlovszki
referitor la constructia unui iaz: reusiti cumva sa mentineti o apa cat de cat limpede,fara verdeata excesiva ,fara filtru uv?
S-a intamplat odata, la un client, care a construit de unul singur un iaz. Avea vreo 20 m3, adanca de peste 2 m, cateva nuferi bagati la 2 m adancime, iar irisii si papura la peste 1 m. In acest caz plantele nu s-au dezvoltat deloc, deci nu erau raspunzatori de claritatea apei. Cert este ca si dupa 6 luni apa arata exact ca intr-o reclama de apa minerala. Trebuie sa fie ceva in legatura cu compozitia apei dar si a pietrelor.
va spun ca nu exista nici urma de depuneri iar apa era perfect transparenta.
Locul iazului era in Breaza.
Nu pot sa-mi explic nici acum cum s-a intamplat.
Dar revenind la intrebare - DA - exista sanse, cu putina atentie sa existe un iaz relativ curat.
 

orlovszki

Member
goodmans a spus:
lucifier din experienta iti spun ca UVC-urile sint frectie la picior de lemn daca nu sint bine proportionate.
Eu am unul de 13W si unul 36W si nu exista diferenta.Apa limpede cristal o pastrez prin filtrare mecanica adecvata,cu vata de perlon in filtre,care este foarte ieftina .
Ca UV-C sa-si faca treaba la mine in pond ar trebui sa am la 35m cubi de apa minim 600W care ar costa enorm.
Ce gasim noi in magazine sint pt acvaristica mai mult,pt acvarii de 200-300l
Eu sunt de alta parere.
36W ar trebui sa fie suficient pt acest iaz. Cu conditia sa nu fie superpopulata cu pesti.
Iata aici cateva dintre linkuri utile, care sa va elucideze despre ce este vorba, cand ne referim de UVC-uri

http://piscinenaturale.blogspot.com/201 ... -wiki.html
http://piscinenaturale.blogspot.com/201 ... olete.html
http://piscinenaturale.blogspot.com/201 ... n-iaz.html
 

goodmans

Member
Orlovski,foarte bune materialele prezentate.
Eu n-am zis ca nu sint bune...sint...dar cand iei un Filtru UV-C de 36W unde se recomanda un debit maxim de 4000L/h pentru eficienta ce sa mai zic de filtrul hozelock bioforce care are in componenta un UV-C de 13W la un flux de 8000L/h?
cine are dreptate?
La asta m-am referit,trebuie respectate instructiunile intocmai si chiar redus debitul pt ca orice producator isi umfla in pene produsele.
Eu cred ca printr-un UV-C de 13W ar trebui un flux maxim de 1000-1500L/h.
 

orlovszki

Member
Deci treaba este destul de incurcata
In privinta debitelor vs. putere, un uvc de 110W de la TMC la care pot utiliza o pompa de 35m3/h, unul de 75W de la Oase cu max 8m3/h.... Am filtru de presiune pt iaz de 7m3 cu uvc de 11W la care ani la randul se recomanda o pompa de 4m3/h, iar de vreo doi ani doar de 2,5m3/h.
Cred ca ai dreptate in privinta faptului ca multi producatori exagereaza doar pt a motiva incadrarea intr-un pret anume.
Dar si randamentul lor variaza destul de mult de la producator la producator.
Ce recomand? - sa lasam o marja de siguranta, la fel ca si atunci cand un filtru low-cost recomandat pt un iaz de 7m3 este OK poate pt un iaz de 2-3 m3
 

sebii

Member
Buna ziua,

Am si eu un nufar roz care atunci cand l-am luat scria ca e hardy dar nu prea as vrea sa risc. Pondul pe care il am are doar 50 de cm adancime maxima in care am cativa carasi aurii, nufarul si cativa irisi de balta. In curte mai am un lac de vreo 2 m adancime si ma gadeam sa bag plantele intr-un butoi de platic pe care sa il scufund in lac si tot in butoi sa bag si pestii cu o sita la gura ca sa nu evadeze. Daca poate cineva sa imi dea un sfat daca e ok asa sau sa procedez in alt fel.

Multumesc mult
 

alias

New Member
Deci treaba este destul de incurcata
In privinta debitelor vs. putere, un uvc de 110W de la TMC la care pot utiliza o pompa de 35m3/h, unul de 75W de la Oase cu max 8m3/h.... Am filtru de presiune pt iaz de 7m3 cu uvc de 11W la care ani la randul se recomanda o pompa de 4m3/h, iar de vreo doi ani doar de 2,5m3/h.
Cred ca ai dreptate in privinta faptului ca multi producatori exagereaza doar pt a motiva incadrarea intr-un pret anume.
Dar si randamentul lor variaza destul de mult de la producator la producator.
Ce recomand? - sa lasam o marja de siguranta, la fel ca si atunci cand un filtru low-cost recomandat pt un iaz de 7m3 este OK poate pt un iaz de 2-3 m3

Buna ziua.

Cred ca are mare legatura cu fluxul si debitul apei, mai exact cu modul in care apa curge in jurul balonului de cuart in care este becul UV aprins. Teoria e una, dar practica incearca sa ne invete faptul ca producatorii de echipamente de iazuri care investesc putin in R&D au si rezultate pe masura. Putem sa luam ca exemplu pompele de la Oase care la acelasi debit au consum mult mai mic decat ale altor producatori, nu mai vorbim de usurinta de montare si instalre sau folosire. Sunt si alti producatori a caror echipamente dau rezultate foarte bune. Ideea este ca costul R&D-ului se reflecta in costurile echipamentelor.

Sigur pentru limpezirea unui iaz de 35m3 se poate folosi si un UVC de 400W pentru piscine. Acesta pe langa faptul ca o sa consume de aproape 15 ori mai mult decat un UVC dedicat pentru iazuri, poate nu o sa aiba intotdeauna acelasi randament. Nu mai vorbim de faptul ca o sa omoare fara exceptie tot ce inseamna icre nefixate, alevini si puiet + nevertebrate.

La dimensionarea echipamentelor de iazuri trebuie sa se procedeze astfel:
- daca iazul este doar pentru decor, de ex. cu o fantana arteziana, sau o mica cascada, mergem pe capacitatea recomandata de producator, echipamente cu capacitate de 10m3 folosite la un iaz de 10 m3,
- daca iazul respectiv contine doar plante, in functie de tipul si cantitatea acestora mergem pe 0,5-0,7 din capacitatea recomandata de producator, echipamente cu capacitate de 10m3 folosite la un iaz de 5-7m3,
- daca iazul respectiv contine si pesti pe langa plante, se merge in general pe regula 45cm de peste pentru fiecare metru cub de apa, asta in conditiile in care avem suficiente plante oxigenatoare si suprafata iazului acoperita macar 50%, atunci pentru echipamente folosim 0,2-0,3 din capacitatea reconadata de producator, echipamente cu capacitate de 10m3 folosite la un iaz de 2-3m3,
- daca se merge pe suprapopulare, stiu eu, poate vreun regim de crescatorie ceva, atunci se pot supradimensiona echipamentele chiar de 20-30 de ori, echipamente cu capacitate de 1000m3 folosite la un iaz de 35 m3. In general in aceste conditii se foloseste agitarea mecanica intensa a apei si se tinde catre eliminarea completa a plantelor din bazin.

Cum am mai spus teoria este una, dar practica ne arata intotdeauna altceva. Specificatiile date de producatori pot fi luate ca un ghid general, dar avand in vedere faptul ca fiecare iaz este unic, cu specificatiile si particularitatile lui astfel incat trebuie sa adaptam tipurile de echipamente folosite pentru conditiile din teren. Cel mai important este sa ne facem timpul necesar pentru a pentru a observa din timp orice problema si sa incercam sa o abordam imediat cum apare, indiferent de natura acesteia.

Succes!
 
Sus