Pregatirea altoiului

rmarina

New Member
Buna, Ionutza
Daca doresti sa obtii un cais prin altoire ai nevoie de un portaltoi tanar. Zarzarul sau corcodusul sunt portaltoii indicati, in functie de zona pomicola. Pom tanar inseamna un portaltoi de doi ani, cu tulpina de 1,5-2 cm diametru. La portaltoii mai batrani scoarta este dura si nu se va desprinde usor. Am uitat sa spun ca vorbesc de altoirea in ochi dormind in T, singura despre care stiu cate ceva.Altoirea se practica in perioada verii, 25 iulie-10 sept. Atunci seva este foarte activa si altoiul se va prinde. Pregatirea pentru altoire se face din timp, cu aprox. trei saptamani inainte, cand vei uda portaltoiul mai mult. In ziua altoitului vei indeparta toate ramurelele mici de pe trunchi si vei face acea incizie in T la aprox. 10 cm de sol. Cu cat incizia e mai jos, cu atat prinderea e mai sigura. Pentru altoi se recolteaza lastari din aceeasi vara cu grosimea cat a unui creion si cu mugurii bine formati. Sunt indicati lastarii din partea mai insorita a pomului de la care ii iei . Ai nevoie du un briceag bun de altoit cu care vei taia frunzele de pe lastar pentru a obtine mugurele altoi. Acesta se desprinde cu putina coaja, sa fie ca o talpa de sanie. Mugurasul se introduce in incizia in forma de T, avand grija sa nu atingi mugurele pe partea umeda. Se leaga cu rafie care se infasoara de o parte si de alta a mugurelui, fara a-l deranja sau lovi. Dupra vreo doua-trei saptamani vei afla daca altoiul s-a prins si anume daca va cadea codita mugurelui. Se numeste in ochi dormind, pentru ca deabia prin martie/aprilie vei vedea prima frunzulita a altoiului. Prin mai poti taia oblic tulpina portaltoiului, pentru ca hrana din sol sa mearga la altoi. Pe timpul iernii pomul altoit se va musuroi cu grija, ca sa nu inghete. Nu stiu daca am explicat prea clar dar daca mai pot sa te ajut cu ceva, o fac cu placere.
 

Ionutza

Member
Multumesc frumos de interventie.

Eu vroiam cires pe visin.

Am scris in al doilea mesaj postat si am si pus un video in legatura cu metoda pe care vreau sa o aplic.

Nu stiu daca e aiai de care ai spus tu.

Portaltoiul are o tulpina mai grosuta putin,cativa centimentri buni si are pomul vreo 2 metri.
 

mihaelaputz

New Member
Buna ziua,
sunt noua pe forum , sunt din TM , ma poate ajuta cineva sa-mi altoiasca un cires?.Am un cires batran in gradina care face cirese fffff bune.Din pacate in fiecare an se usuca cate un pic.Ma poate ajuta cineva?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si nu e nimeni in zona ta sa faca o altoire ?

de ce nu incerci un marcotaj aerian si dupa eventual o intinerire drastica a pomului

si bun venit la noi :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dane, vrei sa spui ca se pot marcota ramurile de pomi si vor face radacini? :? E valabil la toti?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
da ... anul asta pun si eu pentru niste meri mai rari si un visin extrem de productiv :D ambele o duc bine pe radacina lor

voi incerca cam toti pomii din livada :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mersi, incerc si eu, am un par pe care nu vreau sa-l pierd si e cam pe duca :D Ce ramuri trebuie marcotate, verzi, de anul acesta, sau de anul trecut?
 
Sus