Praz

victoria

Active Member
Oooooooof am fost in we la tara si am uitat sa culeg prazul care a mai ramas.Sper sa nu putrezeasca pana joi,cand ajung iar,de atata ploaie. :(
 

victoria

Active Member
Achimenes,daca erai mai aproape ti-as fi aruncat si tie cateva fire.
Dar ia zi unde stai in Ilfov ca eu pe acolo intru in Bucuresti si poate ma astepti la cotitura :)
 

mirela06

Active Member
Victoritoo. Nu fii trista . Poate drumurile, undeva se vor intilni si...sa nu uiti sa ai praz mereu la tine :rofl:
 

victoria

Active Member
Am un praz tare frumos in rasadnita.Dar mai trebuie sa il las vreo luna ca sa il pot planta in gradina.Numai sa nu uit sa ii dau multa apa,ca sa il fac ca pe cel de anul trecut :)
 

mirela06

Active Member
Felicitari. Noi cumparam rasad. Astazi il vom pune la locul definitiv.Eu sunt tare incintata de el :)
 

victoria222

Active Member
Incet, incet, se apropie momentul de pus la incoltit semintele de praz pentru rasaduri. Eu am gasit patru plicuri cu seminte ramase de anul trecut. Prea multe totusi. Am numarat cate sunt intr-un plic, si sunt cca. 600seminte. Voi cum procedati anul asta? Faceti rasad sau semanati direct in pamant afara?
Am citit ca semintele de praz germineaza cel mai bine la o temperatura intre 5 si 20 grade C (ideal 15-20C) iar la temperaturi de peste 20grade germinarea este puternic scazuta.De asemenea au nevoie de lumina pentru a germina asa ca nu le acoperiti cu pamant atunci cand le semanati.
 
Sus